user_mobilelogo
HK head

CESTOPIS HONG KONG

Než se začteš do cestopisu, prohlédni si itinerář, pročti si rady na cestu do Hong Kongu

  

HONG KONG

6.5. – 9.5. 2006

 

Proč do Hong Kongu jet

Hong Kong je dnes zvláštní administrativní oblastí Čínské lidové republiky, která město převzala zpět od Velké Británie v roce 1997. ČLR se zavázala po dobu 50 let v Hong Kongu neměnit ekonomický systém podle zásady „jedna země, dva systémy". Úředními jazyky jsou angličtina a mandarínská čínština, nejčastěji se však mluví kantonsky. Hong Kong je rozdělen do čtyř větších oblastí: ostrov Hong Kong, poloostrov Kowloon, Nová teritora a Okolní ostrovy (těch je celkem 234). Na samotném ostrově Hong Kongu žije 1,5 miliónů lidí a ostrov se dále člení do jednotlivých čtvrtí jako např. Western district, obchodní centrum Central se svými 18 mrakodrapy, Admirality, Wan Chai, Causeway bay. V celé oblasti žije celkem sedm miliónů lidí a v některých částech Hong Kongu dosahuje hustota obyvatelstva až závratných 50 000 lidí na čtvereční kilometr.

První Evropané, kteří do Hong Kongu připluli, byli v roce 1513 Portugalci. Ti poté zřídili obchodní stanici i v sousedním Macau. Od roku 1699 začala v Číně působit britská Východoindická společnost, která do Evropy dovážela z Číny hedvábí, porcelán a čaj. Po evropském zboží však poptávka nebyla, proto společnost dodávala do Číny opium. V roce 1839 bylo již 2 milióny drogově závislých a Číňané začali situaci radikálně řešit. To však dalo záminku k První opiové válce, kdy Britové vyslali do Číny své válečné loďstvo a obsadili některá pobřežní města. V roce 1842 byli Číňané nuceni podepsat Nankingskou smlouvu, podle které museli mimo jiné podstoupit Velké Británii Hong Kong. Po druhé opiové válce připadl v roce 1860 Británii i Kowloon a přiléhající území „New Territories" byly v roce 1898 pronajaty na dobu 99 let.

 

Jak jet do Hong Kongu

Při letu do Malajsie jsem si vyřídil stop over a po 24 hodinách jsme přistáli na novém krásném letišti v Lantau. Z Prahy jsme však málem neodletěli, protože na Ruzyni jsme měli stále hodně času a na to, že bychom měli někam letět, nás upozornil až hlas operátorky. Ten už z veřejných reproduktorů vyvolával naše jména. Do Hong Kongu jsme přiletěli v sedm ráno a po odbavení jsme kontaktovali přepážku Cathay Pacific, u které jsme měli společně s letenkou zakoupeno i ubytování a transfer do hotelu (z letiště se dá jednoduše do města cestovat letištním vlakovým expresem (100HKD)). Po cestě jsme mrkali na ultraštíhlé výškové domy, jeli jsme přes nekonečný most spojující Lantau s Kowloonem a hleděli na obrovské přístaviště s milióny kontejnerů. Tunelem jsme podjeli zátoku a projeli až na samotný ostrov Hong Kong a nakonec se ubytovali v hotelu. Cesta z letiště trvá asi 30 minut.

 

Tip na ubytování v Hong Kongu

Sehnat levné ubytování je v Hong Kongu docela problém. My jsme nakonec bydleli ve 23. patře hotelu Best Western Plus. Hotel se nachází ve Western districtu a je blízko Centralu www.bestwesternplushotelhongkong.com. Jiné ubytování lze rezervovat na globálních rezervačních portálech.

 

Co jsem v Hong Kongu zažil

Už na letišti nás zarazily zvláštní paneláky, které přestože mají téměř padesát pater, jsou abnormálně štíhlé. Ve městě jsou totiž pozemky natolik drahé, že výškové budovy vyrůstají i na velmi malých základech. Vypadalo to, jakoby na každém patře byli jen tři byty. Je běžné, že si Číňané nezvou svou návštěvu domů, ale do restaurace, protože do bytečku by se prostě všichni nevešli.

Jen co jsme se ubytovali, nasedli jsme do proslulých dvoupatrových tramvají (2.3 HKD) a projížděli se Central districtem. Šárka se zkušeností frontové bojovnice obsadila první řadu v druhém patře, abychom mohli vše pozorovat s náležitým luxusem. Ale protože jsme po příletu nešli spát, abychom neopakovali aklimatizační pokusy z Thajska, Šárka to už v druhé minutě zalomila a polovinu cesty zaspala.

