user_mobilelogo

KDYŽ SE MI PODAŘÍ UBYTOVAT SE U MÍSTNÍCH

laos 2

Odměnou nezávislého cestování je svoboda, dobrodružství, cestovatelský adrenalin a především poznání cizích krajů a kultury místních lidí. A život místních se dá poznat nejlépe tehdy, když se s nimi podaří strávit alespoň několik společných dní.

Když jsem kdysi jako student cestoval do kdysi bezpečné Sýrie navštívit své kamarády z kolejí, byl jsem překvapený pohostinností místních lidí. Tenkrát jsem si nenaplánoval dopředu ani jeden den a veškeré plány nechal otevřené… A nakonec právě díky vstřícnosti místních Syřanů jsem nemusel řešit základní starost každého cestovatele, tj. kde příští noc složím hlavu. Když jsem se totiž v Sýrii s někým seznámil, byl jsem hned pozvaný na návštěvu domů, a tam představen všem příbuzným, přátelům, sousedům a známým, kteří mne zase pozvali na návštěvu k sobě. Na vesnici jsme jedli společně ze země, kdy jsme si sesedli kolem ubrusu rozprostřeného na podlaze, a spali nejčastěji pod hvězdami na matracích umístěných na střeše rodinného domu. Takto to pokračovalo, až jsem nakonec tímto způsobem strávil na cestách pět týdnů a Sýrii objel dvakrát dokola. A během této doby jsem do každodenního života běžných Syřanů nakoukl docela dobře.

Takhle jednoduše jako tehdy to však ne vždy funguje. Jednak závisí na destinaci - na turisticky vyšlapaných trasách jsou místní na cestovatele zvyklí – a také svou roli hraje i to, jestli se cestuje „pomalu“ nebo se jedná jen o dvou nebo tří týdenní cestu. A protože dnes už nemám tolik času a cestuji jen „rychle“, při plánování cest se alespoň spoléhám na webové stránky nabízející ekoturistiku, a když najdu vícedenní trek s přespáním u místních, neváhám. A při hledání ubytování je vždy mým prvním výběrem homestay. A kdo chce, může vyzkoušet i službu couchsurfing.com.

A na který pobyt u místních rád vzpomínám?

 

 

Kambodža - Kardamomové hory

Cesta do Kambodži patří mezi mé nejoblíbenější. Užil jsem si Mekongu, Angkoru, krásných pláží a nádherné přírody v Kardamomových horách. A tady jsem strávil pár dní ve vesnici Chi Phat.

Kambodza Chi Phat 1 Kambodza Chi Phat 2

Ve vesnici Chi Phat

Během cesty jsem zkontaktoval společnost Wildlife Alliance, která ve vesnici působí, a dohodl si ubytování u místních. Když jsem do vesnice dorazil, přišla si mne vyzvednout starší paní na ještě starší motorce. Já si mezitím vypůjčil kolo a snažil se jí stíhat. Po patnácti minutách usilovného šlapání po oranžově prašné cestě jsme dorazili k domu její rodiny. Dům stál na kůlech a byl rozdělený na několik částí: měli domeček na obývání, domeček s otevřeným ohněm na vaření a malý domeček s velkým sudem a naběračkou na umývání. Já bydlel v oddělené komůrce, která byla malá, ale útulná. Vstávalo se v pět a usínalo v osm večer. Voda se čerpala ze studny, odpad byl ekologický, elektřina se výjimečně využívala z nabitých 12V autobaterií s měničem na 220V. Nikdo neuměl anglicky, a tak jsme se na sebe jen pěkně usmívali. Ubytování mne stálo 3 dolary na noc.

Na jídlo jsem dojížděl na kole do kanceláře agentury. Když jsem se vracel večer zpátky, byla už naprostá tma, ve vesnici nebyla tehdy elektrika a na kole mne svítilna nesvítila. A tak mi nezbývalo, než se orientovat jen pomocí rozzářených hvězd. Občas jsem míjel vesnické rádoby kavárny, kde se místní sesedli a při upíjení čaje sledovali tři televize. V každé hrál jiný film, a každá měla nahlas puštěný zvuk, takže jsem nechápal, jak se dokáží soustředit jen na svůj pořad. Když jsem dorazil „domů", rodinka už spala. Jenom táta Kambodžan poslouchal potichu rádio, a když mne uslyšel, vstal, aby mi velkou svítilnou posvítil. Nabídl jsem mu cigaretu a naznačil, že není nutno svítit. Tak jsme tam tak spolu mlčky kouřili a koukali na hvězdy.

 

 

Indie - Dárdžíling

V Indii jsem nacestoval téměř sedm tisíc kilometrů a jednou ze zastávek byl slavný čajový Dárdžíling. Ten se nachází na dostřel himalájských osmitisícovek a já si tu po dnech strávených ve městech jel odpočinout a poznat kouzlo čaje. A protože mne zajímalo, jak čaj sbírají a zpracovávají místní drobní pěstitelé, vybral jsem si Zimba´s homestay ve vesnici Mineral Spring (31USD/den včetně stravování, www.traveltodarjeeling.com).

