user_mobilelogo
mauricius head

RADY NA CESTU NA MAURICIUS

 

Letem světem o Mauriciu

Mauricius je tropický ostrov uprostřed Indického oceánu. Nachází se 20 stupňů pod rovníkem na úrovni Madagaskaru a v těsné blízkosti Reunionu. Celý ostrov je lemován bariérovým korálovým útesem. Uprostřed ostrova je náhorní plošina, která má mírnější klima a dnes je tu obrovská městská aglomerace, ve které žije polovina obyvatel Mauricia. Jedno město tu přechází v druhé jako např. Curepipe, Floreal, Phoenix, Rose Hill. Lidé se zde v minulosti stěhovali z horkých a vlhkých oblastí u pobřeží, které byly více náchylné na šíření tropických nemocí.

Jako první Mauricius objevili v roce 1505 Portugalci, kteří ostrov využívali spíše jen jako zastávku během cesty do Indie. Během let 1638 – 1710 ostrov osídlili Holanďané, kteří mu dali dnešní jméno a po nich až do roku 1810 Francouzi. Po roce 1815 ostrov v období napoleónských válek pro změnu obsadili Britové. Během 18. a 19. století se zakládaly plantáže cukrové třtiny, které postupně pokrývaly až 90% veškeré zemědělské půdy. Po zrušení otroctví v roce 1835 nastoupili na plantáže a do cukrovarů dělníci z Číny a Indie. Koncem 19. století se díky otevření Suezského průplavu a také klesajícím cenám cukru dostal Mauricius do ekonomické krize. Od roku 1968 je ostrov nezávislým státem.

Dnes žije na ostrově 1,2 milionů lidí a přes polovinu obyvatel tvoří právě Hindové, což ostrovu udává výraznou indickou tvář. Hlavním městem je Port Louis. Ekonomickým motorem je v současnosti turismus a textilní průmysl. Vyrábějí se tu takové značky jako jsou např. Peirre Cardin, Ralph Lauren, Next, Gap a další. Typický mauricijský tanec je séga. Tento národní tanec původně vznikl mezi africkými otroky a hudba v rytmu ségy je slyšet na ostrově velmi často.

 

Víza: nepodléhá vízové povinnostimauricius m

Výstup ze země: odletová taxa není vyžadována

Česká ambasáda: St. James Court Building, Ground Floor, St. Denis str., Port Louis

Mauricijská ambasáda: Břehová 3, Praha 1 110 00

Časový posun: 3 hodiny SEČ

Počasí: během našeho pobytu v listopadu proměnlivé

Kurz: 1 Mauricijská rupie MUR stojí cca 0.6 CZK

Vzdálenost: Do Port Louis 8860km

 

 

Kdy jet na Mauricius

Každoročně Mauricius přiláká na jeden milión turistů. Nejvhodněší dobou, kdy jet na Mauricius na dovolenou, jsou měsíce mezi květnem a listopadem, kdy na ostrově spadne nejméně srážek. Ačkoliv od prosince do března je období cyklónů, na Mauriciu se příliš neprojeví a slabá turistická sezóna na ostrově prakticky není.

 

 

Co na Mauriciu vidět a navštívit

Mauricius 13

Turisté na Mauricius přijíždí kvůli nádherným plážím, na kterých se však budují především luxusnější resorty. Snad nejmalebnější místo na ostrově je poloostrov Le Morne s dominující strmou skálou Le Morne Braband. Pro pěší tůry je možné navštívit národní park Black River Gorges, ale s pravým tropickým pralesem jsme se tu nesetkali, protože původní porost včetně tropických pralesů ustoupil pěstování cukrové třtiny už v dobách kolonizace. V Pamplemousses je krásná botanická zahrada Sira Seewoosagura Ramgoolama a nachází se zde také první továrna na zpracování cukrové třtiny na ostrově. Velkým lákadlem pro všechny návštěvníky jsou nejdražší známky na světě, které jsou vystaveny v hlavním městě Port Louis.

 

 

Cestování na Mauricius na vlastní pěst

Mauricius 14

Na Mauricius jsme jeli společně s mou Šárkou. Tehdy jsme si ještě zabalili do velkého batohu. S přibývajícími cestami jsem však zjistil, že spoustu věcí člověk na cestách nepotřebuje a je možné cestovat na lehko a pohybovat se svobodněji. Dnes už cestuji jen s malým cyklistickým baťůžkem, který neváží více jak 6kg. Protože hygienu mám v balení do 100ml, nastupuji s ním rovnou i na palubu letadla. Jak si zabalit na cesty popisuji v článku "Co s sebou na cesty".

Mauricius je skutečně spíše oddechová a na cestování jednoduchá destinace. Ubytování jsme tehdy zvolili ve dvou resortech na opačných koncích ostrova a z nich jsme podnikali výlety do okolí pronajatým taxíkem. Na Mauriciu je totiž možné si za rozumnou cenu pronajmout auto na celý den i s řidičem, jinak rezervace např. přes Rentalcars.com.

Levnější ubytování lze na Mauriciu najít v soukromých apartmánech, které lze rezervovat na globálních rezervačních portálech, jako jsou např. Agoda.com, Booking.com, FlipKey.com nebo Airbnb.com.

 

 

NA WEBU JE

 

bude:

Barcelona, Andalusie, Gruzie, Arménie

37

zeme 100

ZEMÍ

411

dny 100

DNÍ

50 230

km 100

KM