user_mobilelogo
Dominika head

RADY NA CESTU DO DOMINIKY

 

Letem světem o Dominice

Ostrov Dominica Commonwealth (neplést s Dominikánskou republikou) je nezávislý stát ležící mezi dvěma francouzkými zámořskými departmány Martinikem na jihu a Gaudeloupem na severu. Ostrov je vulkanického původu a nachází se uprostřed Malých Antil. Je přibližně 50km dlouhý a 25km široký. Dominika hraje prim ve dvou směrech: má nejvyšší hory ve východním Karibiku a ty jsou pokryty nejstaršími tropickými deštnými pralesy v celé karibské oblasti. Nejvyšší horou je Morne Diablotin, který měří 1447 metrů.

Jako první Dominiku navštívil v roce 1493 Kryštof Kolumbus. A protože to bylo v neděli 3. listopadu, dal ostrovu jméno neděle (v italštině Doménica). Španělé však o Dominiku nejevili zájem, protože v té době byl ostrov obydlen lidožravými Kariby a nerostným bohatstvím neoplýval. V roce 1635 začaly první koloniální pokusy ze strany Francie, která na ostrově zakládala kávové plantáže. Po roce 1863 na základě Pařížské smlouvy Dominika spadala pod britskou správu. Autonomii Dominika získala v roce 1967 a nezávislost až v roce 1978. V následujícím roce 1979 udeřil na ostrov s ničivou silou hurikán David, který srovnal se zemí 75 procent všech obydlí místních obyvatel.

Dnes žije na ostrově 70 tisíc obyvatel, většinu tvoří černoši (91%), kteří jsou potomky afrických otroků z koloniálního období. Na ostrově stále žije 3000 původních karibů. Úředním jazykem je angličtina a mluví se se silným kreolským přízvukem. Hlavním městem Dominiky je Roseau se 16 tisíci obyvateli. Země má ve svém znaku velkého barevného papouška, kterého je možné s trochou štěstí ve zdejších rezervacích spatřit.

 

Víza: nepodléhá vízové povinnostidominika m

Výstup ze země: odletová taxa není vyžadována

Dominická ambasáda: bez zastoupení

Český ambasáda: Cuvier 22, col. nueva anzures, del miguel hidalgo, 11590 Mexico

Časový posun: -5 hodina SELČ

Počasí: během našeho pobytu v dubnu slunečné

Kurz: 7 CZK za 1 Východokaribský dolar ECD

Vzdálenost: Do Rosseau 7820km

 

 

Kdy jet na Dominiku

Pokud na sousední Martinik a Guadeloupe přijede ročně okolo 400 tisíc turistů, tak Dominiku navštíví pouze 90 tisíc návštěvníků. Nejvhodnější dobou, kdy jet na Dominiku, jsou měsíce v období od února do června s nejsušším měsícem v dubnu. Naopak nejdeštivějším měsícem je srpen. Díky vysokým horám je však nad centrální Dominikou zataženo takřka nepřetržitě a proto také na ostrově převládají deštné pralesy.

 

 

Co na Dominice vidět a navštívit

Dominika 26

My jsme na ostrov připluli trajektem ze sousedního Martiniku. Ačkoliv loď byla úplně obsazená, na samotné Dominice k našemu velkému překvapení vystoupilo pouze pár turistů a ostatní pokračovali dále na Guadeloupe. My jsme přitom plánovali navštívit tyto tři ostrovy především kvůli Dominice. Dominika je totiž skutečná exotická zelená perla Karibiku. Je zajímavá nejen deštnými pralesy, vysokými vodopády (Middleham, Trafalgar falls) a jezery (Fresh a Boeri lake), ale je vyjímečná svou vulkanickou činností. Na ostrově je jezero, které bublá (Boiling lake), ze země tryskají termální prameny a valí se sirné fumaroly (Sulphur springs). My jsme prochodili především jižní rezervaci Morne Trois Piton, která je zapsaná do seznamu Světového dědictví UNESCO, a bylo zvláštní, že jsme za celý den během tůry nikoho po cestě nepotkali. Přestože na ostrově není mnoho pláží, dá se na ostrově koupat a především potápět. Vyhlášený je šampaňský útes, kde při potápění vyvěrají ze dna mezi korály bublinky. Přehled možných aktivit na ostrově je možné najít na webových stránkách http://www.avirtualdominica.com nebo http://www.visit-dominica.com/.

 

 

Cestování na Dominiku na vlastní pěst

Dominika 20

Na Dominiku jsem jel se svou Šárkou a společně jsme ji krátce navštívili během naší cesty po třech ostrovech Malých Antil.

Tehdy jsme si ještě zabalili do velkého batohu. S přibývajícími cestami jsem však zjistil, že spoustu věcí člověk na cestách nepotřebuje a je možné cestovat na lehko a pohybovat se svobodněji. Dnes už cestuji jen s malým cyklistickým baťůžkem, který neváží více jak 6kg. Protože hygienu mám v balení do 100ml, nastupuji s ním rovnou i na palubu letadla. Jak si zabalit na cesty popisuji v článku "Co s sebou na cesty".

Dominiku jsme navštívili v dubnu, kdy panovalo příjemné letní počasí. Ubytování jsme si zvolili v horské vesničce Laudat, které leží uprostřed deštného pralesa Morne Trois Piton, a zarezervovali jej na internetu (guesthaus Roxy´s Mountain Lodge (60 USD, http://www.natureisland.com/, dnes jsou i na Booking.com).

Protože vesnice Laudat má tu výhodu, že v ní začínají čtyři stezky do pralesa, půjčení auta jsme proto neplánovali a pohybovali jsme se převážně pěšky nebo místním MHD. Kdo chce ostrov probádat více a zkusit si řídit na opačné straně, může si auto půjčit např. přes rentalcars.com.

Pro vstup do rezervací je nutné zakoupit si povolení a nosit ho stále při sobě.

Stravovali jsme se buď v restauracích nebo v rychlých občerstveních na ulici. V našem guesthausu v Laudatu nám na požádání připravovali sedviče na výlety do lesa. A po návratu z túry se nás každý večer tlustá černoška v zástěře zeptala, jestli chceme jídlo z vepřového, hovězího, jehněčího nebo kuřecího masa a s naší volbou odešla do kuchyně. Na jídelní lístek se nehrálo a cenu jídla jsme se dozvěděli až při placení při samotném odjezdu. Podobně to bylo i v ostatních restauracích na ostrově.

 

 

NA WEBU JE

 

bude:

Barcelona, Andalusie, Gruzie, Arménie

37

zeme 100

ZEMÍ

411

dny 100

DNÍ

50 230

km 100

KM