user_mobilelogo
HEAD USA II

RADY NA CESTU DO USA

 

Letem světem o USA

Spojené státy americké se rozkládají od Atlantského po Tichý oceán a díky Aljašce i k břehům Severního ledového oceánu.

USA je federativní republika skládající se z 50 amerických států, přidružených států s vnitřní samosprávou (například Portoriko) a samosprávných území (např. Panenské ostrovy). Ačkoliv poprvé k břehům Ameriky připluli Vikingové, zásadní vliv na další vývoj mělo objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem v roce 1492. Od této chvíle byl nový světadíl podrobován mocenským zájmům koloniálních mocností Španělska, Nizozemí, Francie a Anglie. V roce 1664 se Anglie zmocnila části francouzkých a holandských kolonií a v roce 1773 třináct kolonií vytvořilo základ budoucího státu. Nespory mezi koloniemi a anglickou vládou vyvrcholily v otevřenou válku a vydáním Deklarace nezávislosti 4. července 1776. Během 18. a 19. století byly do Unie přijímány další státy a postavení USA sílilo. V roce 1860 se vystupňovaly rozpory mezi otrokářským jihem a svobodným severem a v roce 1861 se od Unie odtrhlo 11 jižních států a vytvořilo Konfederaci. Následná občanská válka byla ukončena v roce 1865 vítězstvím Severu. Koncem 19. století a na začátku 20. století pokračoval ekonomický rozmach země a rozšiřování území směrem na západ. Jako poslední byly k USA v roce 1959 připojeny státy Havaj a Aljaška. Dnes ve Spojených státech žije 303 miliónů obyvatel.

 

Víza: nutná registrace ESTAusa m

Výstup ze země: odletová taxa není vyžadována

Americká ambasáda: Tržiště 15, Praha 1 118 01

Česká ambasáda: 3900 Spring of Freedom st, NW, Washington DC

Časový posun: -9 hodin Los Angeles SELČ

Počasí: při cestě v dubnu v CA krásně letní

Kurz: 1USD = 20,5 CZK

Vzdálenost: Do Los Angeles 9589km

 

 

Cestování do USA na vlastní pěst

USA 49

Mým prvním dojmem při návštěvě USA bylo, že Amerika je svět sám pro sebe - Američané vnímají svět jen jako Ameriku. Druhým mým pocitem byl neuvěřitelný prostor a velké vzdálenosti - hustota obyvatelstva je tu třikrát menší než v Evropě. A třetí dojmem byla národní hrdost Američanů na svou zemi.

Při své první návštěvě USA jsem si před cestou musel projít nutným martýriem kvůli vízům. Musel jsem vyplnit formulář, dostavit se na pohovor na ambasádu a zaplatit poplatek. Dnes už naštěstí postačuje registrace registrace ESTA.

Tehdy jsem si ještě zabalil do velkého batohu. S přibývajícími cestami jsem však zjistil, že spoustu věcí člověk na cestách nepotřebuje a je možné cestovat na lehko a pohybovat se svobodněji. Dnes už cestuji jen s malým cyklistickým baťůžkem, který neváží více jak 6kg. Protože hygienu mám v balení do 100ml, nastupuji s ním rovnou i na palubu letadla. Jak si zabalit na cesty popisuji v článku "Co s sebou na cesty". Kdo cestuje se zapsaným (odbaveným) zavazadlem, měl by ho mít zamčený jen zámkem s certifikací TSA (dá se při kontrole zaměstnanci letiště otevřít).

Když jsem byl v USA poprvé, většinu času jsem pobýval v Las Vegas a odtud jsem navštěvoval blízké národní parky Death Valley, Grand Canyon, Zion a Bryce. Pro druhou návštěvu jsem už naplánoval klasický road trip. V obou případech jsem půjčil auto přes rezervační stránku rentalcars.com ve společnosti Alamo. Při půjčení auta čtěte pozorně podmínky, např. se ujistěte, že disponujete kreditní kartou. V každém případě se připravte na automatickou převodovku: Park, Reverse, Neutral, Drive, Sport. Kdo s ní nemá zkušenosti, tak napovídám, že v poloze Park je auto zabržděné, v poloze Drive se zase můžete neočekávaně rozjet, pokud nestojíte na brzdovém pedále. Pedál spojky chybí, a tak levou nohu při řízení můžete zahodit.

