user_mobilelogo
guadeloupe head 3

RADY NA CESTU NA GUADELOUPE

 

Letem světem o Guadeloupe

Guadeloupe je francouzkým zámořským depatmánem podobně jako Martinik. Nachází se uprostřed Malých Antil mezi Dominikou a Monseratem. Tvar Guadeloupu připomíná otevřená motýlí křídla a ačkoliv se to na první pohled nezdá, ve skutečnosti se jedná o dva ostrovy. Západní ostrov Basse Terre je hornatý a z větší části pokrytý deštným pralesem s bezpočtem vodopádů a aktivní sopkou La Sufriere (1467m). Východní ostrov Grande Terre je naopak rovinatá nezalesněná země a nachází se tu většina pláží a turistických resortů.

V době, kdy byl ostrov obydlen Karibskými indiány, připlul na něj jako první 14. listopadu 1493 Kryštof Kolumbus. Jméno dostal po Panně Marii Guadeloupské ve Španělsku. První pokusy Španělů ostrov osídlit však narážely na tuhý odpor indiánů. Od roku 1635 se o totéž pokoušeli Francouzi a roku 1674 oficiálně ostrov připojili k Francii. Na ostrově zakládali plantáže a na práci dováželi otroky z Afriky. Protože Guadeloupe byl nejbohatším z ostrovů Francouzké západní Indie, byl velkým lákadlem pro Brity a až do roku 1816 byl jimi několikrát okupován. Roku 1848 bylo zrušeno otroctví a pracovníci byli na plantáže cukrové třtiny dovážení z francouzkých kolonií v Indii. Roku 1946 se Guadeloupe stal zámořským departmánem Francie a roku 2003 i zámořským krajem.

Ostrov je součástí Evropské unie a úředním jazykem je francouština. Dnes na ostrově žije téměř 400 tisíc lidí a ačkoliv v samotném centru soustroví leží velké město Point a Pitre, hlavním městem je Basse Terre.

 

Víza: nepodléhá vízové povinnostifrancie m

Výstup ze země: odletová taxa není vyžadována

Časový posun: -5 hodina SELČ

Počasí: během našeho pobytu v dubnu proměnlivé

Kurz: měna 27 CZK za 1 Euro

Vzdálenost: Do Deshaies 7650km

 

 

Kdy jet na Guadeloupe

Ostrov každoročně navštíví přes čtyřista tisíc dovolenkářů. Největší počet turistů přilétá na Gaudeloupe z Francie a z Kanady. Nejvhodnějším obdobím, kdy jet na Guadeloupe, je s ohledem na množství srážek první polovina roku. Nejsušší měsíce jsou únor až duben. Naopak nejvíce srážek spadne v období od července do listopadu.

 

 

Co na Guadeloupe vidět a navštívit

Guadeloupe 02

Turisté přijíždí především kvůli krásným plážím, které se nachází na Grande Terre v okolí Gosieru, Saint Anne a Saint Francois. Tyto pláže však jsou hodně populární, a když jsme je navštívili my, byly přecpané. Vzdálenější pláže Anse La Gourde a Anse Tarare směrem k Pointe des Chateaux jsou volnější. My jsme však nejčastěji navštěvovali prázdnou pláž Grande Anse, která je 2km od Desahies na západní straně ostrova Basse Terre. Populární jsou také tůry do deštného pralesa a potápění a šnorchlování u Pigeon Pointu, rezervaci před lety vyhlášenou Jacquesem Cousteauem.

 

 

Cestování na Guadeloupe na vlastní pěst

Guadeloupe 13

Na Guadeloupe jsem jel se svou Šárkou a společně jsme jej krátce navštívili během naší cesty po třech ostrovech Malých Antil. Musím přiznat, že po návštěvě exotické Dominiky se nám Guadeloupe zdál trošku „překerfurován".

Tehdy jsme si ještě zabalili do velkého batohu. S přibývajícími cestami jsem však zjistil, že spoustu věcí člověk na cestách nepotřebuje a je možné cestovat na lehko a pohybovat se svobodněji. Dnes už cestuji jen s malým cyklistickým baťůžkem, který neváží více jak 6kg. Protože hygienu mám v balení do 100ml, nastupuji s ním rovnou i na palubu letadla. Jak si zabalit na cesty popisuji v článku "Co s sebou na cesty".

Ubytování jsme si našli a zarezervovali na internetu (více v cestopise). S pronajímatelem jsme se setkali v přístavu, kam jsme dopluli ze sousední Dominiky. Po dobu našeho pobytu nám pronajal své auto (jinak rezervace např. přes rentalcars.com). Bydleli jsme v apartmánu s kuchyňkou a terasou ve vile, jejichž apartmány pronajímal hostům. Sám i s rodinou bydlel ve stejné vile, která stála sto metrů opodál.

Zkoušeli jsme se stravovat v restauracích, ale většinou jsme si raději vařili doma v soukromí. Přečíst si francouzký jídelní lístek není snadné nehledě na to, že francouzké restaurace jsou drahé.

Podobně jako tomu je na Martiniku, je třeba si i na Guadeloupu dávat pozor na stromy Macinelli, jejichž listy jsou jedovaté. Stromy obvykle bývají označeny na kmeni červenou tečkou. Nedoporučuje se také koupat ve sladké vodě kvůli bilharzii. 

 

 

NA WEBU JE

 

bude:

Barcelona, Andalusie, Gruzie, Arménie

37

zeme 100

ZEMÍ

411

dny 100

DNÍ

50 230

km 100

KM