user_mobilelogo
Gramvousa head

RADY NA CESTU NA KRÉTU

 

Letem světem o Krétě

Kréta měří 260 kilometrů na délku a 60km na šířku. Ostrov je tak velký, že se takřka nedá během jediné dovolené prozkoumat celý. Pozvolnější sever ostrova omývá Krétské moře, jižní strmější pobřeží Libyjské moře. Krétě dominují čtyři velké horské masívy – od západu to jsou Lefka Ori, Ida, Dikti a Sitia. Všechna pohoří kromě Sitie mají vrcholy vysoké přes dva kilometry, nejvyšší horou je Psiloritis v Idě s výškou 2456 metrů nad mořem.

Před 4000 lety vznikla na ostrově Minójská civilizace, která se rozvinula ve významnou námořní velmoc. Civilizace náhle zanikla kolem roku 1400 před Kristem - spekuluje se o erupci sopky na Santorini - a zůstaly po ní světoznámé památky Knossos a Faistos. Po úpadku se ostrova zmocňovaly jiné kultury, zejména mykénská a dórská a na začátku našeho letopočtu byla Kréta v područí Římanů. Do roku 1200 byl ostrov pod nadvládou Byzantské říše. Z této doby na ostrově zůstalo přes 1000 kostelů a kaplí. Následně na ostrově vládli 300 let Benátčané, kteří nejvíce ovlivnili ráz ostrova. Mezi 17. a 19. stoletím patřila Kréta Osmanské říši a v roce 1913 byla oficiálně připojena k Řecku. V roce 1941-1944 byl ostrov obsazen Němci a po válce opět Řecku navrácen.

Dnes žije na Krétě 600 tisíc lidí, z toho celá čtvrtina v hlavním městě ostrova v Heraklionu.

 

Víza: nepodléhá vízové povinnostirecko m

Výstup ze země: odletová taxa není vyžadována

Řecká ambasáda: Na Ořechovce 19, 162 00 Praha 6 - Střešovice

Česká ambasáda: G. Seferis str. 6,Palaio Psychico, 154 52 Athens

Časový posun: +1 hodina SELČ

Počasí: během našeho pobytu v červnu ideální

Kurz: měna 27 CZK za 1 Euro

Vzdálenost: Do Heraklionu 1855km

 

 

Kdy jet na Krétu

Kréta je nejjižnějším evropským místem ve středozemním moři, nachází se přibližně 300km od libyjského a egyptského pobřeží. Přes celý rok proto na ostrově převládá teplé počasí, průměrné denní teploty jsou v rozmezí od 16 stupňů v lednu po 29 stupňů v srpnu. V zimě je však chladnější a deštivé počasí a tak nejvhodnější doba, kdy jet na Krétu, jsou měsíce duben až říjen. Nejkrásnější dobou na návštěvu je květen a červen, kdy je Kréta nejzelenější. 

 

 

Co na Krétě vidět a navštívit

Kreta preveli

Majestátné hory, úrodná údolí, starověké památky a především kilometry písečných pláží přitáhne na Krétu ročně 4 milióny turistů z celkového počtu 15 miliónů, kteří navštíví Řecko (Řecko je českými turisty čtvrtou nejnavštěvovanějí destinací po Chorvatsku, Slovensku a Itálii). Na ostrově je vice než 1500 hotelů a 3000 penziónů s 200 tisíci lůžky. Polovina všech návštěvníků přilétá z Německa a z Anglie.

Nejvíce turistů se soustředí na severních dlouhých písečných plážích mezi Malií a Chanií, které jsou občas až příliš zastavěny hotelovými komplexy, a které neberou ohled na přírozené osídlení ostrova. Jižní strana Kréty je rozmanitější, s vysokými horami a oblázkovými plážemi. Kréta je oblíbeným cílem milovníků turistiky, hornatý ostrov nabízí bezpočet turistických tras pohořím i soutěskami. Mezi nejznámější patří nejdelší evropská soutěska Samaria. Samostatné tůry se dají také absolvovat např. v soutěsce Imbros nebo v pohoří Rouvas. Nádherné pláže jsou v Elafonisi na západě, Preveli na jihu a Vai na východě ostrova. Naprosto vyjímečná přírodní scenérie je však na severozápadě ostrova v místě zvaném Gramvousa. Z historických památek jsou nejnavštěvovanější místa Knossos a Faistos.

 

 

Cestování na Krétu na vlastní pěst

Kreta 46

Na Krétu jsme cestovali za krásného červnového počasí s cílem probádat krétské pláže a koupání proložit horskou turistikou. Na ostrově jsme nakonec prošli tři soutěsky a navštívili okolo deseti pláží na různých místech ostrova. Mezi nejkrásnější patřily pláže Elafonisi, u Agios Pavlos a mezi vyjímečné pláž Gramvousa. Pro průzkum pláží nám pomohly stránky cretanbeaches.com.

Na Krétu jsme letěli charterovým letem cestovní kanceláře, která organizovala na ostrov zájezdy a doprodávala v letadle zbylá místa.

Po příletu jsme si na letišti v Heraklionu vyzvedli zarezervované auto rental-center-crete.com (20Euro/den) a vydali se směr Rethymno a dále na jih do Plakiasu. Ceny pronájmu aut se dají porovnat na rentalcars.com.

Ubytování jsme si přes internet zarezervovali v horské vesnici Myrthios, která je umístěna nad městečkem Plakias (Chrisanthi Studios & Apartments přes Booking.com). Výhodou bylo krásné a tiché místo s nádherným výhledem na moře a hory, trochu nevýhodné by se mohlo zdát dojíždění do Plakiasu (cca 7km).

Přes den jsme se stravovali sami, večer jsme chodili do rodinných restaurací a taveren na večeři (7 Euro/jídlo).

 

 

NA WEBU JE

 

bude:

Barcelona, Andalusie, Gruzie, Arménie

37

zeme 100

ZEMÍ

411

dny 100

DNÍ

50 230

km 100

KM