Samotné cestování je levné: levné autopůjčovné umocňuje i levný benzín. Ten se v průměru prodává za 2,5 – 3 USD za galon (3.785 litru). Do nádrže se čerpá Regular (oktanové číslo 87) a platí se platební kartou přímo na stojanu pumpy. Po zasunutí karty se zvolí typ (Debit (bude se pak vyžadovat PIN) nebo Credit) a občas se dále vyžaduje ZIP. V případě ZIPu asi nic jiného nezbyde, než jít k obsluze na pokladnu, která z karty strhne požadované množství benzínu nebo částku v USD. Pokud nedočerpáte, obsluha rozdíl vrátí. Je dobré mít s sebou i hotovost a to pro případ, kdy by platební karta odmítla spolupracovat i s terminálem obsluhy.

Mezi městy vedou rovné přímé dálnice bez jakýchkoliv zatáček, řidič si tu zatočí volantem průměrně tak jednou za půl hodiny. Zato v Los Angeles si řidič zážitků užije dostatek, jet v sedmém nejrychlejším pruhu se v životě jen tak nepoštěstí. Některá silniční pravidla jsou trochu odlišná od těch našich. Například české pravidlo pravé ruky v americkém pojetí říká, že na neoznačené křižovatce se nedává přednost vozidlu přijíždějícímu zprava, nýbrž přednost v jízdě dostane ten, který přijel a zastavil na stopku do křižovatky jako první (značka „All way“, „4 way“). Na červenou lze odbočit doprava za předpokladu, že dáte přednost autům přijíždějícím zleva, a pokud tam není značka, která takové odboční zakazuje. Školní autobusy, které stojí nebo blikají, se předjíždět nesmí. Značka „Car pools“ znamená, že v nejrychlejším pruhu mohou jet pouze auta se dvěma cestujícími (někdy třemi, včetně řidiče). Vyplatí se dodržovat rychlost, na dálnicích je obvykle maximální rychlost 70mph (113km/h), na okresních silnicích 55-70mph a ve městech 15-45 mph, více na ghsa.org.

USA 50

Ubytování jsem si rezervoval s předstihem přes globální rezervační stránky Agoda.com nebo Booking.com. Cenová úroveň závisí na zvoleném komfortu, na lokalitě ve městech, na vzdálenosti od vstupu do národních parků a také na tom, s jakým předstihem rezervaci provedete. Kdo má dostatek času a na úrovni ubytování mu tolik nezáleží, může vyrazit bez rezervace. O možnostech kempování pojednává stránka recreation.gov.

Kdo navštíví více národních parků, vyplatí se mu roční vstupenka „America the bautiful – Annual pass“, která platí ve všech národních parcích. Stojí 80 USD a představuje plastovou kartičku (která se na druhé straně podepíše), brožuru a visačku do auta. Platí pro posádku auta a stačí ji zakoupit v prvním parku v návštěvnickém centru.

Na jídle se v Americe moc neušetří. Nápor na peněženku začne již ranní snídaní, protože snídaně obvykle není v ceně ubytování zahrnuta. Ráno jsem tedy nejčastěji zahájil ve Starbucksu (cca 10 USD) a přes den jsem buď opět jedl v podnicích rychlého občerstvení nebo v restauracích. V restauracích se cena běžně pohybuje okolo 20-30 dolarů a při placení navíc podstatnou část úhrady tvoří spropitné (ve výši 15-20 procent), neboť to představuje výdělek číšníka či marži rodinné restaurace. Spropitné funguje i u řidičů taxi (10-20%), u obsluhy parkování nebo hotelových portýrů (1-2 USD).

Zdravotní péče ve Spojených státech patří k nejdražším na světě, proto je důležité si před cestou důkladně zkontrolovat své cestovní pojištění.

 Jestli se před cestou do USA chcete řádně připravit na možné neočekávané situace, doporučuji Vám praktické informace před cestou do USA na webu Amerika.cz.

 

 

 

POČET NAVŠTÍVENÝCH ZEMÍ

zeme 100

35

POČET DNÍ NA CESTÁCH

dny 100

367

POČET KM NA CESTÁCH

km 100

42 770