user_mobilelogo
Kamboda HEAD2

RADY NA CESTU DO KAMBODŽE

 

Letem světem o Kambodži

Kambodža leží mezi Thajskem, Laosem a Vietnamem. Na území dnešní Kambodže se na počátku našeho letopočtu nejdříve rozkládala hinduistická království Fu Nan a Čen La. Angkorská říše se začala formovat v 9. století našeho letopočtu. Nejslavnější chrám Angkor Wat byl postaven ve 12. století a svou krásu si zachoval do dnešních časů. V dobách největšího rozkvětu Khmerská říše sahala od hranic dnešního Myanmaru po Malajský poloostrov a na východě zaujímala celý jižní Vietnam (dříve Čampská říše). Od 13. století však nastal postupný úpadek a o samostatnost se přihlásili nejen Čamové, ale po další staletí nedokázali Khmerové čelit i stálému tlaku Thajcům. Ti dokonce v Kambodži vládli krátce v 18. století. Kambodža nakonec požádala o ochranu Francii, která následně zemi kolonizovala a roku 1887 ji začlenila do nové formace Francouzká Indočína. Během druhé světové války byla země pod japonskou okupací. Nezávislost Kambodža získala až v roce 1953. Temné období začalo Kambodžanům nástupem Rudých Khmerů v roce 1976, kteří oficiálně vládli až do vietnamské invaze v roce 1979. Rudí Khmérové chtěli vytvořit ideální zemědělskou společnost, zrušili peníze, odstranili opozici i veškerou inteligenci. Obyvatelstvo přestěhovali na venkov (Phnom Penh vylidnili během jednoho týdne), lidi oblékli do stejnokrojů a za stravu nutili k pracím na polích nebo na stavbách. O této hrůzovládě, během které zahynula pětina obyvatelstva, je možné se dočíst například na webové adrese www.tuolsleng.com nebo www.killingfieldsmuseum.com. Zajímavé je, že většinu představitelů tehdejší garnitury současná vláda zatkla až kolem roku 2000 a trestní tribunál probíhá v těchto dnech.

Dnes Kambodža je konstituční monarchií, jejíž král Sihamoni studoval v sedmdesátých letech v Praze a plynně mluví česky. V Kambodži žije čtrnáct miliónů obyvatel, z nichž asi 90 procent tvoří Khmerové. Téměř všichni obyvatelé vyznávají Buddhismus. S ročním HDP 480 USD na osobu patří mezi nejchudší státy světa.

 

Víza: podléhá vízové povinnosti, 30 USDkambodza m

Výstup ze země: -

Kambodžská ambasáda: Benjamin Vogelsdorff str 2, 13187 Berlin

Česká ambasáda: 71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Road, 10330 Bangkok

Časový posun: +5 hodin SELČ

Počasí: při cestě v dubnu OK, extrémní horko a sucho

Kurz: za 1 USD je 4000 Rielů KHR (1 CZK = 200 KHR)

Vzdálenost: do Phnom Penhu 9060km

 

 

Kdy jet do Kambodže

Pro návštěvu Kambodže je ideální období mezi listopadem a květnem, kdy v zemi panuje suché a teplé období. Přijatelnější teploty jsou do února, proto v těchto měsících panuje turistická špička. Od března do května je v Kambodži skutečně horko a sucho, kdy většina řek je bez vody, a nezpevněné silnice jsou prašné. Dokonce i v obrovském jezeře Tonle Sap je znatelný úbytek vody, který zabraňuje plavbě pravidelným lodním linkám mezi Siem Reapem a hlavním městem Phnom Penhem. Období dešťů trvá v měsících červen až říjen.

  

 

Co v Kambodži vidět a navštívit

kambodza 64

Většina turistů, kteří v oblasti jihovýchodní Asie cestují a rozhodnou se Kambodžu navštívit, obvykle letecky přiletí jen na krátkou dobu do Siem Reapu, aby navštívili komplex Angkor chrámů, a pak zase odletí zpět nebo pokračují dále do Bangkoku, Saigonu nebo Hanoje. Samotný Siem Reap však dnes nemá téměř nic společného se zbytkem Kambodže, všude jsou bary, hotely a restaurace.

