user_mobilelogo
Vietnam head 1

RADY NA CESTU DO VIETNAMU

 

Letem světem o Vietnamu

Vietnam sousedí s Čínou, Laosem a Kambodžou a jeho břehy omývá Jihočínské moře.

Vietnam byl od počátku našeho letopočtu pod nadvládou Číny, která skončila až v roce 938 vítězstvím vojevůdce Ngo Quyen u řeky Bach Dang. Následujících 9 století Vietnam rozšiřoval svůj vliv v regionu a rozšiřoval své území směrem na jih na úkor Čampů a Khmérů. Vietnamská nezávislost pokračovala až do roku 1884, kdy nad celým územím převzala samosprávu Francie. Koloniální období skončilo až příchodem druhé světové války, během které byl Vietnam okupován Japonskem. Po ukončení druhé světové války vyhlásil Vietnam v roce 1945 nezávislost. Francouzi se však do země vrátili, ale byli nakonec definitivně poraženi v roce 1954. Téhož roku byla v Ženevě uzavřena mírová dohoda, která ve svém důsledku rozdělovala Indočínu na Kambodžu, Laos, Severní a Jižní Vietnam. K opětovnému spojení obou částí země došlo až v roce 1976 po ukončení vietnamské války. Vietnamci tak byli ve válce téměř padesát let. Během druhé světové války čelili japonské okupaci, po válce bojovali proti koloniální francouzské nadvládě a pak následovala válka s Američany. V osmdesátých letech byl Vietnam v krátké válce s Kambodžou a s Čínou.

Dnes žije ve Vietnamu 86 miliónů obyvatel, hlavním městem je třímiliónová Hanoj.

 

Víza: podléhá vízové povinnosti, 1800 CZKvietnam m

Výstup ze země: odletová taxa 12 USD

Vietnamská ambasáda: Rašínovo nábřeží 72, 128 00 Praha 2

Česká ambasáda: 13 Chu Van An, Hanoi

Časový posun: +5 hodin SELČ

Počasí: při cestě v květnu OK, jen na jihu střídavě srážky

Kurz: 1000 vietnamských dongů stojí 1,3 CZK

Vzdálenost: do Saigonu 9260km

 

 

Kdy jet do Vietnamu

Kdy je na návštěvu Vietnamu nejvhodnější doba, není snadné odpovědět. S počasím to může být vzhledem k velké rozloze země ošidné. Zatímco na severu může být přes zimu chladno a přeháňky, na jihu ve stejnou dobu může být horké a suché počasí. proto nejvhodnější dobou na cestu do Vietnamu jsou měsíce duben a květen.

  

 

Co ve Vietnamu vidět a navštívit

Vietnam 10

Vietnam se stává velice oblíbenou destinací turistů, kteří cestují do jihovýchodní Asie. V roce 2005 zemi navštívili tři milióny turistů a každým rokem tento počet stoupá o 30 procent. V dosahu rozmanité Hanoje jsou krasové oblasti Ninh Binh a Parfume Pagoda. Někteří cestují na sever do horské Sapy uskutečnit několikadenní treky a většina cestovatelů navštíví přírodní krasový úkaz v zátoce Halog, který se nachází na východě od Hanoje.

V centrálním Vietnamu je navštěvované bývalé hlavní město Hue a odtud se podnikají výlety k demilitarizovanému pásmu. Kousek od Hue je organizací Unesco chráněné středověké město Hoi An a chrámy čampské říše My Son.

Jižněji se nachází přímořské letovisko Nha Trang a na jihu země pulsuje Saigon. Ze Saigonu je dostupná delta Mekongu a podnikají se odtud i výlety k vojenským tunelům Chu Ci.

 

 

Cestování do Vietnamu na vlastní pěst

Vietnam 27

Socialistický Vietnam prochází v součastnosti intenzivní proměnou. Všude jsou patrné velké investice do výstavby dopravní infrastruktury nebo průmyslových závodů. Na první pohled není zřejmé, že se jedná o socialistické zřízení, principy tržního hospodářství zdá se ve Vietnamu fungují a socialismus se tu ubírá čínskou cestou. Následky americké války jsou v zemi patrné dodnes a vzpomínky jsou stále živé. Jedno z mnoha příkladů je válečné muzeum v Saigonu. Visí tam portrét amerického senátora, který je ve Vietnamu považován za válečného zločince. Přesto všechno, co si obě země prožily, jsme americké turisty ve Vietnamu potkávali. Je zvláštní, jak válečné šílenství jednu americkou generaci poznamená a další do Vietnamu jezdí již na dovolenou.

