user_mobilelogo
HEAD USA II

RADY NA CESTU DO USA

 

Letem světem o USA

Spojené státy americké se rozkládají od Atlantského po Tichý oceán a díky Aljašce i k břehům Severního ledového oceánu.

USA je federativní republika skládající se z 50 amerických států, přidružených států s vnitřní samosprávou (například Portoriko) a samosprávných území (např. Panenské ostrovy). Ačkoliv poprvé k břehům Ameriky připluli Vikingové, zásadní vliv na další vývoj mělo objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem v roce 1492. Od této chvíle byl nový světadíl podrobován mocenským zájmům koloniálních mocností Španělska, Nizozemí, Francie a Anglie. V roce 1664 se Anglie zmocnila části francouzkých a holandských kolonií a v roce 1773 třináct kolonií vytvořilo základ budoucího státu. Nespory mezi koloniemi a anglickou vládou vyvrcholily v otevřenou válku a vydáním Deklarace nezávislosti 4. července 1776. Během 18. a 19. století byly do Unie přijímány další státy a postavení USA sílilo. V roce 1860 se vystupňovaly rozpory mezi otrokářským jihem a svobodným severem a v roce 1861 se od Unie odtrhlo 11 jižních států a vytvořilo Konfederaci. Následná občanská válka byla ukončena v roce 1865 vítězstvím Severu. Koncem 19. století a na začátku 20. století pokračoval ekonomický rozmach země a rozšiřování území směrem na západ. Jako poslední byly k USA v roce 1959 připojeny státy Havaj a Aljaška. Dnes ve Spojených státech žije 303 miliónů obyvatel.

 

Víza: nepodléhá vízové povinnosti, nutná registrace ESTAusa m

Výstup ze země: odletová taxa není vyžadována

Americká ambasáda: Tržiště 15, Praha 1 118 01

Česká ambasáda: 3900 Spring of Freedom st, NW, Washington DC

Časový posun: -9 hodin Los Angeles SELČ

Počasí: při cestě v dubnu v CA krásně letní

Kurz: 1USD = 25 CZK

Vzdálenost: Do Kuala Lumpuru 9560km

 

 

Kdy jet do USA

Klimatické podmínky jsou díky velké rozloze země v jednotlivých částech značně odlišné. Já jsem navštívil Los Angeles a Las Vegas v polovině dubna a počasí bylo příjemně letní. Při návštěvě Chicaga však bylo počasí o poznání „jarnější".

  

 

Co v USA vidět a navštívit

USA 17

Las Vegas je proslulý jako Mekka hazardu a jeho pohádkové hotely z něj vytváří jedno z nejzvláštnějších míst na světě. Navíc se má tu neocenitelnou výhodu, že se nachází v dostupné vzdálenosti od nádherných národních parků jako je Grand Canyon, Bryce, Zion, Death Valley a Joshua Tree.

 

 

Cestování do USA na vlastní pěst

USA 50

Amerika je svět sám pro sebe, takový byl můj dojem hned po prvním rozkoukání. Američané vnímají svět jen jako Ameriku. Druhý pocit je neuvěřitelný prostor a velké vzdálenosti. Hustota obyvatelstva je tu třikrát menší než v Evropě. A třetí dojem je hrdost Američanů na svou zemi.

Před cestou jsem si musel projít nutným martiriem kvůli vízům, kdy jsem musel vyplnit formulář, dostavit se na pohovor na ambasádu a zaplatit poplatek (dnes postačuje registrace ESTA).

Tehdy jsem si ještě zabalil do velkého batohu. S přibývajícími cestami jsem však zjistil, že spoustu věcí člověk na cestách nepotřebuje a je možné cestovat na lehko a pohybovat se svobodněji. Dnes už cestuji jen s malým cyklistickým baťůžkem, který neváží více jak 6kg. Protože hygienu mám v balení do 100ml, nastupuji s ním rovnou i na palubu letadla. Jak si zabalit na cesty popisuji v článku "Co s sebou na cesty".

V USA jsem si půjčoval na výlety a přesuny auto (rezervace např. přes rentalcars.com). Trochu dražší půjčovné (60 USD/den) kompenzuje levný benzín. Mezi městy vedou rovné přímé dálnice bez jakýchkoliv zatáček, řidič si tu zatočí volantem průměrně tak jednou za půl hodiny. Zato v Los Angeles je adrenalinu na dálnicích dostatek, jet v sedmém nejrychlejším pruhu se v životě jen tak nepoštěstí. Některá silniční pravidla jsou trochu odlišná od těch našich. Například americké pravidlo pravé ruky říká, že na neoznačené křižovatce se nedává přednost vozidlu přijíždějícímu zprava, nýbrž přednost v jízdě dostane ten, který přijel na stopku do křižovatky první.

Ubytování jsem měl zajištěné dopředu a většinou jsem jej řešil přes Agoda.com nebo Booking.com.

Na jídle jsem v Americe moc neušetřil. Nápor na peněženku začal již ranní snídaní, protože snídaně obvykle není zahrnuta v ceně ubytování. Ráno jsem tedy nejčastěji zahájil ve Starbucksu (cca 10 USD) a přes den jsem buď opět jedl v podnicích rychlého občerstvení nebo v restauracích. V restauracích se cena běžně pohybuje okolo 20-30 dolarů a při placení navíc podstatnou část úhrady tvoří spropitné (ve výši 15-20 procent), neboť představuje výdělek číšníka či marži rodinné restaurace. Podobně spropitné funguje i u řidičů taxi (10-15%).Jestli se před cestou do USA chcete řádně připravit na možné neočekávané situace, doporučuji Vám praktické informace před cestou do USA na webu Amerika.cz.

 

 

 

POČET NAVŠTÍVENÝCH ZEMÍ

zeme 100

34

POČET DNÍ NA CESTÁCH

dny 100

359

POČET KM NA CESTÁCH

km 100

42 510