user_mobilelogo
Tobago head 3

RADY NA CESTU NA TOBAGO

 

Letem světem o Tobagu

Trinidad a Tobago je ostrovní stát, který se nachází na samém konci Malých Antil. Samotné Tobago leží 20km severně od Trinidadu a přibližně 100km od Venezuely. Ostrov měří 60km na délku a přibližně 20km na šířku.

Ačkoliv jako první objevil ostrov Kryštof Kolumbus, Tobago bylo od roku 1628 osídlováno Angličany. V průběhu 17. století přebírali kontrolu nad ostrovem střídavě také Francouzi, Holanďané a byl často základnou pirátů. Od roku 1763 bylo Tobago však již pevně pod vlivem Anglie. Během 80. let 18. století bylo na plantáže cukrové třtiny a bavlny dopraveno přes 10 tisíc otroků. Po zrušení otroctví cukrovary ztrácely odbyt rumu a cukru a postupně krachovaly. Pod jednotnou správu s Trinidadem bylo Tobago spojeno v roce 1889 a od roku 1962 je souostroví samostatným státem.

Dnes žije na ostrovech 1,3 miliónů obyvatel, z toho na Tobagu pouze 50 tisíc. Hlavním městem Tobaga je Scarborough.

 

Víza: nepodléhá vízové povinnostitrinidad a tobago m

Výstup ze země: odletová taxa 100 TTD

Tobagská ambasáda: 14, Avenue de la Faisanderie, 1150 Brussels, Belgium

Česká ambasáda: 3rd Fl. Sagicor Centre, 21-25, Independence Avenue, San Fernando

Časový posun: -5 hodin SELČ

Počasí: při cestě v prosinci proměnlivé

Kurz: 1 TT dolar stojí 2,8 CZK

Vzdálenost: Do Scarborough 8000km

 

 

Kdy jet na Tobago

Tobago ročně navštíví přibližně 80 tisíc turistů. Tobago má tropické klima, leží pouhých 11 stupňů nad rovníkem, a na ostrově se střídá suché a deštivé období. Suchá sezóna trvá od prosince do května a deštivá od června do listopadu. Ačkoliv nejvíce srážek spadne během druhé poloviny roku, krátké a vydatné deště jsou běžné i během suchého období. Díky tomu je ostrov stále zelený s bujnou vegetací. Tobago se nachází mimo pásmo hurikánů – ty se formují převážně nad a pod 10 rovnoběžkou. S ohledem na počasí je tedy nejvhodnější doba, kdy jet na Tobago, měsíce únor až duben. V tomto období na ostrov spadne nejméně srážek v roce. My jsme na Tobago cestovali o vánocích, ale počasí jsme ideální neměli.

 

 

Co na Tobagu vidět a navštívit

Tobago 44

Turisté přijíždějí na Tobago především kvůli krásným plážím a deštnému pralesu. Avšak 90% všech turistů, kteří Tobago navštíví, se soustředí pouze v jižní části ostrova kolem poloostrova Pigeon Point, kde se nachází nejkrásnější pláž s bílým pískem a palmami. My jsme pro náš pobyt zvolili tři rybářské vesnice v severní části ostrova, protože nabízejí přírodní pláže bez turistické infrastruktury, v těsné blízkosti deštný prales, a hlavně klid.

 

 

Cestování na Tobago na vlastní pěst

Tobago 09

Na cestu na Tobago jsme si tehdy ještě zabalili do velkého batohu. S přibývajícími cestami jsem však zjistil, že spoustu věcí člověk na cestách nepotřebuje a je možné cestovat jen s malým baťůžkem a pohybovat se svobodněji. Dnes cestujeme jen s malým cyklistickým baťůžkem, který neváží více jak 6kg. Protože hygienu máme v balení do 100ml, nastupujeme s ním rovnou i na palubu letadla. Jak si zabalit na cesty popisuji v článku "Co s sebou na cesty".

Po Tobagu se dá nejsnadněji pohybovat pronajatým autem. Auto a vnitrostátní letenky na Trinidad se dají spolehlivě rezervovat na www.yes-tourism.com (nebo přes rentalcars.com).

Se stravováním je to na tobagských vesnicích docela legrační. Moc restaurací v té části ostrova, kde jsme strávili svou dovolenou, není. Na klasický jídelní lístek se nehraje, dcera kuchařky nám obě nabízená jídla řekla zpaměti. Byli jsme vděční za to, když jsme se dozvěděli cenu ještě před tím, než jsme jídlo snědli. V zásadě to ale fungovalo, chutnalo nám a večeře pro jednoho v průměru stála okolo 50 TTD. Tímto způsobem jsme absolvovali i slavnostní menu o vánocích. Běžně se dá však zajistit ubytování i s kuchyňkou a vařit si soukromě.

Ubytování jsme si vybrali na internetu a rezervaci převážně provedli ještě před odletem v Čechách. Ubytovat se je možné v prázdninových domech zahraničních residentů, v malých dřevěných resortech nebo vilkách. Výborným zdrojem informací je webová adresa www.mytobago.info, kde jsou na jednom místě přehledně všechny důležité informace o ostrově. Dají se tady zkontrolovat pláže v dané lokalitě, zvolit si vhodný typ ubytování a přečíst si o něm posudky od návštěvníků.

 

 

NA WEBU JE

 

bude:

Barcelona, Andalusie, Gruzie, Arménie

37

zeme 100

ZEMÍ

411

dny 100

DNÍ

50 230

km 100

KM