Pokud s cestováním letadlem nemáte příliš mnoho zkušeností, následující souhrn informací je právě pro vás. Dozvíte se, jak se dostat na letiště, jak se chovat před odletem, během letu a po přistání.
Jak se dopravit na letiště Václava Havla
Městská hromadná doprava
Jedna z možností, jak se dopravit na letiště, je městská hromadná doprava:
- z metra trasy A Nádraží Veleslavín (v provozu od 7.4. 2015) jede MHD linka č. 119 (17 min)
- z metra trasy B Zličín jede MHD linka č.100 (16 minut)
- z metra trasy B Anděl jede MHD linka 191 (48 min)
- z metra trasy C Hlavní nádraží jede v denních hodinách (5:30 - 22:05) autobusová linka AE Airport Expres (33 min)
Doprava autem a parkování na letišti
Jinou možností, jak se dostat na letiště, je objednat si taxi, které stojí ze stanice Dejvická přibližně 400CZK nebo jet vlastním autem a zaparkovat na letišti.
Pro expresní parkování jsou u Terminálu 1 (non Schengen lety) a u nového Terminálu 2 (Schengen lety) parkoviště P1 Express a P2 Express, kde je možné parkovat zdarma jednou za 24hod po dobu 10 minut. Při překročení se účtuje parkovné každých následujicích 15 minut (od 1.5. 2024, do 1.5. 2024 15min/30min).
Pro krátkodobé stání je možné parkovat v parkovištích Pc Comfort a Pb Economy (80CZK/hod).
Pro dlouhodobé parkování se nabízí hned několik možností: buď zaparkovat auto přímo na letišti v parkovištích Pa Smart, Pc Comfort, Pd Holiday nebo Pc Premium, viz Parkování na letišti, nebo auto zaparkovat 5 minut od letiště na parkovišti Go parking (zvýhodněná cena přes Promo kód: POV952) nebo Parkování R7.
Před nástupem na palubu
Doklady
Do letadla se nemůže nastoupit bez potřebných cestovních dokladů jako je pas nebo vízum (v rámci Shengenského prostoru občanský průkaz) a bez platné palubní letenky. Ta se v případě nízkonákladových aerolinek musí s předstihem vystavit on-line, jinak může být vystavení až na letišti zpoplatněno. Od 27. 6. 2012 musí mít svůj cestovní doklad i děti.
Přečtěte si aktuální seznam zemí, kde je nutný cestovní pas nebo jen občanský průkaz.
Platnost dokladu si nezapomeňte zkontrolovat ideálně 2 měsíce před odjezdem, ať to nemusíte řešit na poslední chvíli. Některé státy totiž vyžadují cestovní doklad s minimální zbývající platností v délce 6 měsíců.
Čas odbavení
K odbavení svého letu se cestující musí dostavit s dostatečným časovým předstihem. Na velkých obrazovkách jsou v letištní hale zobrazeny všechny odlety a k nim přiřazena čísla odbavovacích přepážek. Přepážky jsou obvykle k danému letu otevřeny cca 2-3 hodiny před odletem daného spoje. U přepážky se kontrolují doklady a váha zapsaného zavazadla a vystaví se doklad o zavazadle a palubní lístek. Odbavené zavazadlo může být s vyjímkou cesty do USA uzamčeno (resp. může být uzamčeno zámkem s certifikací TSA) a mělo by mít připojenou visačku minimálně se jménem a telefonním číslem. Pokud cestujete jen s příručním zavazadlem a palubní vstupenku jste si již přes internet vyřídili s předstihem online, nemusíte k odbavovacím přepážkám, a můžete se rovnou odebrat k bezpečnostní kontrole.
K té na Terminálu 2 (Shengen spoje) dojdete po elektronické kontrole palubní vstupenky. Během bezpečnostní kontroly je nutné odložit do připravených přepravek všechny kovové předměty včetně opasku od kalhot a z příručního zavazadla vybalit laptop. Pokud máte u sebe tekutinu o objemu vyšším než 100ml, tak ji vám zde odeberou. Po průchodu touto kontrolou následují obchody a restaurace. K samotné bráně daného spoje se cestující musí dostavit nejpozději 40 minut před odletem.
U terminálu 1 (non Shengen spoje) se po odbavení nejdříve prochází kvůli opuštění Shengenského prostoru kontrolou pasů, následují obchody a restaurace a bezpečnostní kontrola se provádí až u samotné odletové brány.
