user_mobilelogo
HEAD Belize 2

RADY NA CESTU DO BELIZE

 

Letem světem o Belize

Belize se nachází pod Mexikem, na západě a na jihu sousedí s Guatemalou. Celé její pobřeží omývá Karibské moře. Je přibližně na stejné rovnoběžce jako Jamajka, Dominikánská republika nebo Puerto Rico. Většinu území pokrývají nížiny, 70% tvoří stále nedotčená vegetace a 40% území je chráněná.

Na území dnešní Belize se dříve rozkládala Mayská civilizace. Ta sahala od Yukatánského poloostova přes Guatemalu, Belize až po sever Hondurasu a Salvadoru. Podle Mayů vznikl svět 13. srpna v roce 3114 před našim letopočtem. Předklasická éra Mayů se datuje do období 2000 před našim letopočtem do roku 250 našeho letopočtu. V této době se začala formovat velká městská království jako byl např. El Mirador, Tikal, Copan, Calacmul, Teotihuacan a Caracol. Největší rozkvět Mayské civilizace probíhal v obodobí klasické éry mezi lety 250 do roku 900. Po tomto roku Mayská civilizace začala upadat pravděpodobně vlivem změny podnebí. Městské nádrže vody začaly vysychat a lidé odcházeli do menších vesnic blíže k vodě. Koncetrace moci, vědy, řemesel a obchodu se rozpadala. Mayové byli úžasní astronomové, bez současné techologie dokázali vypočítat solární rok přesněji, než jak ho používá dnešní Gregoriánský kalendář. Při počítání používali dvacítkovou soustavu a své obrovské stavby stavěli, aniž by při přepravě stavebního materiálu použili kolo. Nejimpozantnějším královstvím na území Belize byl Caracol, kde v 7. století žilo odhadem 100 tisíc lidí. Dodnes je pyramida Caana se svými 43 metry stále nejvyšší budovou Belize. Když v 15. století Kryštof Kolumbus objevil Ameriku, do Evropy přivezl brambory, rajčata, kukuřici a kakao. Americkým civilizacím však způsobil zkázu. Španělé navštívili dnešní Belize poprvé již v roce 1508, ale výpravy k podmanění místního obyvatelstva podnikali až poté, co v roce 1521 Hernán Cortéz dobyl Aztéckou říši v Mexiku. Území Belize však Španělé nepřikládali větší důležitost, čehož v 17. století využili angličtí piráti. Ti na místě dnešní Belize City založili v roce 1638 osadu a začali obchodovat se dřevem. Území se dostalo oficiálně pod nadvládu Britské říše v roce 1862 a dostalo jméno Britský Honduras. V roce 1971 po zničujícím hurikánu Hattie bylo postaveno nové hlavní město Belmopan a v roce 1973 se stát přejmenoval na Belize. V roce 1981 získala Belize nezávislost.

Dnes je Belize stále řídce osídlená oblast a žije zde jen okolo 300 tisíc lidí. Největším městem je Belize City, kde žije cca 60 tisíc lidí, hlavním městem je Belmopan s 20 tisíci obyvateli. Tři čtvrtiny obavatelstva tvoří Mestizové (potomci Mayů a Španělů), Creolové (potomci afrických otroků), Mayové (11 %) a lidé etnika Garifuna (potomci afrických otroků). Většina obyvatel se hlásí k římským katolíkům a úředním jazykem je angličtina.

 

Víza: nepodléhá vízové povinnostibelize m

Výstup ze země: odletová taxa 35USD, poplatek ale může být již zahrnut v ceně letenky

Ambasáda Belize: Karmelitská 375/21, 118 00 Praha 1 - Malá Strana

Český konzulát: 6 Westby Street, Orange Walk Town P.O.Box 164

Časový posun: -6 hodin SELČ

Počasí: v dubnu horké modré počasí

Kurz: 1 belizký dolar BZD = 2 USD = cca 10 CZK. Běžně se používá USD měna

Vzdálenost: Do Belize City 9462km

 

 

Kdy jet do Belize

Nejvhodnější dobou pro návštěvu Belize jsou měsíce od prosince do května. Od června do listopadu spadne nejvíce srážek a koncem léta začíná hurikánové období.

  

 

Co v Belize vidět a navštívit

belize 04

Každý rok připluje do Belize 750 tisíc návštěvníků po moři a dalších 250 tisíc jich na území Belize stráví alespoň jednu noc. Největšími lákadly jsou především karibské ostrovy, přírodní rezervace a mayské památky. Obecně platí, že severní a střední část země je více navštěvovaná a jižní část je klidnější.