Indie Dardziling 2 Indie Dardziling 1

Ve vesnici Mineral Springs

Když jsem do Mineral Spring dorazil, přivítal mne pan domácí, mladý chlapík Pason. Společně jsme se spolu vydali do strmého svahu a mezi čajovými keříky jsme se prokličkovali až k němu domů. Tam mne uvítala jeho mladá žena a její bratři. Dostal jsem útulný pestrobarevný pokoj s velkou postelí, zrcadlem a skříní. Když jsem se vybalil, šel jsem si povídat s rodinkou do dřevěného domečku s kuchyní a jídelnou a pozoroval jsem, jak oba mladí manželé svorně připravují večeři na peci s otevřeným ohněm. Po dobré večeři jsem pak na dvorku pozoroval ve tmě hřeben hory, na kterém zářil rozsvícený Dárdžíling. Vypadal tam jako mléčná dráha na noční obloze.

Ráno jsem vstal a šel se umýt do koupelnového domečku. Z většího džberu jsem si přelil vodu do kýblu a naběračkou se pak poléval. Tady v horách to za chladného rána člověka pořádně probralo. Pason se mezitím modlil. Na dvorku měl na dřevěných stožárech zavěšené buddhistické barevné modlitební vlaječky a sám odříkával nepřirozeně hlubokým hlasem modlitby. Přitom chodil se zapálenou vonnou svíčkou po místnostech.

V Mineral Springs mne to bavilo. Buď jsme chodili na ryby nebo na menší túry nebo jsem pomáhal sbírat čaj. Ten jsme pak společně s Pasonem odpoledne hnětli a nad ohněm sušili (jak se dělá čaj u místních popisuji v blogu). Když jsme se po třech dnech loučili, odvážel jsem si kilo prvotřídního čaje, které jsem si sám vyrobil.

 

 

Laos - národní park Nam Ha

Severní část Laosu je ideální pro ekotreking. Poblíž Luang Namtha se nachází národní park Nam Ha a místní cestovky zde nabízejí treky s přespáním v jedné z horských vesnic (cca 50 USD dvoudenní výlet s průvodcem s ubytováním a stravou). Já se společně se třemi dalšími baťůžkáři vydal do hor do vesnice kmene Lanten.

Laos Lanten 1 Laos Lanten 2

Ve vesnici kmene Lanten

Po šesti hodinách horské túry jsme se i s průvodcem konečně doškobrtali do cíle našeho výletu. Před vesnicí jsme se museli zastavit a počkat, až přijde starosta. Ten na prašné cestě rozdělal oheň a my ho museli překročit, abychom se zbavili všech zlých duchů. Až pak jsme se přivítali a vešli dál.

Vesnice byla hodně rustikální, většina domů měla jen ratanové / bambusové průsvitné stěny, slaměné střechy a hliněnou podlahu. Kromě domečku na spaní měli vesničané domeček, ve kterém na otevřeném ohni vařili, a nechyběla WC budka. Voda ve vesnici netekla, všichni se chodili umývat do řeky. Elektřinu kupodivu už měli, zavedli jim ji předminulý rok. Kmen Lantan pochází z jižní Číny, má své písmo i jazyk a lidé jsou animisté. Většina vesničanů byla oblečena do modrého úboru, vdané ženy měly vlasy stažené do drdolu a nosily děti v závěsu na zádech.

My se ubytovali u starosty, šli si sednout k místním a přitom pozorovali dění okolo nás: kolem po prašné cestě pobíhali volně psi i prasata, děcka se snažila uvést klacíkem do pohybu plášť od kola, chlapi posedávali u táboráku a kouřili jakýsi čibuk. Pochvíli si nás děcka oblíbila, dotáhla učebnice angličtiny a my jim předříkávali výslovnost.

Když byl čas na večeři, šli jsme do kuchyňského domečku zkontrolovat, co nám na otevřeném ohni vaří. Na večeři byla jak jinak než lepkavá rýže a vařená zelenina. Když jsme dojedli, přišel za námi táta starosty a pozval nás na další večeři k němu domů. My jsme byli nacpaní, ale odmítnout jsme nemohli. Tak jsme si dali další chod, tentokrát k lepkavé rýži byly pálivé miniaturní říční krevetky a brouci. Alespoň nebyl na večeři pes, což je v těchto končinách docela běžné.

Když se setmělo, šli jsme si rozdělat moskytiéry na spaní. Rodina pana starosty měla ustláno v malinké ložničce za ratanovými stěnami, my čtyři jsme nocovali na dlouhé dřevěné palandě v hlavní místnosti. Dlouho jsme nemohli usnout, protože hned za tenkou stěnou mělo svůj příbytek prase a to chrochtalo dlouho do noci. Když už jsme usnuli, tak nás zase ve čtyři ráno vzbudili kohouti, protože řvali jak blázni jeden přes druhého.

 

 

Hledáte letenky? Zkuste letenky Kiwi.com.

 

 

NÁSLEDUJ MNE NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH:  facebook instagram youtube 

 

 

 

Z MÝCH CEST

web

ZDE NAJDEŠ

45

zeme 100

ZEMÍ

443

dny 100

DNÍ

55 390

km 100

KM