Maximální rozměry a váha zavazadla
Na většině pravidelných leteckých linek má cestující nárok na přepravu zapsaných (odbavených) zavazadel, která odpovídají váhovým a rozměrovým limitům. V ekonomické třídě se nejčastěji jedná o jedno zavazadlo o váze do 23kg (při součtu všech 3 rozměrů menších než 158cm), a jedno příruční zavazadlo (nezapsané, kabinové) o váze do 8kg (a rozměrech 56x45x25cm). U nízkonákladových linek to však neplatí.
Vždy si ověřte přepravní podmínky:
Zakázané předměty
Podle mezinárodních předpisů nesmí mít cestující během přepravy u sebe ani v příručním zavazadle zakázané předměty jako jsou zbraně, střelivo, nože, přeměty sečné a bodné povahy (tzn. ani nůžky na manikúru) a hračky nebo makety odpovídající skutečným zbraním. Bezpečnostní kontrola odebere i zapalovač, i jakékoliv spreje nebo repelenty.
Naopak v zapsaném (odbaveném) zavazadle nesmí cestující převážet například peníze, šeky a jiné cennosti, dále pasy a jiné identifikační doklady, klíče, brýle, šperky, umělecké a křehké předměty, mobilní telefony, fotoaparáty, videokamery a jiná elektronická zařízení včetně počítačů.
Na palubu letadla je možné si vzít jen malé množství tekutin (to se týká nejen nápojů, ale i například krémů, opalovacích krémů, parfémů, šampónů, zubní pasty, deodorantů, pěny na holení) a to v balení do 100ml (existují však vyjímky, např. při cestování s malými dětmi). Všechna balení musí být umístěna v průhledném uzavíratelném plastovém sáčku o obsahu do 1 litru. Na palubu letadla je však možné si vzít nápoje zakoupené ve free-shopu při přestupu v rámci Evropské Unie. Toto pravidlo neplatí při přestupu mimo Evropskou Unii nebo při přestupech do USA.
Samostatnou kapitolou je cestování s léčivy, konkrétně s injekčními stříkačkami. Pokud cestující doloží např. zdravotním průkazem, že potřebuje tato léčiva na palubě, je mu to umožněno celkem bez problémů.
Opět platí pročíst si přepravní podmínky daného dopravce.
Během letu
Použití elektronických zařízení na palubě letadla
Během nápisu “Připoutejte se” se nesmí používat žádné elektronické zařízení, opěradlo musí být ve svislé poloze a stolek musí být složený. Po zhasnutí světelného nápisu "Připoutejte se" dnes již letecké společnosti dovolují použití malých elektronických zařízení jako jsou tablety, čtečky knih a chytré telefony s vypnutými rádiovými funkcemi v tzv. Flight módu ("Letadlo"). V každém případě by cestující s použitím elektroniky měli vyčkat do vyslechnutí bezpečnostních pokynů před startem letadla. Elektronické přístroje při letu do USA musí být kvůli kontrole nabité.
Po přistání
Reklamace zavazadel
Zavazadlo se může při přepravě zpozdit, ztratit, poškodit nebo v zavazadle může něco chybět. V těchto případech je nejlepší ihned kontaktovat přepážku Reklamace zavazadel nebo reklamaci uplatnit písemně do sedmi dnů (v případě poškození nebo ztráty obsahu zavazadla). Zavazadlo se považuje za ztracené po 21 dnech a pak lze uplatňovat náhradu škody. Náhrada se může požadovat do 21 dnů i při prokázání výdajů spojených se zpožděním zavazadel.
Kompenzace za zpožděný let
Podle evropské legislativy vzniká v určitých případech nárok na finanční kompenzaci (až 3 roky zpětně) za výrazné zpoždění letu (více než 3 hodiny), zrušený nebo přesměrovaný let. Povinnost odškodnění se vztahuje na pravidelné, charterové i nízkonákladové lety uskutečněné evropským dopravcem nebo z území Evropské Unie, Norska, Islandu a Švýcarska. V takových případech se cestující může domáhat kompenzace přímo u dopravce, případně i soudní cestou, nebo stačí jednoduše kontaktovat specializované právní společnosti, např. click2claim.eu.
Pokud se chcete co nejrychleji zorientovat, můžete využít Letecký kalkulátor vašich práv, které spustilo na svém webu Evropské spotřebitelské centrum (ESC).
Hledáte letenky? Zkuste letenky Kiwi.com.