Prakticky to samé platí o přímořském letovisku Sinahoukville, kam se vydávají turisté, kteří cestují mezi Thajskem a Vietnamem po zemi. Tady podél šesti pláží také rostou jako houby po dešti karaoke kluby, bary a diskotéky a klid a příroda se tu hledá težko. V okolí se ale nachází mnoho ostrovů, kde se dá strávit pobyt u moře příjemněji, například Koh Russei, Koh Tas, Koh Sdach nebo Koh Ta Kiev. Absolutní prim ale hraje ostrov Koh Rong, který je od města vzdálený asi dvě a půl hodiny plavby. Na tomto ostrově jsou jen tři malé jednoduché resorty pro pár turistů, několik dlouhých pláží s jemným bílým pískem, krásná příroda a klid. V okolí Sihanoukville je několik dostupných národních parků, například Kirikom, Reap, Kampot a Bokor. Dají se navštívit i v rámci jednodeního výletu z města.

Třetí místo, kam se turisté vydávají, je hlavní město Phnom Penh, které leží na soutoku řek Mekongu a Bassacu a na okraji jezera Tonle Sap. Město nemá výškové budovy, pulsuje životem a má svou atmosféru.

Ostatní místa v Kambodži jsou obtížněji přístupná, protože do některých provincií neexistují asfaltové silnice a přesuny trvají mnohdy celý den. Pro plánování návštěvy některé z přírodních rezervací v těchto odlehlých oblastech, vhodných pro ekotúry v kambodžské džungli, je užitečná webová stránka www.chi-phat.org. Podle této stránky jsem navštívil Kardamomové hory. Oficiální webová stránka turistického ruchu v Kambodži je na webové adrese www.tourismcambodia.com

 

 

Cestování do Kambodže na vlastní pěst

kambodza 37

Na cestu jsem si všechny potřebné věci zabalil jen do malého cyklistického baťůžku – viz "Co s sebou na cesty", který nakonec nevážil více než 6 kilogramů. Hygienu jsem měl v balení do 100ml a tak jsem si baťůžek mohl vzít s sebou na palubu letadla.

Do Kambodže platí vízová povinnost. Kambodža nemá u nás své zastoupení, naštěstí se však víza dají pořídit při příletu na mezinárodních letištích v Phnom Penhu a v Siem Reapu, na hlavních silničních přechodech a dokonce i na říčním přechodu na Mekongu, kde jsem vstoupil do Kambodže z Vietnamu já.

Kambodža je rozlohou dvakrát větší než Česká republika a dá se po ní jednoduše cestovat moderními klimatizovanými autobusy, které jezdí do hlavních destinací (tzn. po asfaltových silnicích) a jsou provozovány velkým počtem společností. Autobusový lístek se dá běžně koupit třeba na recepci hotelu (nebo rezervovat např. přes stránku https://12go.asia) a v ceně je i odvoz tuk tukem na stanoviště autobusů. Na kratší vzdálenosti po městě jsou ideální místní motorkáři, kteří si tak přivydělávají ke svému platu a obvykle svezou za dolar. O něco dražší jsou motorizovaní tuktukáři. V Siem Reapu se dá půjčit na projížďku komplexem chrámů kolo.

Ubytování jsem řešil až na místě a v tomto směru nebyl žádný problém. Běžná cena za noc se pohybuje okolo 10 dolarů.

Stravoval jsem se většinou v restauraci a jídlo stálo okolo 2 – 3 dolarů. Kambodžané při jídle používají jen lžíci a vidličku. Nejčastěji jsem si objednával Lok Lak, hovězí maso na způsob naší roštěné s volským okem, zeleninou a rýží. Místní často dávají do nápojů led, a to i do čaje, kávy a piva. Velká voda stojí půl dolaru, krabička cigaret jeden dolar.

V Kambodži se používá dvojí měna. Kromě místních rielů se běžně používají dolary. Ačkoliv se kurz každý den mění, kambodžané si směnu zjednodušují a mění dle kurzu 1 USD za 4000 KHR.

Zdravotnická úroveň není dobrá, i když v porovnání s dobou před třiceti pěti lety, kdy Rudí Khmérové nařídili léčit vše bylinkami... V případě vážných zdravotních problémů průvodce dokonce radí odcestovat do Bangkoku. Při cestování jsem se místních ptal na malárii, ale všude kde jsem byl, mi tvrdili, že se v dané oblasti nevyskytuje. Přesto je vhodné si před spaním zkontrolovat moskytiéru, spát v dlouhém oblečení a mít repelent.

V Kambodži se nedoporučuje chodit volně do přírody mimo vyznačené stezky. Z celkového počtu asi 10 miliónů min jich v zemi stále zůstává přes 7 miliónů. Miny byly kladeny Rudými Khmery a Vietnamskou armádou.

 

 

POČET NAVŠTÍVENÝCH ZEMÍ

zeme 100

37

POČET DNÍ NA CESTÁCH

dny 100

397

POČET KM NA CESTÁCH

km 100

48 560