user_mobilelogo
HK head

RADY NA CESTU DO HONG KONGU

 

Letem světem o Hong Kongu

Hong Kong je čínské město, které leží na pobřeží Jihočínského moře. První Evropané, kteří do Hong Kongu připluli, byli v roce 1513 Portugalci. Ti poté zřídili obchodní stanici i v sousedním Macau. Od roku 1699 začala v Číně působit britská Východoindická společnost, která do Evropy dovážela z Číny hedvábí, porcelán a čaj. Po evropském zboží však poptávka nebyla, proto společnost dodávala do Číny opium. V roce 1839 bylo již 2 milióny drogově závislých a Číňané začali situaci radikálně řešit. To však dalo záminku k První opiové válce, kdy Britové vyslali do Číny své válečné loďstvo a obsadili některá pobřežní města. V roce 1842 byli Číňané nuceni podepsat Nankingskou smlouvu, podle které museli mimo jiné podstoupit Velké Británii Hong Kong. Po druhé opiové válce připadl v roce 1860 Británii i Kowloon a přiléhající území „New Territories" byly v roce 1898 pronajaty na dobu 99 let.

Hong Kong je dnes zvláštní administrativní oblastí Čínské lidové republiky, která město převzala zpět od Velké Británie v roce 1997. ČLR se zavázala po dobu 50 let v Hong Kongu neměnit ekonomický systém podle zásady „jedna země, dva systémy". Úředními jazyky jsou angličtina a mandarínská čínština, nejčastěji se však mluví kantonsky. Hong Kong je rozdělen do čtyř větších oblastí: ostrov Hong Kong, poloostrov Kowloon, Nová teritora a Okolní ostrovy (těch je celkem 234). Na samotném ostrově Hong Kongu žije 1,5 miliónů lidí a ostrov se dále člení do jednotlivých čtvrtí jako např. Western district, obchodní centrum Central se svými 18 mrakodrapy, Admirality, Wan Chai, Causeway bay. V celé oblasti žije celkem sedm miliónů lidí a v některých částech Hong Kongu dosahuje hustota obyvatelstva až závratných 50 000 lidí na čtvereční kilometr.

 

Víza: nepodléhá vízové povinnostiflag of hong kong svg

Výstup ze země: odletová taxa není vyžadována

Český konzulát: 1204-5 great Eagle Centre, 23 harbour Roud, Wanchai

Čínská ambasáda: Pelléova 18, Praha 6 160 00

Časový posun: 6 hodiny SELČ

Počasí: v květnu proměnlivé

Kurz: 2,6 CZK za 1 Hong Kongský dolar HKD

Vzdálenost: Do Hong Kongu 8800km

 

 

Kdy jet do Hong Kongu

Hong Kong má vlhké subtropické klima. Léto je horké a vlhké s občasnými dešťovými přeháňkami a bouřkami. Od dubna do září spadne nejvíce srážek. Podzimní a zimní období je slunečné a suché a počasí se proměňuje s blížícím se jarem. Turisté navštěvují Hong Kong po celý rok, ale nejvhodnější období, kdy do Hong Kongu jet, jsou podzimní měsíce.

 

 

Co v Hong Kongu vidět a navštívit

HongKong 11

Hong Kong je významné ekonomické a obchodní centrum a pro turisty je nadmíru přitažlivý. Ostrov Hong Kong překypuje nejvyššími mrakodrapy na světě, které jsou v noci nádherně osvětlené a vytváří magickou atmosféru. Na tuto siluetu je nejkrásnější pohled z pevninského Kowloonu ze Star Promenade, která se nachází hned u přístavu Star ferry. Na celé město je také nádherný výhled z ostrovního Victoria peak, z hory vyrůstající do výše 554 metrů nad mořem přímo za administrativním centrem.

Kowloon na pevnině je stejně rušný, s širokými třídami, nákupními středisky a trhy. Slavná je třída Nathan Road a mezi nejznámější trhy patří Nefritový nebo ptačí trh. Noční trh je na ulici Temple street. Nádherné pláže se nacházejí na ostrově Lamma, kolosální Buddha na ostrově Lantau.

 

 

Cestování do Hong Kongu na vlastní pěst

HongKong 20

Pohybovat se po Hong Kongu je docela snadné a levné. Po ostrově je výhodné a hlavně zábavné cestování dvoupatrovými tramvajemi a na poloostrov Kowloon se dá z ostrova přeplavit malebnými zelenobílými trajekty Star Ferry. Jeden lístek na tramvaj stojí 2,3 HKD, na loď 3,4 HKD, na podzemku jednorázová jízdenka stojí 5 HKD a celodenní 85 HKD. Metro z Central station jede na Letište v Lantau 25 minut a jízdenka stojí 80 HKD.

Hotel jsem řešil pomocí rezervačních stránek, jako jsou např. Agoda.com nebo Booking.com.

Stravovali jsme se v restauracích a jídlo se pohybovalo v našich cenových relacích. Jen je občas zábavné objednat si podle čínského jídelního lístku bez obrázků.

 

 

 

 

 

37

zeme 100

ZEMÍ

CO JE NA STRÁNCE

 

407

dny 100

DNÍ

 

 

50 180

km 100

KILOMETRŮ