user_mobilelogo

VÁPENCOVÉ KRÁSY JIHOVÝCHODNÍ ASIE

El Nido 1

Odjakživa mne uchvacovaly bizarní vápencové skály, které vyrůstají do nebeských výšin z moří, řek nebo z rýžových polí. Takových nádherných přírodních divů je v Jihovýchodní Asii celá řada, a já měl to štěstí, že jsem navštívil lokality, které patří mezi ty nejznámější a nejúchvatnější. Pojďme se podívat, jak to vypadá na čínské řece Li, ve vietnamské zátoce Halong Bay, v populárním thajském Krabi a na filipínském El Nidu.

 

 

Yangshuo - řeka Li, Čína

Čínská řeka Li je dlouhá celkem 437 kilometrů, ale nejkrásnější scenérie ji lemují mezi městy Guilin a Yangshuo. Na tomto 80km úseku řeku obklopují neuvěřitelné kolmé vápencové útvary, které mnohdy vyrůstají přímo z břehů.

Turistickým centrem této oblasti je město Yangshuo, do kterého se dá cestovat z Guilinu a to buď lodí po samotné řece Li, nebo autobusem. Guilin je dosažitelný letecky nebo vlakem z Hong Kongu / ze Shenzenu.

Yangshuo je celé obklopeno zelenými homolemi, které jsou večer navíc nasvíceny reflektory, čímž neuvěřitelné přírodní divadlo dotvářejí. K dovršení maximálního dojmu se ve městě každý večer odehrává na řece velkolepé světelné show Impressions Liú Sanjie, v němž účinkuje přes 600 herců. Vystoupení je tak grandiózní, že připomíná zahájení olympijských her. A bodejť by ne, když představení vytvořil stejný režisér, který režíroval i Olympijské hry v Pekingu. Centrem turistického dění je tu třída West street, která je plná restaurací a obchodů.

cina 72 cina 81

Řeka Yulong, Dragon bridge - Řeka Li

V Yangshuu se do řeky Li vlévá menší řeka Yulong, která je rovněž obklopena vápencovými skalami, a některé její úseky jsou splavné pomocí jednoduchých bambusových vorů. Tyto vory jsou unášeny jen proudem řeky a přes soustavu jezů je Číňané řídí pouze dřevěným kůlem.

Řeka Li je širší než Yulong, obklopují ji ještě bizarnější útesy a plavba po ní na jednom z motorizovaných bambusových vorů je životním zážitkem. Tady skály vyrůstají přímo z vody a břehy řeky jsou lemovány bambusovými stromy, které z dálky vypadají jako jemná peříčka.

cina 77 cina 78

Vory na řece Li

Po absolvování plavby je možné se vrátit podél řeky zpět k výchozímu bodu po svých a pozorovat řeku z ptačí perspektivy a okolní scenérie si tak užít do sytosti.

A komu by to ještě pořád přišlo málo, může si půjčit kolo a objevovat klidný čínský venkov. Projíždí se ospalými vesnicemi, kde tu a tam pracuje rolník na rýžovém poli nebo se válí vodní buvol v bahnitém jezírku. A všude okolo se do výše tyčí vysoké skalní věže, kterým dominuje skalní útvar Měsíční vrch - hora se stěnou vykrojenou do pravidelného půlkruhu.

 

 

Halong Bay, Vietnam

Halong Bay je zátoka v Jihočínském moři vzdálená 160 km od Hanoje. V této oblasti se nad hladinu moře tyčí tři tisíce vápencových ostrůvků, útesů a krasových věží, které tak vytváří naprosto unikátní přírodní úkaz. Je to lokalita, která je na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

Do zátoky se dá nejjednodušeji cestovat v rámci několikadenního výletu, který se dá rezervovat přes internet nebo zakoupit v jedné z mnoha cestovních kanceláří v Hanoji. Během plavby se spí v kajutě tradiční vietnamské džunky.

Vietnam 19 Vietnam 12

Halong Bay

Po hodině plavby se objeví první vápencové štíty a z paluby se naskýtá jedinečný pohled na neuvěřitelné krasové okolí. Několikrát se pluje i mezi plovoucími dřevěnými domky mořských vesnic, z jejichž zápraží mávají na projíždějící lodě nadšené děti.

Kvůli koupání loď během dne několikrát zakotví u pláží malých ostrovů a přestávka se dá využít i k malým výšlapům na blízké vrcholky, ze kterých jsou nádherné výhledy na okolní vápencové ostrůvky.

V případě třídenního výletu se může jeden den strávit na kajaku. Pádluje se kolem tichých kolmých stěn skal a je to stejný pocit, jako když se procházíte opuštěným městem s prázdnými mrakodrapy. Během plavby se několikrát dokonce nabídne možnost proplout skrz skálu do laguny, kde si už člověk skutečně připadá naprosto sám, skrytý a obklopený jen vysokými zdmi ostrova.

