user_mobilelogo

MAROKO - ZEMĚ Z POHÁDEK TISÍCE A JEDNÉ NOCI

Maroko 9

Maroko je země bohatá na kontrasty: na západě má kilometry pláží na březích Atlantiku a Středozemního moře, ve vnitrozemí zasněžené špičky hor Rifu, Vysokého a Středního Atlasu, mezi pohořími zelená údolí a na jihu pouštní oblasti s kasbahy a saharskými dunami.

 

Co v Maroku vidět a navštívit – to nejlepší z Maroka

 

Essaouira – město jako z filmu

Maroko Essaouira

Pokud vyrazíte na svou cestu po Maroku z Agadiru, první zastávkou je středověká Essaouira. Po cestě můžete sledovat nádherné divoké pláže s velkými vlnami Atlantiku, ráj pro surfaře. U cesty vás překvapí kozy, které se pasou v korunách arganových stromů. Pohled na větve plné koz je skutečně legrační. A prý nejlepší arganový olej se lisuje z toho, co projde jejich zažíváním… A než do Essaouira dorazíte, cestou potkáte několik stád velbloudů.

Samotná Essaouira je jako vystřižená z filmu a také tu režiséři z celého světa své filmy natáčí. První co uvidíte, je romantický přístav plný dřevěných lodí a racků. Staré město – Medina byla postavena v roce 1760 na skalnatém poloostrově obklopená portugalskými pevnostmi. Byla navržena v 18. století francouzským architektem a vyznačuje se přímými ulicemi s obloukovitými průchody. Do města se vchází starobylými hradbami a prochází se prastarými uličkami plných krámků a tržišť.

 

Al Džadída - portugalské město

Maroko Al Džadída

Al Džadída (El Jadida) bylo portugalské město a její Medina byla postavena v roce 1815 a je celá obezděná hradbami. Portugalci používali jako zásobárnu vody podzemní sloupovou halu s gotickými klenbami a cisterna je dnes přístupná veřejnosti a je zařazena mezi světová dědictví UNESCO.

 

Cassablanka - marocká hospodářská metropole

Maroko Cassablanca

Další zastávkou na cestě je Cassablanca. Cassablanca je rušná hospodářská metropole Maroka s téměř třemi milióny obyvatel. Symbolem města je Velká mešita Hassana II. Její hlavní věž je 200 metrů vysoká a z její špičky svítí laserový paprsek do vzdálenosti 30 kilometrů směrem k Mekce. Celý komplex může navštívit až 100 tisíc věřících najednou.

 

Rabat - centrum moci Maroka

Maroko Rabat

Rabat, založený již ve 12. století, byl hlavním městem francouzského protektorátu a od roku 1956 je i hlavním městem samostatného Maroka. V Rabatu je symbolem města mohutná věž Tour Hassan, která byla součástí nedostavěné mešity z 12. století. S věží sousedí mausoleum zakladatele moderního Maroka krále Muhammada V. Za návštěvu určitě stojí i starý Kasbah Oudaia, který sousedí s Medinou a je obehnaný masívními hradbami. Uvnitř je Andaluzká zahrada a krásné modrobílé uličky.

 

Meknes - mocné sultánské město

Maroko Meknes

Meknes byl přestavěn v 17. století vládcem Moulayem Ismailem na nejmocnější město Severní Afriky. Meknes dodnes obepínají mohutné hradby v délce 40 kilometrů a do města se vjíždí mohutou arabskou bránou. Centrem Mediny je prostorné náměstí Place El Hédim, jemuž na jižní straně dominuje největší brána Maghrebu Bab El Mansour. Z náměstí se rozbíhají staré úzké uličky vedoucí k palácové čtvrti Moulaye Ismaila.

 

Volubilis - starověký Řím v Maroku

Maroko Volubilis

Z Meknesu naše cestování pokračuje do Volubilisu, které bylo v římských dobách (42 – 285 n.l.) hlavním městem provincie Mauretánia Tingatana. Ve Volubilisu je mnoho zachovalých částí římských budov a jedinečné jsou neuvěřitelně zachovalé mozaikové podlahy, které i po staletích hrají všemi barvami.