Při první cestě do Vietnamu jsme si ještě zabalili do velkého batohu. S přibývajícími cestami jsem však zjistil, že spoustu věcí člověk na cestách nepotřebuje a je možné cestovat jen s malým baťůžkem a pohybovat se svobodněji. Při své druhé návštěvě Vietnamu po deltě Mekongu jsem už tedy cestoval jen s malým cyklistickým baťůžkem, který nevážil více jak 6kg. Protože hygienu mám v balení do 100ml, nastupuji s ním rovnou i na palubu letadla. Jak si zabalit na cesty popisuji v článku "Co s sebou na cesty".

Když jsme byli ve Vietnamu poprvé, bylo naším cílem přiletět do Hanoje a odletět ze Saigonu. Abychom 2800 km dlouhou vzdálenost do Saigonu překlenuli, použili jsme téměř všechny dostupné dopravní prostředky: jeli jsme autobusem, vlakem, lodí, letadlem, taxíkem, motorkou i rikšou. Na delší přesuny je nejvhodnější noční vlak. Spací kabinka má sice v první třídě čtyři lůžka, ale na druhou stranu byl vlak nejčistší ze všech, který jsme v Asii zatím využili. Člověk se přesune a za cenu jízdenky se i pohodlně vyspí. Jízdenky se dnes dají (update 2016) objednat online např. na 12go.asia a praktické informace o vietnamských železnicích je možné najít na seat61.com/Vietnam. Abychom ušetřili nějaký den navíc, použili jsme také dvakrát vnitrostátní leteckou přepravu. Vietnamské aerolinky disponují novými moderními letadly a jsou levné vietnamairlines.com. Dalším rozšířeným a mezi turisty oblíbeným dopravním prostředkem jsou autobusy se systémem „Open Ticket". Při druhé cestě jsem přistál v Ho Chi Minově městě a přesouval jsem se po Mekongu do Kambodže. Nejlevněji se dá na této trase cestovat pomocí výletu, který se dá koupit na baťůžkářské třídě Bui Vien v District 1.

Cestovních agentur je v turistických místech opravdu hodně, je možné si vše potřebné zařídit třeba až na místě. Lze si objednat dopravu, výlety i ubytování. Pro lepší představu a inspiraci přehled možných výletů uvádím stránku vietnam-guide.com.

Ve Vietnamu bydleli převážně v malých hotýlcích, které nejsou drahé. V zátoce Halong jsme bydleli na lodi a u moře na Velrybím ostrově ve středním Vietnamu v malém resortu. 

Vietnamská kuchyně je skvělá a za vynikající jídlo v restauraci jsme zaplatili okolo 40 – 60 CZK. Výborná je vietnamská káva, která se připravuje dle francouzského způsobu. Do šálku se umístí sítko s kávovými zrny, které se přelije horkou vodou. Je hustá, má výbornou chuť, a pokud jsme si ji objednali i s mlékem, pak polovina šálku obsahovala sladké kondenzované mléko. Ve Vietnamu jsme se dokonale naučili jíst hůlkami. Nevzpomínám si, že bychom během našeho pobytu měli někde vůbec příležitost jíst klasickým příborem. Na konci cesty jsem už byl takový přeborník, že jsem uměl jíst rýži i po jednotlivých zrnkách. Hůlky se neodkládají do misky, protože pokud z misky trčí ven, mohou vyvolat u ostatních nepříjemné pocity. Takto totiž připomínají vonné tyčinky, které se zapalují v chrámech na památku zesnulých.

 

P.S. Každý druhý Vietnamec se jmenuje Nguyen.

 

 

 

 

37

zeme 100

ZEMÍ

CO JE NA STRÁNCE

 

407

dny 100

DNÍ

 

 

50 180

km 100

KILOMETRŮ