Vietnam 24 Vietnam 28

Laguny v Halong Bay - výhled z jeskyně Hang Sung Sot

Poslední den výletu po Halong Bay džunka vpluje do zátoky s velkou jeskyní Hang Sung Sot uprostřed hory. Pohled z ústí jeskyně zpátky na mořskou hladinu, na které džunky kotví s rozvinutými plachtami, je výjimečný.

 

 

Krabi, Thajsko

Krabi je známá krasová oblast. Celý záliv Ao Phang Nga, který se rozléhá mezi Phuketem, Krabi a ostrovy Phi Phi, je obsypán vápencovými útvary, které mnohdy bizarně vyrůstají z moře až do třistametrových výšin. V Krabi se dá zůstat na hlavní pláži Ao Nang nebo se přemístit na mys Laem Phra Nang, známém také jako Railay Bay. Ten je od zbytku Krabi odříznut vápencovými vrcholy a je dostupný jen po moři. Nacházejí se tu tři pláže: Railay west, Railay east a nejkrásnější Ao Phra Nang.

Do Krabi se dá cestovat například nočním vlakem z Bangkoku s přestupem na autobus v Surat Thani.

Prostředí, okolní příroda a atmosféra je na Railay bay absolutně úžasná. Ze všech stran se tyčí kolmé vápencové stěny, pláže jsou dostupné jen po lesní cestičce, a ze stromů pokřikují opice.

Thajsko 35 Thajsko 37a

Railay West Krabi - Ao Phra Nang Krabi

Na plážích parkují tradiční dřevěné lodičky s obrovskými motory od náklaďáků a s barevnými prapory omotanými kolem přídě. Při odlivu leží na písku jako vyvržené velryby.

Koupání na pláži Ao Phra Nang je zážitek, vápencové věže rostou z vody přímo u pláže. Ve skalách nad pláží se nachází posvátné místo zvané Phra Nang cave (Princess cave), jeskyně opředená bájemi a legendami o indické princezně, která zahynula na moři a jejíž duch v jeskyni přežíval.

Z Krabi se dá pokračovat lodí na souostroví Phi Phi. To se skládá z většího ostrovu Don a z menšího Ley, na jehož pláži Ao Maya se natáčel slavný film s Leem Di Capriem The beach.

Thajsko 42 Thajsko 58

Ko Phi Phi Don - Ao Maya na Ko Phi Phi Ley

Na tuto slavnou pláž se dá plout velkou lodí z Ko Phi Phi Don, ale daleko větší kouzlo má však výlet obyčejnou lodičkou, která se dá domluvit s místními. Dá se tak lépe vyhnout davům a více si užít romantiky, klidu a nádherné přírody.

 

 

El Nido, Filipíny

El Nido je soustroví, které hodně konkuruje Krabi a Halong Bay. Tvoří ho přes 60 vápencových ostrovů a ostrůvků.

Do El Nida se dá cestovat buď po moři čtyři hodiny lodí ze sousedního ostrova Busuanga z města Coron Town nebo po silnici šest hodin minibusem po Palawanu z města Puerto Princessa.

Cestování lodí má tu výhodu, že na krasové El Nido se člověk naladí už před samotným příjezdem. V blízkosti ostrova Busuanga je totiž nádherný ostrov Coron Island, který je jediným krasovým ostrovem v souostroví Calamian a nabízí množství lagun a malých pláží.

Filipiny 06 Filipiny 31

Coron Island - El Nido

El Nido je malé městečko uprostřed skal, které kromě vesnické pláže nabízí i okolní pláže Caalan a Corong Corong, na které se dá koupat.

V El Nidu se pro průzkum krasové oblasti nabízejí čtyři druhy výletů (okruh A, B, C, D) nebo si lze domluvit svou vlastní lodičku a navrhnout si vlastní trasu. Nejkrásnější je výlet A, který objevuje laguny u ostrova Miniloc. Během plavby se navštíví krásná malá laguna, ve které se dá plavat do různých zákoutí a objevovat malé jeskyně, pak velká laguna, do které se pluje vysokou soutěskou a tajná laguna, kam se musí vplavat malým tunelem.

Filipiny 42 Filipiny 57

Small lagoon, Miniloc island - Big lagoon, Miniloc Island

Krásný výlet nabízí i okruh C, který objevuje velký ostrov Matinloc s Hidden a Secret beach. Každý výlet zahrnuje i výtečný oběd, během kterého se na pláži grilují ryby.

 

Tak to byla krátká návštěva známých krasových oblastí Jihovýchodní Asie. Už víte kam vyrazit?

 

Hledáte letenky? Zkuste letenky Kiwi.com.

 

 

 

NÁSLEDUJ MNE NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH:  facebook instagram youtube 

 

 

 

Z MÝCH CEST

web

ZDE NAJDEŠ

45

zeme 100

ZEMÍ

443

dny 100

DNÍ

55 390

km 100

KM