user_mobilelogo
mauricius head

RADY NA CESTU NA MAURICIUS

 

Letem světem o Mauriciu

Mauricius je tropický ostrov uprostřed Indického oceánu. Nachází se 20 stupňů pod rovníkem na úrovni Madagaskaru a v těsné blízkosti Reunionu. Celý ostrov je lemován bariérovým korálovým útesem. Uprostřed ostrova je náhorní plošina, která má mírnější klima a dnes je tu obrovská městská aglomerace, ve které žije polovina obyvatel Mauricia. Jedno město tu přechází v druhé jako např. Curepipe, Floreal, Phoenix, Rose Hill. Lidé se zde v minulosti stěhovali z horkých a vlhkých oblastí u pobřeží, které byly více náchylné na šíření tropických nemocí.

Jako první Mauricius objevili v roce 1505 Portugalci, kteří ostrov využívali spíše jen jako zastávku během cesty do Indie. Během let 1638 – 1710 ostrov osídlili Holanďané, kteří mu dali dnešní jméno a po nich až do roku 1810 Francouzi. Po roce 1815 ostrov v období napoleónských válek pro změnu obsadili Britové. Během 18. a 19. století se zakládaly plantáže cukrové třtiny, které postupně pokrývaly až 90% veškeré zemědělské půdy. Po zrušení otroctví v roce 1835 nastoupili na plantáže a do cukrovarů dělníci z Číny a Indie. Koncem 19. století se díky otevření Suezského průplavu a také klesajícím cenám cukru dostal Mauricius do ekonomické krize. Od roku 1968 je ostrov nezávislým státem.

Dnes žije na ostrově 1,2 milionů lidí a přes polovinu obyvatel tvoří právě Hindové, což ostrovu udává výraznou indickou tvář. Hlavním městem je Port Louis. Ekonomickým motorem je v současnosti turismus a textilní průmysl. Vyrábějí se tu takové značky jako jsou např. Peirre Cardin, Ralph Lauren, Next, Gap a další. Typický mauricijský tanec je séga. Tento národní tanec původně vznikl mezi africkými otroky a hudba v rytmu ségy je slyšet na ostrově velmi často.

 

Víza: nepodléhá vízové povinnostimauricius m

Výstup ze země: odletová taxa není vyžadována

Česká ambasáda: St. James Court Building, Ground Floor, St. Denis str., Port Louis

Mauricijská ambasáda: Břehová 3, Praha 1 110 00

Časový posun: 3 hodiny SEČ

Počasí: během našeho pobytu v listopadu proměnlivé

Kurz: 1 Mauricijská rupie MUR stojí cca 0.6 CZK

Vzdálenost: Do Port Louis 8860km

 

 

Kdy jet na Mauricius

Každoročně Mauricius přiláká na jeden milión turistů. Nejvhodněší dobou, kdy jet na Mauricius na dovolenou, jsou měsíce mezi květnem a listopadem, kdy na ostrově spadne nejméně srážek. Ačkoliv od prosince do března je období cyklónů, na Mauriciu se příliš neprojeví a slabá turistická sezóna na ostrově prakticky není.

 

 

Co na Mauriciu vidět a navštívit

Mauricius 13

Turisté na Mauricius přijíždí kvůli nádherným plážím, na kterých se však budují především luxusnější resorty. Snad nejmalebnější místo na ostrově je poloostrov Le Morne s dominující strmou skálou Le Morne Braband. Pro pěší tůry je možné navštívit národní park Black River Gorges, ale s pravým tropickým pralesem jsme se tu nesetkali, protože původní porost včetně tropických pralesů ustoupil pěstování cukrové třtiny už v dobách kolonizace. V Pamplemousses je krásná botanická zahrada Sira Seewoosagura Ramgoolama a nachází se zde také první továrna na zpracování cukrové třtiny na ostrově. Velkým lákadlem pro všechny návštěvníky jsou nejdražší známky na světě, které jsou vystaveny v hlavním městě Port Louis.

 

 

Cestování na Mauricius na vlastní pěst

Mauricius 14

Na Mauricius jsme jeli společně s mou Šárkou. Tehdy jsme si ještě zabalili do velkého batohu. S přibývajícími cestami jsem však zjistil, že spoustu věcí člověk na cestách nepotřebuje a je možné cestovat na lehko a pohybovat se svobodněji. Dnes už cestuji jen s malým cyklistickým baťůžkem, který neváží více jak 6kg. Protože hygienu mám v balení do 100ml, nastupuji s ním rovnou i na palubu letadla. Jak si zabalit na cesty popisuji v článku "Co s sebou na cesty".

Mauricius je skutečně spíše oddechová a na cestování jednoduchá destinace. Ubytování jsme tehdy zvolili ve dvou resortech na opačných koncích ostrova a z nich jsme podnikali výlety do okolí pronajatým taxíkem. Na Mauriciu je totiž možné si za rozumnou cenu pronajmout auto na celý den i s řidičem, jinak rezervace např. přes Rentalcars.com.

Levnější ubytování lze na Mauriciu najít v soukromých apartmánech, které lze rezervovat na globálních rezervačních portálech, jako jsou např. Agoda.com, Booking.com, FlipKey.com nebo Airbnb.com.

 

 

 

 

37

zeme 100

ZEMÍ

CO JE NA STRÁNCE

 

407

dny 100

DNÍ

 

 

50 180

km 100

KILOMETRŮ