Belize má druhý největší korálový útes na světě a oplývá množstvím lokalit pro potápění. Světoznámým místem je Blue Hole, který vznikl propadnutím stropu jeskyně a má v průměru 300 metrů a hluboký je 124 metrů. Mezi ostrovy jsou populární Ambergris Caye a turistický Caye Caulker, které jsou dosažitelné z Belize City vodním taxi i letecky. Klidnější je jižní část pobřeží a turisté jezdí na ostrovy okolo Glover´s reef, Tobacco Caye, South Water Caye, Thatch Caye. Na pobřeží jsou letoviska v Placencii, Hopkins a Punta Gorda.

Přírodních rezervací je v Belize nepřeberné množství. Mezi nejnavštěvovanější patří Crooked Tree, Community Baboon Sanctuary, Blue Creek, Bermudian Landing.

Mezi nejznámější mayské památky patří odlehlé mayské město Caracol, mystická jeskyně Actun Tunichil Muknal a Xunantunich, které jsou dosažitelné ze San Ignacia u hranic s Guatemalou mayawalk.com Odtud je možné i dojet na guatemalský Tikal. U Orange Walk se nacházejí mayské ruiny Lamanai a mezi další památky patří Altun Ha.

 

 

Cestování do Belize na vlastní pěst

belize 27

Cesta do Guatemaly a Belize byla mou první cestou do Střední Ameriky, proto jsem při plánování cesty především zjišťoval bezpečnostní situaci. Bohužel moc cestopisů na českém internetu zveřejněno není, ale nakonec se dá dojít k závěru, že Belize je kromě Belize City bezpečná a není se čeho obávat.

Ačkoliv se to nezdá, do Belize je to z České republiky dále než třeba do Pekingu. Tomu odpovídá i velký časový posun 8 hodin. Když jsem šel spát, doma se vstávalo do práce. Během letu se nejčastěji přestupuje v Evropě a pak dále v rušné Miami a nebo na klidnějším letišti v texaském Houstonu. Přestup v USA bohužel vyžaduje vyřídit si ESTA registraci nebo mít platné vízum. Do Belize již mohou čeští občané vstoupit bez víz.

Na cestu jsem si po vzoru posledních cest sbalil jen jen do malého cyklistického baťůžku – viz Rady "Co s sebou na cesty", který nakonec nevážil více než 6 kilogramů. Opět jsem měl hygienu v balení do 100ml a tak jsem si baťůžek mohl vzít s sebou na palubu letadla. Do Belize si není třeba brát ani dlouhé kalhoty nebo uzavřené boty.

Na cestách jsem se potkával většinou s americkými a kanadskými turisty. Pro ně je Belize relativně dosažitelná destinace, kde se navíc mluví anglicky. Výhodou je pro ně i to, že se v Belize dá běžně platit americkými dolary. Všude je přijmou a v amerických dolarech vrátí i nazpět. Belizkou měnu je možné vybírat v bankomatech.

Protože jsem do Belize přijížděl z Guatemaly, ubytování jsem měl zarezervované přes internet jen na poslední dny na ostrově Tobacco Caye a to především z důvodu, že zde není příliš mnoho ubytování. Nocleh na ostatní dny jsem řešil až na místě nebo případnou rezervaci jsem řešil po telefonu. Doprava je v Belize jednoduchá - jezdí se místními autobusovými linkami. Kdo chce na ostrovy využít místních leteckých spojení může na letišti v Belize City letět např. se společnosti tropicair.com nebo mayaislandair.com. Z letiště se dá dojet do turistické vesnice / přístavu v Belize City i taxíkem a vzít si na Caye Caulker / Ambergris Caye vodní taxi belizewatertaxi.com. Belize je lehce dražší, za ubytování jsem platil v průměru 35 USD, nejlevnější cigarety stojí 6 BZD, pivo 5 BZD, 25 BZD oběd, 3 BZD 30 minut internetu.

V Belize se používá americký typ elektrických zásuvek. Důležitá upozornění je to, že česká Telefonica O2 nemá dohodnutý roaming, takže nezbyde nic jiného než si koupit místní SIM kartu za 50BZD a nechat si ji v telekomunikční společnosti zaktivovat.

 

 

NA WEBU JE

 

bude:

Barcelona, Andalusie, Gruzie, Arménie

37

zeme 100

ZEMÍ

411

dny 100

DNÍ

50 230

km 100

KM