user_mobilelogo

filipíny coron island

Pro ty, kteří se se chystají na svou první dovolenou bez cestovky na vlastní pěst, nabízím svůj postup pro naplánování cesty do vzdálenějších končin.

 

 

Jak cestu naplánovat

 

Výběr země a termínu

Pro první cestu se vyplatí zvolit si jednodušší destinaci. Nabízí se Thajsko, Bali nebo Srí Lanka, které jsou pro nezávislé cestování velice jednoduché a navíc levné. Výběr také závisí na momentálním počasí v daném místě v době předpokládané cesty. Zjistit si střídání klimatických období v dané destinaci je podstatné - určitě nikdo nechce, aby mu celou dovolenou propršelo. 

Pokud se chcete dozvědět, kdy je ideální do dané destinace cestovat, detailní informace o počasí se dozvíte na https://www.sunheron.com/

 

Informace

Aktuální situaci v dané zemi se dá ověřit na webu Ministerstva zahraničních věcí, viz „Užitečné odkazy“. Pokud se cíl cesty již rýsuje, průvodci Lonely Planet nebo Rough Guide poslouží jako ucelený zdroj informací a umožní první orientaci, viz "Průvodci na cesty, nepostradatelní pomocníci". Dalším zdrojem jsou kvalitní cestopisy na internetu. Zkušenosti cestovatelů, kteří danou zemi navštívili již dříve, jsou neocenitelným zdrojem. Umožní si představit místní kolorit a vžít se do prostředí, ujasnit si, která místa navštívit a která vynechat, vyvarovat se chyb a naplánovat cestu lépe. Cesta se dá sledovat v Google mapách a v Google obrázcích se dají najít fotografie a turistické mapky plánovaných míst.

 

Itinerář

Z cestopisů a z fotografií si každý může vytipovat místa, která by rád navštívil a ty si může sestavit do časového harmonogramu včetně časů nezbytných pro přesuny. Některé své itineráře uvádím v  cestopisech.

 

Uvolnění v zaměstnání

Před nákupem letenek, víz a ubytování je důležité mít dovolenou již schválenou od zaměstnavatetele. V případě zrušení dovolené ze strany zaměstnavatele, je zaměstnavatel povinen uhradit následné škody spojené se zrušením cesty.

 

Nákup letenek

Nejnákladnější položka, u které se vyplatí strávit čas hledáním na letenkových serverech či u samotných leteckých společností, viz Letenky.

 

Letuska letenky

 

  

Ověření víz a platnost pasu

Před cestou je nutné si ověřit platnost dokladů a v případě vízové povinnosti si zajistit víza. Pozor, některé státy vyžadují pro vstup na svá území platnost cestovního dokladu po dobu nejméně 6 měsíců. Pro informaci se dá navštívit web Ministerstva zahraničních věcí, viz „Užitečné odkazy“.

 

Aplikace očkování

Většina exotických míst vyžaduje příslušná očkování. Nejčastěji se jedná o tetanus, hepatitidu A a břišní tyfus. Očkování se dá ověřit na webech cestovní medicíny, viz „Užitečné odkazy“.

 

Pojištění

Před cestou se musí sjednat cestovní pojištění. Pojištění může být součástí platební karty nebo se dá uzavřít přes internet klasické pojištění, viz Pojištění.

 

Rezervace ubytování

Ubytování je vhodné si zajistit alespoň na první dny po příletu. Člověk se tak vyhne zbytečnému stresu po únavném letu, dostane jistotu azylu a čas na aklimatizaci a rozkoukání se. K tomu slouží například webové stránky ubytovatelů nebo webové stránky rezervačních agentur a porovnávačů stránek rezervačních agentur, jejichž nabídka je široká, přehledná a často výhodná, viz "Ubytování".

 

Rezervace místních spojení

Při náročnějších přesunech, obzvlášť při omezeném počtu dní na cestu, je rezervace letenek místních aerolinek nebo jízdenek vlakových spojení vhodná, ne-li nutná. Kupovat si noční vlak až na místě těsně před odjezdem nemusí nutně znamenat, že tím vlakem skutečně odjedeme.

 

Výměna peněz

Při přípravě cesty je vhodné stanovit si přibližně náklady během cesty a finanční prostředky rozčlenit na několik částí. Část pokrýt hotovostí, kterou by cestující měl mít během cesty uschovánu na více místech u sebe, a část pokrýt výběrem z ATM bankomatů. Je vhodné mít více debetních karet a jednu kreditní zvlášť pro případ půjčení auta. Podle destinace měníme v českých směnárnách eura nebo dolary. Aktuální kurz je možné zjistit na finančních webech, viz „Užitečné odkazy“.

 

Sbalení na cesty

Častokrát člověk až na cestách zjistí, že většinu věcí veze úplně zbytečně. S těžkým batohem se dá jen těžko procházet celý den po městě, pohybovat se v hromadné dopravě, stopnout si motorku nebo jet na kole. S objemným zavazadlem nenastoupíte do autobusu, na palubu letadla, nepoložíte si ho vedle sebe na lehátko ve vlaku. Pokud si člověk zabalí rozumně, bude se během cesty cítit svobodněji a cestu si více užije. Inspiraci, jak si na cesty zabalit pod šest kilogramů, uvádím v článku „Co si vzít s sebou na cesty aneb jak si zabalit pod 6kg“.

 

Kam dál? Jak se dostat na letiště, kde parkovat, jak se na letišti pohybovat, jaké jsou termíny na odbavení, jaké jsou maximální rozměry a hmotnost zavazadla, které předměty jsou zakázané, se můžete dočíst v článku "Co je důležité vědět před nástupem do letadla". Jak si pomoci na cestách, co dělat a nedělat, se můžete dočíst v článku "Rady na cestu bez cestovky po vlastní ose".

 

 

 

facebook

Instagram 2

 

youtube