user_mobilelogo
head bali

 

 

 

Ostrov Bali Indonésie
... cestopis, informace, relax dovolená

 

 

Ubytování na Bali

Zkus Letenky Kiwi.com

Bali a Lombok průvodce Lonely Planet

RADY NA CESTU NA BALI

 

Letem světem o Bali

Bali leží mezi ostrovy Jáva a Lombok osm stupňů pod rovníkem. Ostrov je přibližně 150 kilometrů dlouhý a 100 kilometrů široký a je vulkanického původu s bezpočtem sopek a zemětřeseními. Nejvyšší horou je aktivní vulkán Gugung Agung, který měří 3142m.n.m.

První historické zmínky o dění na Bali spadají do 10. století, kdy se princezna východní Jávy provdala za Balijského krále. Poklidné soužití obou ostrovů pokračovalo až do roku 1343, kdy bylo Bali dobyto hinduistickou říší Majapahit. Obyvatelé však tuto změnu nepřijali a vybudovali si vlastní vesnice v odlehlých oblastech (příkladem je dodnes dochovaná Agabali vesnice Tenganan u Candidasy). Během 15. století moc Majapahitské říše upadala následkem rostoucího vlivu Islámu. Ostrov počátkem 16. století začali kolonizovat nejdříve Portugalci a následně Holanďané. Během 2. světové války bylo Bali okupováno Japonci a v roce 1945 byla vyhlášena nezávislost Indonésie.

Dnes žije na Bali tři milióny obyvatel a hlavním městem je Denpasar. Na ostrově se vyznává na rozdíl od zbytku Indonésie Hinduismus. V říjnu 2002 došlo v letovisku Kuta k pumovému útoku islámských radikálů, který si vyžádal 202 obětí.

 

Víza: podléhá vízové povinnosti, 25 USDindonesie m

Výstup ze země: odletová taxa 10 USD

Indonéská ambasáda: Nad Bučlánkami II/7, 150 21 Praha 5

Český konzulát na Bali: alan Pengembak 17, 20228 Sanur - Bali

Časový posun: 7 hodin SELČ

Počasí: při cestě v srpnu ideální

Kurz: za 1 CZK je cca 550 indonéských rupií IDR

Vzdálenost: Do Denpasaru 11 520 km

 

 

Kdy jet na Bali

Ostrov je turistickým rájem, ročně ho navštíví dva a půl milionů lidí. Pro návštěvu Bali jsou ideální letní měsíce, kdy na ostrově prakticky neprší. Ikdyž kolem nejvyšší hory Gunung Agung se mraky drží prakticky nepřetržitě, během naší návštěvy v srpnu jsme měli po celou dobu modré nebe. Deštivé období začíná na Bali koncem října a končí v březnu. Detailní info o počasí je možné nalézt např. na webové adrese bali.com.

  

 

Co na Bali vidět a navštívit

Bali 32

Nejvíce turistů přijede z Austrálie. Bodejť by ne, let z australského Perthu trvá pouze 2,5 hodiny a tak australští turisté létají do barů v Kutě třeba jen na víkend. Většina Australanů jsou surfaři, kteří využívají některé z vyhlášených místních surfařských lokalit. Nejrušnější turistické středisko je v okolí Kuty jižně od hlavního města Denpasaru, kde se nachází šestikilometrový pás žlutých pláží. Na východě jsou klidnější rybářské vesnice Candidasa, Amed a Kubu, kde se dá najít ubytování v pěkných resortech. Pláže tu jsou sice černé, ale jsou tu také vyhlášené potápěčské lokality. Na severu je ještě relativně nerozvinutá turistická oblast Lovina, ze které je na dosah Jáva a nádherné potápění na Jelením ostrově. V centru ostrova se nachází Ubud, který nám přišel jako předměstí Denpasaru, jenž je o 60km jižněji. Je to centrum umělecké výroby všeho druhu. Na jihozápadě leží surfařská oblast Medewi.

Díky hinduismu je Bali doslova obsypáno architektonickými skvosty. Mezi ojedinělé patří chrám Besakih na svahu sopky Gunung Agung, Pura Ulun Danu na břehu jezera Bratan a Pura Ulun Danu Batur u sopky Batur. Dokonce i každý vesničan má na svém dvorku alespoň malou hinduistickou modlitebnu. Slavnostní obřady a ceremonie jsou běžnou součástí balijského života a často jsme na ulicích potkávali slavnostní pestrobarevné průvody místních obyvatel.

Sopky na Bali skutečně vytváří tajemnou kulisu, vždyť Gunung Agung dal o sobě naposledy vědět v roce 1963, kdy přišlo o přístřeší téměř sto tisíc lidí. Na sopky Gunung Agung a Batur je možné s místním průvodcem vystoupat v rámci celodenní túry. Ve vyšších kopcovitých polohách mne fascinovaly rýžové terasy, po kterých se dají dělat pěší túry i bez průvodce. Nejkrásnější terasy jsme viděli v Munduku.

 

 

Cestování na Bali na vlastní pěst

Bali 24

Na Bali jsem jel se svou Šárkou. Ze zkušeností z minulých cest, kdy jsem zjistil, že spoustu věcí na cestách člověk nepotřebuje, jsme si poprvé všechny potřebné věci zabalili jen do malých cyklistických baťůžků – viz "Co s sebou na cesty". Povedlo se nám tak dostat se s váhou pod 6 kilogramů. Hygienu jsme měli v balení do 100ml a tak jsme si baťůžky mohli vzít s sebou na palubu letadla.

Po ostrově se dá nejlépe pohybovat pronajatým taxíkem nebo na motorce. Mezi jednotlivými vesnicemi jezdí malé dodávky, tzv. bema. V turistických centrech je mnoho cestovních kanceláří, které zařídí například dálkové přesuny na Jávu nebo na Lombok. Protože je však Bali docela přelidněné – na velikosti o rozloze Středních Čech žije 3 milióny lidí, jsou přetížené i místní komunikace. Přesuny po ostrově jsou tak skutečně „svižné", průměrná rychlost je sotva 40km/hod.

Ubytování na čtyřech místech Bali jsem vybral na internetu a rezervaci provedl ještě před odletem v Čechách. Tipy na ubytování v jednotlivých zastávkách uvádím v cestopise, rezervace lze provést přes globální rezervační portály jako jsou např. Agoda.com nebo Booking.com.

Stravování na Bali je možné v resortech, restauracích nebo vesnických jídelnách, tzv. warungách. Ceny jídla v resortech jsou „turistické", ve warungu naopak „udivující" - oběd vyšel třeba na 15CZK.

 

 

POČET NAVŠTÍVENÝCH ZEMÍ

zeme 100

35

POČET DNÍ NA CESTÁCH

dny 100

384

POČET KM NA CESTÁCH

km 100

47 870