Czech English

CESTY

NEJČTENĚJŠÍ CESTOPIS

Cestopis Kuba

seznam článků
Cestopis Kuba
Santiago de Cuba
Baracoa
Trinidad
Viňáles
Maria La Gorda
Havana II
Všechny strany

 

 

 
Naše návštěva Kuby byla spíše dílem náhody než dlouhodobého plánování. Nakonec jsme byli hodně překvapeni, jak je ostrov krásný a zajímavý a to nejen samotným způsobem života Kubánců, ale také nádhernou přírodou. Kubu doporučujeme! 
 
 
 
 

Havana (I)

13.12. – 16.12. 2008
 
 

 

 

 

Proč jsme do Havany jeli

 
Do Havany se jet musí, koloniální Havana je skutečně výjimečný zážitek.
 
 
  

Naše doprava do Havany

 
Letecky Praha – Paříž – Havana. Na letišti v Havaně jsme si vystáli asi hodinovou frontu na imigračního úředníka. Ten v naší frontě byl obzvlášť rychlík. Poté následoval boj o zavazadla, kdy v malé odbavovací hale o svůj majetek bojovalo asi 500 turistů. Batohy a kufry odpadávaly z pohyblivých pásů, válely se po zemi a následně přes ně přepadávali i turisté. V příletové hale na nás pak čekala zřejmě polovina Kuby, ale nakonec jsme se bez újmy prodrali až k taxíku. Do centra Havany to stojí 25 CUC, my jsme se o jízdné podělili s jedním Norem.
 
  
  

Naše ubytování v Havaně

 
Ubytování  v Havaně jsme měli zajištěno již z domova a to v hotelu Telegrafo. Chtěli jsme totiž na vlastní kůži poznat atmosféru nádherného koloniálního hotelu. Hotel má výbornou polohu v centru Havany kousek od Capitolia a na začátku široké třídy Prady. http://www.hoteltelegrafocuba.com/Dá se bydlet i v Casa Particular, pro rezervaci může pomoci tato adresa http://www.havanacasaparticular.com.
 
  
 

Na co si vždy vzpomeneme

 
Na procházky centrální a starou HavanouNa fantastické koloniální domy, které v Havaně chřadnou, a vláda je nestačí opravovat. V historických skvostech bydlí Kubánci prakticky zdarma a na balkónech si chovají slepice. Někde jsme četli, že v Havaně spadne každý den jeden dům.
 
Po snídani jsme třídou Prado došli na nábřeží Malecon a za krásného ranního dne jsme pozorovali moře a vlny, jak se rozbíjejí o nedalekou pevnost.
 
Vrátili jsme se k budově bývalého parlamentu ke Capitoliu, sedli jsme si na schody a sledovali čilý provoz starých veteránů na hlavní třídě pod námi. Malí klučíci si hráli a klouzali se po mramorovém obložení dolů.
 
Navštívili jsme továrnu na výrobu doutníků Partagas. Na Kubě je takových továren sedm a tato se nachází hned za Capitoliem. Kubánky sice na svých stehnech nic neválí, ale i tak je velice zajímavé na vlastní oči vidět, jak a v jakém prostředí se slavné doutníky vyrábějí. Přišlo nám, jakoby se tam zastavil čas. Kubánci vyrábějí doutníky jen pomocí nože a přitom poslouchají vedoucího, který jim na vyvýšeném pódiu předčítá noviny.
 
Vzali jsme si cocotaxi a navštívili jsme slavnou cukrárnu Coppelii ve Vedadu. Pokud si člověk chce dát tady zmrzlinu za kubánské Pesos, pak se musí převléct za Kubánce a stoupnout si do jedné ze čtyř stometrových front. Druhá varianta je dát si ji bez fronty, ale za konvertibilní Pesos.
 
Vraceli jsme se po nábřežní promenádě Malecon. Sledovali jsme hloučky lidí, jak se veselí, jak popíjí levný rum, jak se koupou v moři, chytají ryby nebo se jen prochází. A do toho zapadalo sluníčko.
 
Seděli jsme v baru a poslouchali kapelu, která na plné pecky hrála salsu. A pak jsem si všimnul ruky jedné zlodějské, jak nám přes venkovní oplocení šátrá v batohu. To se nám ještě nikde nestalo, ale vše je asi jednou poprvé.
 
Další den jsme navštívili starou Havanu. Procházeli jsme náměstí katedrály a vyfotili si jednu z nejstarších katedrál na americkém kontinentě. Došli jsme na náměstí Plaza de Armas a pozorovali čirý ruch před Palácem kapitánů.
 
Stará Havana je plná kubánských barů, kde se pije mojito, kouří doutníky a poslouchá živá salsa. Navštívili jsme i La Bodegitu Del Medio. Vyšli jsme do druhého patra a chtěli si dát něco k jídlu. Volný měli jen jeden stůl pro čtyři a to se personálu nelíbilo, takže jsme si nedali nic a šli pryč. Ta pražská La Bodegita je stejně pěknější... Nakonec jsme si dali mojito v úplně jiném baru s venkovní zahrádkou, poslouchali živou salsu a potkali první Čechy.
 
  
pc147010  pc147004  pc146980
 
   Hotel Telegrafo, Havana                                  Capitolio, Havana                                          Prado, Havana 
pc147016  pc146981  pc147018pc157035
 
   Prado                                                             Prado                                                           Prado                       Partagas
pc146975  pc147030  pc157045
 
   Malecon, Havana                                            Malecon, Havana                                           Staré město, Havana
 
  
 


Brendan Sainsbury - Cuba 7 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

 

 

KUBA

 

13.12. 2008 – 1.1. 2009

 

 OKRUH

 

 

 

Kuba rovná se revoluce.

 

 

 

 20 dní, 3 000 km

 

 

kuba-m

  

 

 

Zápisky z naší cesty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

facebook

 

 

instagram