user_mobilelogo
thajsko header

RADY NA CESTU DO THAJSKA

 

Letem světem o Thajsku

Thajsko sousedí s Barmou, Laosem, Kambodžou a na jihu s Malajsií. Severní část Thajska je převážně hornatá s nejvyšší horou země Doi Inthanon (2 576 m n. m.). Pás hor vybíhá ze severu k jihu podél hranice s Myanmarem. Centrální Thajsko tvoří rovina, kterou protéká řeka Chao Phraja, na východě tvoří část hranice s Laosem řeka Mekong.

Thajci přišli do země mezi 8. a 11. stoletím, kdy vytlačili Khmery. Roku 1238 vzniklo první království s hlavním městem v Sukhothai a roku 1350 nové království v Ayutthayi. Ayutthaya byla zničena Barmánci roku 1767 a novým hlavním městem se stal Bangkok (Krung Thep - Město andělů). Thajsko se po dlouhá staletí uzavřelo před vlivem Západu a je prakticky jedinou zemí v jihovýchodní Asii, která se ubránila koloniálnímu područí. Byla tak nárazníkovou neutrální zemí mezi anglickou Barmou a Malajsií a Francouzkou Indočínou (dnes Kambodža, Vietnam a Laos). Siam se roku 1939 přejmenoval na Thajsko (Země svobodných). Během 2. světové války se Thajsko oficiálně spojilo s Japonskem. Do země byli nasazováni spojenečtí zajatci na nucené práce, například na stavbu přísunové trasy z Barmy přes most na řece Kwai.

V zemi dnes žije 65 miliónů lidí a přes devadesát procent obyvatel praktikuje buddhismus. Hlavním městem je osmimiliónový Bangkok. Thajsko je konstituční monarchií a v jejím čele stojí oblíbený král Bhumibola.

 

Víza: od 11.8. 2011 již nepodléhá vízové povinnosti, 30 denní zdarmathajsko m

Výstup ze země: odletová taxa, 500 Bahtů

Thajská ambasáda: Vyšehradská 423/27 (dočasná adresa), 120 00 Praha 2

Česká ambasáda: 71/9 Ruam Rudee Soi, Ploenchit Rd., 10330 Bangkok

Časový posun: +5 hodin SELČ

Počasí: při cestě v listopadu proměnlivé

Kurz: měna 1 Baht (THB) stojí cca 0,6 CZK

Vzdálenost: do Bangkoku 8560km

 

 

Kdy jet do Thajska

Plány, kdy jet do Thajska a na jaké místo, by se měly odvíjet od počasí. Klimatické podmínky v Thajsku se řídí třemi ročními obdobími: obdobím dešťů od června do října, chladným obdobím od listopadu do února a horkým obdobím od března do května.

Západní pobřeží Andamanského moře (ostrov Phi Phi, Ko Lanta, Krabi) ovlivňuje jihozápadní monzun v období dešťů od června do října a východní stranu Thajského zálivu (ostrov Ko Samui, Ko Phan Ngan) zase severovýchodní monzun od září do prosince. Do Thajska přijede ročně až 30 miliónů turistů (40 tisíc Čechů) a nejvyšší sezóna je během chladného období.

 

 

Co v Thajsku vidět a navštívit

Thajsko 14

Thajsko nabízí velké množství cílů a navštívit všechny by vyžadovalo vzít si rok dovolenou, což koneckonců hodně lidí dělá. Někteří turisté po návštěvě Bangkoku a Ayutthai odjíždí do severní části Thajska za chrámy do Sukhothaie a Chiang Mai a pak se vydávají dále na několikadenní výpravy do hor za horskými kmeny.

Všichni se ale nakonec těší k moři. Thajsko je vyhlášeno velkým množstvím ostrovů, které se ve velké míře dají navštěvovat bez návratu na břeh. V Thajském zálivu u kambodžské hranice je nádherné souostroví Ko Chang, Ko Mak, Ko Kut a Ko Samet, které jsou relativně stále bez davů turistů. Na jihu se v Jihočínském moři dají postupně navštívit ostrovy Ko Samui, Kho Pha Ngan a Ko Tao s možností dalších výletů do národního mořského parku Ang Thong.

Na straně Andamanského moře se nejčastěji jezdí do krasové oblasti Krabi s dalším přesunem na ostrovy Phi Phi a Ko Lanta. Pro potápění je vyhlášený ostrov Ko Similan. Klasičtí dovolenkáři jezdí s cestovními kancelářemi do Pattay a na Phuket.

 

 

Cestování do Thajska na vlastní pěst

Thajsko 40

Cestování po Thajsku je asi tak složité jako cestování po Slovensku. Cestu do Thajska bez cestovky na vlastní pěst by měl zvládnout každý. Thajská ekonomika je na turismu silně závislá, proto je vše turismu v Thajsku přizpůsobeno. Pomalu v každé garáži je nějaká cestovní kancelář a zajistit si lístky na autobus nebo loď nebo vybrat si ubytování je velice jednoduché.

Čeští turisté mohou od 11.8. 2011 cestovat do Thajska bez víz na dobu 30 dní. Pokud thajské hranice překročí přes některý pozemní přechod, pak je bezvízová doba pobytu omezena na 15 dní. Ke vstupu do země je nutné mít platný cestovní doklad, jehož platnost je v době vstupu více než 6 měsíců. Více na stánkách MZV, viz "Užitečné odkazy".

Když jsem byl v Thajsku poprvé, zabalil jsem si ještě do velkého batohu. S přibývajícími cestami jsem však zjistil, že spoustu věcí člověk na cestách nepotřebuje a je možné cestovat jen s malým baťůžkem a pohybovat se svobodněji. Dnes cestuji jen s malým cyklistickým baťůžkem, který neváží více jak 6kg. Protože hygienu mám v balení do 100ml, nastupuji s ním rovnou i na palubu letadla. Jak si zabalit na cesty popisuji v článku "Co s sebou na cesty".

Jediné ubytování, které jsme si v Thajsku zajišťoval ještě před odjezdem, byl hotel v Bangkoku, protože jsem po příletu chtěl mít rychle jistotu klidného azylu. Ale i toto ubytování není nutné rezervovat předem, na slavné baťůžkářské ulici Khao San je hostelů nepřeberné množství. V turistické sezóně se vyplatí rezervaci provést přes globální rezervační portály jako jsou např. Agoda.com nebo Booking.com.

Na delší přesuny je výhodný noční vlak, kdy se člověk přesune a za cenu jízdenky se i pohodlně vyspí. V první třídě je spací kabinka klimatizovaná a má jen dvě lůžka, ve druhé třídě má větráky, spí se ve čtyřech a kupé dveře nemá. Vlakové jízdenky je možné jednoduše rezervovat přes stránku https://12go.asia a všechny praktické informace o thajských železnicích jsou k nalezení na webové stránce www.seat61.com/Thailand. Jízdenky na dálkové autobusy je možné zakoupit online např. na stránce www.greenbusthailand.com.

Thajsko je levná destinace, vše je téměř dvakrát levnější než u nás. Stravování je možné na ulici, v jídelnách nebo v restauracích. I nejdražší jídlo v restauraci je podstatně levnější než v Čechách. V Thajsku se používají 4 typy elektrických zásuvek, je proto lepší se na cesty vybavit odpovídajícími elektrickými adaptéry, viz "Užitečné odkazy".

 

 

POČET NAVŠTÍVENÝCH ZEMÍ

zeme 100

36

POČET DNÍ NA CESTÁCH

dny 100

388

POČET KM NA CESTÁCH

km 100

47 910