HongKong 09

Central District

Obdivovali jsme bambusové lešení na opravovaných domech. Postavit si ve třicátém patře lešení z bambusu a ještě se po tom procházet, to musí být opravdu jen pro těžké a otrlé nátury.

Měli jsme zrovna kliku, že se v Centrálním Hong Kongu odehrávaly nějaké slavnosti. Po hlavní třídě procházel pestrobarevný průvod čínských oranžových draků. Možná věděli, že jsme přijeli...

HongKong 10

Central District

Dojeli jsme na Peak tram - lanovku (40 HKD) stoupající na Victoria peak (554m). (Lanovka se nachází poblíž budovy Lipo Centrum, která vypadá jako skleněný robot.) Z Victoria Peak je fantastická vyhlídka na mrakodrapy Hong Kongu a Kowloonu. My jsme návštěvu Victoria Peaku naplánovali schválně na podvečer, abychom zažili pohled na město ještě za světla a zároveň viděli zářící město v noci. Bylo zajímavé vidět tu obrovskou aglomeraci směrem ke Kowloonu a přitom opačným směrem byly jen lesy, kopce a moře. Nádherné panorama jsme s úžasem vstřebávali hodinu. Pak nás ale už dohnala únava, protože jsme nespali téměř 36 hodin a lehli jsme si do příkopu vedle chodníčku a na další hodinu jsme usnuli. A všichni na nás koukali... Probrali jsme se, když se začalo stmívat, a tak jsme viděli i Hong Kong, když září všemi světly. www.thepeak.com.hk

HongKong 17

Victoria Peak

Byli jsme poprvé v Číně. Plnými doušky jsme vnímali čínskou architekturu, kulturu, tisíce čínských neónů... a také i čínské písmo. Takže když jsme si chtěli dát něco k jídlu, nic jsme si z menu nepřečetli. Chytali jsme se alespoň nějakých obrázků. A tak se stalo, že jsme si v místní jídelně dali na večeři řízek, jenže ten plaval v nudlové polévce, což na vybledlém obrázku nebylo původně vůbec vidět.

HongKong 14

Na ulici

Další ráno jsme se vydali na průzkum Kowloonu. Jeli jsme na Central station do přístavu společnosti Star Ferry do doku číslo 7 a nalodili se do zelenobílé lodě (za 3.4 HKD jsme si koupili žeton, který jsme následně hodili do propustě). Pár minut jsme pluli mezi pevninou a ostrovem a užívali si pohledů na panaromáta budov na obou stranách.

HongKong 26

Pohled při přejezdu se Star Ferry

Na Kowloonu je u přístavu Star ferry hvězdná promenáda. Je odtud vidět celé panorama mrakodrapů na Hong Kongu. Procházeli jsme se a fotili, až se nám málem uvařil foťák.

Procházeli jsme se Kowloonem. Na Nathan road jsme obdivovali staré čínské budovy postavené ještě před světovými válkami. Pod každým oknem byla klimatizace, takže projít se po chodníku mnohdy znamenalo důkladně zmoknout. Všude bylo nesčetné množství neónů a kilometr široké přechody pro kilometry chodců. Došli jsme až na Temple street, kde se až po Nanking street nachází noční tržnice, prohlédli jsme si ptačí trh.

Potíže s čínským menu se opět opakoval. V domnění, že si pochutnáme na obědě na kuřecích nugetách, pochutnali jsme si na tofu. Amarouny by nejspíš chutnaly lépe.

V podvečer jsme se vrátili na hvězdnou promenádu. Položili jsme si foťák na odpadkový koš a na prodloužený čas jsme se fotili s nočním zářícím městem za zády. Fotku jsme poslali emailem domů, aby nám potom všichni řekli, že jsme jim poslali fotomontáž.

HongKong 21

Hong Kong ze Star Promenade

Poslední den ráno jsme ještě stihli prolézt jednu z kukuřic Hong Kongské burzy a vylézt do vyhlídkového patra Čínské banky.

HongKong 22

Pohled z Čínské banky

... jak jsme pokračovali v Malajsii se můžete dočíst zde... 

 

 

... kam dál? Prohlédněte si itinerářfotografie z cesty nebo si přečtěte rady na cestu do Hong Kongu. Pokud budete mít dotazy, napište mi.

... přečtěte si cestopis z Hong Kongu z druhé naší návštěvy.

 

 

 

facebook

Instagram 2

 

youtube