user_mobilelogo

ZAJÍMAVOSTI O INDII: OBJEVTE MAUGLÍHO DŽUNGLI, POTETOVANÉ NEVĚSTY NEBO VELBLOUDÍ TRH!

 

Navštívit Tádž Mahal, vyvalit se na pláži Goa a projet se rikšou, to jsou zážitky, které si z cestování Indií přiveze snad každý. Všem ale tenhle klasický trojboj nestačí, zvlášť když Indie je plná neuvěřitelných míst a věcí, které jinde na planetě nenajdete. Zaujaly vás potetované nevěsty v titulku? To není zdaleka vše!

 

 

Přírodní zajímavosti – Indie ukrývá třeba místa z Knih džunglí!

Je jich opravdu hodně – přírodní zajímavosti jsou téměř na každém kroku a pro Evropana je zážitek i obyčejná procházka ulicí. Některé přírodní zvláštnosti ale ohromí každého – tak třeba město Puškar a zdejší jezero, jehož voda prý očišťuje od hříchů. Městečko, které je na Indii nezvykle klidné, toho má ale v záloze mnohem víc. Každoročně se tu koná obrovský trh s velbloudy, prý největší na celém světě. Slibovali vám na pláži za vaši ženu 30 velbloudů? Tady by se to mohlo podařit.

indie 16

Indickou zajímavostí par excellence je pak národní park Ranthambhór, kde je možné vidět tygra ve volné přírodě. Indická džungle plná velikých květů a barevných ptáků je místo, které učaruje každému, pokud se vyzbrojíte proti hmyzu a horku. Právě indická džungle byla předlohou ke slavným Knihám džunglí spisovatele R. Kiplinga, který v Indii strávil dětství. Při proplétáním mezi lesklými listy banánovníků si můžete představovat, že právě tudy kráčel malý Mauglí po boku vznešeného pantera Baghíry.

Úplně jiná krajina je k vidění v indických Himalájích – asi ve 2000 m n.m. tu leží městečko Darjeeling, skrz které vede slavná horská železnice Toy train. Ještě o něco známější je zdejší černý čaj, který se tu pěstuje na stovkách malých políček.

 

 

Barevná indická NEJ

Modré město – tak se přezdívá indickému Džodpuru, nejmodřejšímu městu světa. Zdi zdejších
domů jsou natřené na modro, takže při pohledu z výšky máte pocit, že se díváte do nebe.

Červená pevnost – byla sídlem dvora Velkých Mughalů, dnes svou zářivou barvou přitahuje turisty. Je postavena z červeného pískovce a uvnitř dnes najdete muzeum.

Růžové město – je přezdívka města Džajpur. Domečky tu mají růžovou barvu a zajímavostí je tady mnohem víc. Tou základní je fakt, že město bylo jako první v Indii postaveno podle architektonických plánů. Rovnováhu tu zajišťují trhy a bazary, ve kterých vládne všeobjímající indický chaos.

 

 

Zajímavosti a lidé Indie – zkuste si žít jako Ind!

Zkusit si prožít alespoň jeden den tak, jak to dělají prostí Indové, vám umožní ve vesničce Geejgarh. Strávíte tu noc ve stanech a celý následující den jednoduše žijete s místními. Pro ně je to všední den, pro vás několikahodinová škola, která vás naučí vážit si obyčejných věcí. Samozřejmě, že je to celé trošku divadýlko, ale zkušenost je to zajímavá!

indie 55

Kastovní systém je jednou z mála věcí, kterou Evropani o Indech znají. Ale opravdu jen zběžně. Málokdo totiž ví, jak kasty doopravdy fungují a jaký je život v nich. Jakmile se do nějaké kasty narodíte, jste v ní de facto uvězněni. Je přísně stanoveno, co která kasta může jíst, jak se chovat, kam chodit, co si oblékat. Pokud nemáte to štěstí a nepatříte k brahmánům – kněžím (1), kšatrijům – vojákům (2), vaijšjovům – zemědělcům (3), ani k šúdrům – sloužícím (4), pak jste asi jedním ze 160 milionů „nedotknutelných“. Ostatní kasty jimi opovrhují, uráží je a diskriminují.

Svatby v Indii stále do velké míry domlouvají rodiče novomanželů. Spíš než o akt lásky jde o smlouvu dvou rodin, kterou vzniká důležitá vazba. Rodinné vztahy jsou v Indii významným faktorem, který ovlivňuje chování celé společnosti. Ať už je stavba domluvená nebo ne, vždy kolem ní probíhá velké množství zajímavých rituálů. Jedním z nich je zdobení hennou – ruce i nohy nevěsty jsou pomalovány složitými ornamenty, které vyjadřují plodnost, v některých oblastech Indie se zdobí i ruce ženicha. I když svatbu v Indii neplánujete, dočasné tetování hennou si tu můžete nechat namalovat na každém kroku.

 

Zajímá vás, jaké další zajímavosti Indie nabízí? Vydejte se na dovolenou do Indie s tvůrcem tohoto článku, s CK ESO Travel, a přivezte si vlastní zážitky!

 

facebook

Novinky z webu, fotografie, videa, tipy, online příspěvky z cest i z výletů.

Instagram 2

Fotografie a instavidea z mých cest, ale i z výletů, které zde nejsou popsány.

 

youtube

Krátká videa nejen z mých cest, ale i z výletů, které zde nejsou popsány.