user_mobilelogo
martinik head 3

RADY NA CESTU NA MARTINIK

 

Letem světem o Martiniku

Martinik je francouzkým zámořským depatmánem, který se nachází uprostřed Malých Antil mezi Svatou Lucií a Dominikou. Ostrov měří 65km na délku a přibližně 20km na šířku. Je vulkanického původu s nejvyšší horou aktivní sopkou Mont Pelée, která měří 1397 metrů nad mořem.

První Evropané připluli na Martinik 15. června 1502 na lodích Kryštofa Kolumba. Martinik byl původně obýván Karibskými indiány, ale postupně od 17. století byly Karibové vytlačováni francouzkými kolonizátory. Ti roku 1635 založili osadu Saint Pierre, která se stala hlavním městem země. Ostrov byl s postupující kolonizací odlesňován, zakládaly se plantáže cukrové třtiny a na Martinik byli ve velkém dovážení černí otroci. Na přelomu 18. a 19. století byl ostrov pod nadvládou Britů, kteří Martinik vrátili Francii v roce 1815. Otroctví bylo francouzkou vládou zrušeno v roce 1848. V roce 1902 došlo k erupci sopky Mont Pelée, která byla pro tehdejší hlavní město Saint Pierre naprosto zničující. Výbuch srovnal město se zemí a zahubil všech třicet tisíc obyvatel. 19. května 1946 byl Martinik oficiálně uznán francouzským zámořským departmentem, úředním jazykem je francouština.

V současnosti je hlavním městem stotisícové Fort de France a na ostrově žije celkem čtyřista tisíc lidí.

 

Víza: nepodléhá vízové povinnostifrancie m

Výstup ze země: odletová taxa není vyžadována

Časový posun: -5 hodina SELČ

Počasí: během našeho pobytu v dubnu OK

Kurz: měna 27 CZK za 1 Euro

Vzdálenost: do Fort de France 7730km

 

 

Kdy jet na Martinik

Na Martinik každoročně přijede téměř půl miliónů turistů, tj. více než stálých obyvatel ostrova a osmdesát procent z nich přilétá z Francie. Nejvhodnějším obdobím, kdy jet na Martinik, jsou měsíce od listopadu do června, kdy na ostrově spadne nejméně srážek. Nejsušším měsícem je duben. Naopak nejvíce srážek spadne během léta s vrcholem v září.

 

 

Co na Martiniku vidět a navštívit

Martinik 08

Turisté přijíždí na Martinik především kvůli krásným plážím, které se nachází na jihozápadním pobřeží od Grand Anse až k nejkrásnější pláži ostrova k Les Salines. Nádherné pláže jsou také na jihu kolem Cap Chevalier a na východě na poloostrově Caravelle. Na severu jsou černé pláže Anse Ceron a Ance Couleuvre. Potápění je populární u města Saint Pierre, kde potápěči prozkoumávají desítku potopených lodí. Ve vnitrozemí turisté vyrážejí do hornatého deštného pralesa na tůry, vyhlášená je i vekolepá botanická zahrada Balata.

 

 

Cestování na Martinik na vlastní pěst

Martinik 24

Na Martinik jsem jel se svou Šárkou a společně jsme jej krátce navštívili během naší cesty po třech ostrovech Malých Antil. 

Tehdy jsme si ještě zabalili do velkého batohu. S přibývajícími cestami jsem však zjistil, že spoustu věcí člověk na cestách nepotřebuje a je možné cestovat na lehko a pohybovat se svobodněji. Dnes už cestuji jen s malým cyklistickým baťůžkem, který neváží více jak 6kg. Protože hygienu mám v balení do 100ml, nastupuji s ním rovnou i na palubu letadla. Jak si zabalit na cesty popisuji v článku "Co s sebou na cesty".

Ubytování, které představovalo malý byt i s kuchyňkou, jsme našli a zarezervovali na internetu přes Booking.com. Nabídka jiného ubytování je např. na adrese gitesdefrance-martinique.com nebo homeaway.com.

Stravování jsme řešili rychlým občerstvením na ulici a večer jsme si doma vařili. Stravovat se ve francouzkých restauracích totiž není zrovna dvakrát levné.

Po ostrově jsme se přemísťovali pronajatým autem, které jsme si vyzvedli na letišti a vrátili v Point de Boute, přes rentalcars.com. Některé autopůjčovny např. Avis nebo Budget umožňují vrácení auta na jiném místě a pro nás to bylo výhodné, protože jsme z Point de Boute pokračovali dále lodí do Fort de France a poté velkým trajektem na Dominiku. Nemuseli jsme jet až na letiště a odtud se vracet taxíkem do Fort de France do přístavu.

Na Martiniku jsme si dávali pozor na stromy Macinelli, jejchž listy jsou jedovaté a proto tyto stromy obvykle bývají označeny na kmeni červenou tečkou. Nedoporučuje se také koupat ve sladké vodě kvůli bilharzii a naopak se doporučuje dávat pozor na jedovaté hady.

 

 

 

NA WEBU JE

 

bude:

Barcelona, Andalusie, Gruzie, Arménie

37

zeme 100

ZEMÍ

411

dny 100

DNÍ

50 230

km 100

KM