user_mobilelogo
madeira head 4

RADY NA CESTU NA MADEIRU

 

Letem světem o Madeiře

Ostrov měří 57 kilometrů na délku a 22km na šířku. Je vulkanického původu a po celé délce ostrova vede pás vysokého pohoří s nejvyšší horou Pico Ruivo, která měří 1862 metrů nad mořem. 

Jako první Madeiru objevili portugalští mořeplavci v roce 1418, kdy je bouře zahnala na sousední ostrov Porto Santo, od Madeiry vzdálený 43 kilometrů. Po roce 1420 bylo zahájeno postupné osídlování a odlesňování ostrova. Odlesnění se provedlo svérázným způsobem – Portugalci ostrov zapálili a vavřínové a eukalyptové lesy hořely celých sedm let. Po roce 1452 se na Madeiru dováželi otroci a začala se pěstovat cukrová třtina. Cukrovarnictví prosperovalo až do doby, kdy vznikly třtinové plantáže v Brazílii a Karibiku. V letech 1580 až 1640 vládli Portugalsku a tedy i Madeiře španělští Habsburkové. Nový příliv obyvatel nastal po zrušení otroctví v anglických a francouzských koloniích v roce 1848 a na konci 19. století se na Madeiře zakládaly velké banánové plantáže. V 19. a na začátku 20. století byla Madeira vyhledávanou destinací pro léčbu tuberkulózy. Z tohoto důvodu ostrov navštívila v roce 1860 a 1861 i císařovna Sisi. Během první světové války se sice Portugalsko zapojilo do válečného dění, ale Madeiry se válka nedotkla. Během druhé světové války bylo Portugalsko neutrálním státem.

Dnes je Madeira členem Evropské unie, na ostrově žije čtvrt miliónů lidí, z toho téměř polovina v hlavním městě Funchalu.

 

Víza: nepodléhá vízové povinnostiportugalsko m

Výstup ze země: odletová taxa není vyžadována

Protugalská ambasáda: Pevnostní 9, Praha 6 160 00

Český konzulát: Avenida Santiago Menor 23, 9060-056 Funchal

Časový posun: -1 hodina SELČ

Počasí: během našeho pobytu v říjnu proměnlivé

Kurz: měna 27 CZK za 1 Euro

Vzdálenost: do Funchalu 3216km

 

 

Kdy jet na Madeiru

Díky počasí je dnes Madeira druhým domovem pro mnoho Angličanů, kteří se ze sychravějšího severu přestěhovali na klimaticky příznivější ostrov. Na Madeiře jsou průměrné denní teploty v rozmezí od 17 stupňů v lednu po 25 stupňů v srpnu a tak se dá na Madeiru cestovat prakticky po celý rok. Přesto nejvhodnějším obdobím, kdy jet na Madeiru, jsou s ohledem na počet deštivých dnů a délku slunečního svitu měsíce mezi březnem a listopadem. Na Madeiře se teploty mění s nadmořskou výškou, protože ostrov má značně rozeklaný povrch s nejvyššími horami okolo 1800 metrů nad mořem. Horské pásmo, které vede po celé délce ostrova od východu k západu, zachycuje na severní straně pasátové větry s dešťovými srážkami a vzniká tak značný rozdíl mezi deštivým severem a slunečným a sušším jihem.

 

 

Co na Madeiře vidět a navštívit

Madeira 21a

Na Madeiru přijede ročně jeden milión turistů, což je čtyřikrát více než počet stálých obyvatel. Na ostrov se nejezdí ani tak za koupáním, jako spíš za přírodou. Na ostrově je totiž jen jedna stometrová písčitá pláž Prainha u městečka Canical, městská pláž ve Funchalu a už jen několik malých kamenitých pláží. Většina hotelů však nabízí do moře přístup po schůdkách nebo žebřících. A zvláštní koupání nabízí přírodní bazény vybudované v pobřežních skalách v městečku Porto Moniz. 

Madeira je především rájem turistiky. Na ostrově byl v horách v minulých stoletích vybudován systém zavlažovacích kanálů, tzv. levád, kterými se voda přiváděla z deštivého severu na jižní slunečný svah. Na ostrově je postaveno přes 2000 kilometrů těchto levád (z toho 40 kilometrů v tunelech) a tak se z nich staly ideální trasy pro túry úchvatnou přírodou. Informace o Madeiře je možné získat např. na adrese madeira-web.com, o levádách na madeirarural.com nebo v aplikacích Walkme / levadas madeira nebo Wikiloc.

Na Madeiře po celý rok stále něco kvete. Velkou turistickou atrakcí je však „Slavnost květů”, která se odehrává druhou sobotu a neděli po velikonocích. Ulicemi procházejí květinové průvody s alegorickými vozy. Od konce srpna do října probíhají na Madeiře slavnosti madeirského vína (to chutná podobně jako portské), obdoba našeho vinobraní.

 

 

Cestování na Madeiru na vlastní pěst

Madeira 07

My jsme Madeiru navštívili v říjnu, kdy sice stále vládlo příjemné letní počasí, ale občas se střídalo s deštivými přeháňkami. Během naší dovolené jsme prošli okolo dvaceti levád a celkem jsme nachodili 140 kilometrů. Popis levád i s jízdním řádem autobusů je možné zakoupit v informačním středisku ve Funchalu na hlavní ulici Avenida Arriaga. Levády jsou dle obtížnosti označeny modrou, červenou a černou barvou. Některé vedou v tunelech, proto se hodí výkonná cestovní svítilna nebo čelovka

Do Funchalu jsme letěli charterovým letem cestovní kanceláře, která organizovala na ostrov zájezdy a doprodávala v letadle zbylá místa. 

Jako svou základnu jsme si zvolili ubytování v Hortensia tea house, která je umístěna přímo na levádě dos Tornos nad Funchalem.

Stravování jsme nejčastěji řešili tak, že jsme si sami vařili v apartmánu nebo ohřívali hotová jídla, která jsme kupovali v supermarketu.

Bydlet ve Funchalu mělo svou výhodu, na všechny levády kromě Rabacalu jsme se mohli dostat levným autobusem (2 - 3 Euro) a nemuseli jsme si půjčovat auto http://www.horariosdofunchal.pt/. Na začátku levády jsme vystoupili a na konci celodenní túry jsme opět nasedli na autobus a dopravili se zpět do Funchalu. Nemuseli jsme se během pochodu vždy vracet zpátky k autu.

Na Madeiře je okolo 30 autopůjčoven, které nabízejí auta za příznivé ceny, viz rentalcars.com. Nás půjčovné na 3 dny stálo kolem dvou tisíc korun.

Na Madeiře jsme se stravovali v restauracích, ale většinou jsme si v supermarketu kupovali hotová jídla, která jsme si v kuchyňce našeho apartmánu ohřáli.

 

 

NA WEBU JE

 

bude:

Barcelona, Andalusie, Gruzie, Arménie

37

zeme 100

ZEMÍ

411

dny 100

DNÍ

50 230

km 100

KM