user_mobilelogo
Malajsie head

RADY NA CESTU DO MALAJSIE

 

Letem světem o Malajsii

Malajsie se leží na jihu Malajského poloostrova a na severní části ostrova Borneo. Zemi omývá Jihočínské a Andamanské moře, nejvyšší horou je Mount Kinabalu (4095 m n.m.) na Borneu.

Prvními Evropany, kteří do Malajsie připluli, byli v roce 1509 Portugalci. Ti tehdy dobyli Melaku a začali zemi kolonizovat. Založili obchodní stanici a provozovali výnosný obchod s kořením. V roce 1614 Portugalce vystřídali Holanďané, kteří zemi kontrolovali dalších 200 let. Správu nad Malajsií a Singapurem nakonec získali v roce 1824 Britové. Během druhé světové války byli Malajci pod okupací Japonců. Po válce vznikly snahy o nezávislost země a tu nakonec Malajsie v roce 1957 získala. V letech 1963 - 1965 byl součástí federace i Singapur.

Dnes žije v Malajsii 27 miliónů lidí a větší polovina z nich vyznává islámské náboženství. Samotní Malajci však tvoří jen polovinu populace, druhou tvoří Číňané a Indové. Hlavním městem je Kuala Lumpur (často se překládá jako Blátivé město), ve kterém žije 1,6 miliónu obyvatel.

 

Víza: nepodléhá vízové povinnostimalajsie m

Výstup ze země: odletová taxa není vyžadována

Malajská ambasáda: Na Zátorce 30, Praha 6 160 00

Česká ambasáda: 42/B the Intermark Vista Tower, 182 Jalan Tuk Razak, Kuala Lumpur

Časový posun: +6 hodin SELČ

Počasí: při cestě v květnu proměnlivé

Kurz: 1 Malajský Ringgit MYR stojí 6,5 CZK

Vzdálenost: Do Kuala Lumpuru 9550km

 

 

Kdy jet do Malajsie

S počasím to není jednoduché, období dešťů je sice od října do dubna, ale příležitostně prší po celý rok. Východní pobřeží na straně Jihočínského moře má největší deštivé srážky v době od listopadu do poloviny února. Ostrovy, které jsme navštívili my, jsou dokonce v těchto měsících zavřené.

 

  

Co v Malajsii vidět a navštívit

Malajsie 17

Cílem turistů na Malajském poloostrově bývají většinou města Kuala Lumpur a koloniální Melaka. Ve vnitrozemí turisté navštěvují národní park s deštnými pralesy Taman Negara a vysočinu Cameron Highlands.

Populární jsou ostrovy Langkawi a Penang u Thajských hranic na straně Andamanského moře a na straně Jihočínského moře ostrov Tioman na jihu a ostrovy Perhentian, Lang Tengah a Redang na severu.

 

 

Cestování do Malajsie na vlastní pěst

Malajsie 33

Když jsme před lety odlétali z Thajska, přál jsem si co nejrychleji se do jihovýchodní Asie znovu vrátit. Nakonec to trvalo déle než jsem si myslel a až po třech letech jsem naplánoval cestu do Malajsie. Mým cílem bylo navštívit velkoměsta Hong Kong, Kuala Lumpur a Singapur a mezitím relaxovat na plážích ostrovů v Jihočínském moři Perhentian Besar a Lang Tengah. Má představa, že cestování po Malajsii bude probíhat ve stejné atmosféře baťůžkářů jako tomu bylo v Thajsku, vzala však brzy za své. Jediný ostrov, který na nás takto zapůsobil, byl menší z Perhentian ostrovů Kecil. Na ostatních se ubytovávají klasičtí místní dovolenkáři nebo turisté ze Singapuru. Navíc mezi ostrovy nefunguje lodní přeprava, vždy se musí zpět na břeh.

Na cestu do Malajsie jsme si tehdy ještě zabalili do velkého batohu. S přibývajícími cestami jsem však zjistil, že spoustu věcí člověk na cestách nepotřebuje a je možné cestovat jen s malým baťůžkem a pohybovat se svobodněji. Dnes cestujeme jen s malým cyklistickým baťůžkem, který neváží více jak 6kg. Protože hygienu máme v balení do 100ml, nastupujeme s ním rovnou i na palubu letadla. Jak si zabalit na cesty popisuji v článku "Co s sebou na cesty".

Ubytování jsem rezervoval většinou dopředu po internetu, jen rezervaci na ostrově Perhentian jsme platili až v cestovní agentuře Ping Anchorage přímo v Kuala Lumpuru pinganchorage.com.my. Dnes je rezervace jednoduchá přes globální rezervační stránky viz "Ubytování".

Malajsie je obecně levná a tak i cenová úroveň stravování byla v normě a pohybovala se okolo 20RM za jídlo v restauraci.

Po Malajsii jsme se přesouvali nočním vlakem, často jsme používali relativně výhodné taxi a do Singapuru jsme cestovali nočním autobusem. Vlakové lístky na vlak a na autobus jsme tentokrát řešili s určitým předstihem až na místě, doporučuji však zvážit online rezervaci po internetu, více informací o malajských železnicích na webové adrese seat61.com/Malaysia. Rezervace vlakových a autobusových jízdenek je snadná přes stránku https://12go.asia (vyzkoušeno v Thajsku, kde jsou také aktivní).

V Malajsii se používá evropský typ zásuvek C a americký typ A. Je proto lepší mít s sebou na cesty odpovídající adaptér, viz "Užitečné odkazy".

 

 

 

 

37

zeme 100

ZEMÍ

CO JE NA STRÁNCE

 

407

dny 100

DNÍ

 

 

50 180

km 100

KILOMETRŮ