 

Fes - čirý středověk

Maroko Fes

Fes je střediskem arabsko islámské kultury. Fes el Bali bylo založeno již v 9. století a jako by se po staletí vůbec nic nezměnilo. Návštěva Mediny je ve skutečnosti návštěvou čirého středověku a je vrcholem celé cesty. Fes el Bali je celé obehnané zdmi, žije v něm téměř půl miliónů lidí, a je v něm deset tisíc uliček. Ty jsou tak úzké, že se tudy nedá jezdit auty a veškerý náklad je přenášen na oslích. Bez průvodce se tu člověk během pěti minut ztratí. Nachází se tu i 320 mešit a bezpočet medres. Člověk se prochází středověkými uličkami, obchůdky, tržišti, medresy a dílnami až dojde do čtvrti koželuhů, kde je pracovní postup zpracování kůží po staletí stále stejný. Domy jsou tu tak nalepené jeden na druhý, že je s podivem, že se mezi nimi pod otevřeným nebem skrývá koželužská manufaktura. Při procházení Medinou je těžké odolat prodejcům koberců, hrnčířských výrobků, obchodníkům s tradičními vůněmi či prodavačům v dílnách s bronzovým nádobím.

 

Marrákeš - červenozelená perla jihu

Maroko Marrákeš

Městu se říká červenozelená perla jihu, protože je obklopeno červenou půdou a zelenými palmovými háji. Marrákeš je druhé nejstarší makhzénské město sultánů, ve kterém dnes žije tři čtvrtě miliónů lidí. V dáli se již rýsují zasněžené hory Vysokého Atlasu. V Marrákeši naleznete slavné Saádovské hrobky, které se nachází v obezděné zahradě, a o kterých až do minulého století nikdo nevěděl. Prochází se velkolepými sultánskými paláci s neuvěřitelnou výzdobou, v Medině je možné zavítat do cechovní čtvrti barvířů, prodavačů pantoflí, obchodníků s látkami, šperky a kořením. Městu dominuje úchvatné náměstí Jemaa El Fna (shromaždiště mrtvých), kde se kdysi na kůly napichovaly hlavy mrtvých. Dnes je náměstí plné kejklířů, zaklínačů hadů a tatérů henou.

 

Agadir - nekonečné pláže

Maroko Agadir

Okruh Marokem je možné zakončit na plážích Agadiru. Agadir je nejmladší město Maroka, bylo znovu vystavěno po zemětřesení v roce 1960. Hlavní pláž Agadiru je skutečně nekonečná, je 8 kilometrů dlouhá a nad ní se tyčí vysoký kopec s velkým nápisem Alláh.

 

Tarroudant, oáza Tioute

Maroko Tarroudant, oáza Tioute

Kdo má chuť a čas, může si cestu prodloužit a prozkoumat vnitrozemí, které je z Agadiru dostupné. Cestou do Taroudantu se jede malými vesničkami a cesta se občas ztratí ve vyschlém korytě řeky. Tarroudant má opět nádherné městské hradby, po kterých se dá procházet. Hlavním cílem cesty je však oáza Tioute, kde roste přes dvacet tisíc palem a dominuje jí starý kasbah (pevnost).

 

Antiatlas - nádherné scenérie s kasbahy

Maroko Antiatlas

Okružní jízda pohořím Antiatlasu po trase Agadir – Tafraoute – Tiznit (340km) patří mezi nejúchvatnější trasy Maroka. Projíždí se po úbočí hor s nádhernou scenérií, míjí se staré opuštěné vesnice a prastaré kasbahy. V Tafratoute vytvořila eroze bizarní útvary z růžové žuly. V této oblasti jsou domečky navíc natřeny také na růžovo a společně s okolní pouští vytvářejí nádhernou kulisu.

 

Hledáte letenky do Maroka? Zkuste letenky Kiwi.com.

 

 

NÁSLEDUJ MNE NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH:  facebook instagram youtube 

 

 

 

 

37

zeme 100

ZEMÍ

CO JE NA STRÁNCE

 

407

dny 100

DNÍ

 

 

50 180

km 100

KILOMETRŮ