user_mobilelogo

goa

Při cestování po vlastní ose v cizí zemi se každý musí spolehnout především sám na sebe. Čím lépe se na cestu připravím, tím snadněji se v dané destinaci pohybuji – znáte to: těžko na cvičišti, lehko na bojišti. S přibývajícími zkušenostmi se cestuje lépe, proto pár rad na cestu uvádím v tomto článku.

 

 

Jak cestovat

 

Jak si na cestách pomoci

 • Průvodce na cesty - knižní nebo el. verze před cestou pomůže navrhnout itinerář a během cesty ladit následné kroky v daných zastávkách.
 • Cestovní aplikace - aplikace v chytrých telefonech nám každodenně usnadňují život a ne jinak je tomu během cestování.
 • Cestovní agentury - místní cestovní kanceláře mohou pomoci při rezervaci spojů, výletů nebo poradit s itinerářem.
 • Hotelové recepce - zaměstnanci na recepcích mohou poradit, zatelefonovat nebo provést rezervaci ubytování v příští zastávce. 

 

Letuska letenky

 

 

Co dělat při ztrátě nebo odcizení

 • Cestovní doklad - při ztrátě nebo poškození je nutné kontaktovat místní policii a místní české zastupitelství. Pro tyto případy je vhodné mít u sebe fotokopii cestovního dokladu (popř. mít scan uložený v emailové schránce) a mít kontakty na české zastupitelství.
 • Platební karta - při ztrátě, odcizení nebo poškození musí cestovatel neprodleně kontaktovat domácí banku. Z tohoto důvodu je vhodné mít u sebe kontakt do domácí banky, popř. mít aktivní svou bankovní aplikaci.
 • Cennost - v případě odcizení části vybavení, např. fotoaparátu, je nutné kontaktovat místní pobočku policie a nechat si vystavit protokol, a následně po příjezdu do České republiky kontaktovat svou pojišťovnu.

 

Jak postupovat při lékařském ošetření v zahraničí?

 • Návštěva lékaře - u lékaře je nutné se prokázat kartou sjednaného cestovního pojištění a zároveň kontaktovat asistenční službu domácí pojišťovny. Asistenční služba pracuje v českém jazyce 24 hodin denně 7 dní v týdnu a během hovoru bude vyžadovat nezbytné informace, jako jsou číslo pojistky, osobní údaje a údaje o incidentu. Po návratu do České republiky se dotyčná pojišťovna musí neprodleně kontaktovat a všechny doklady o úhradách lékařského ošetření se jí musí předložit k proplacení. Více ve článku "Pojištění".

 

Jak měnit peníze v zahraničí

Při přípravě cesty je vhodné stanovit si přibližně náklady během cesty a finanční prostředky rozčlenit na několik částí. Část pokrýt hotovostí pro směnu do místní měny, kterou by cestující měl mít během cesty uschovánu u sebe na více místech, a část pokrýt výběrem z ATM bankomatů:

 • Směnárny - hotovost se smění ve směnárnách, kde člověk vidí okamžitou směněnou částku a může si ji porovnat s aktuálním kurzem. Směnárny však nemusí nabízet vždy nejvýhodnější kurz, typickým příkladem jsou letiště. Směnárny v určitých destinacích některé valuty směňují s nevýhodným kurzem nebo je nesměňují vůbec, proto je nutné zvolit si na cestu správnou měnu. Pak také mohou nastat i situace, kdy směnárny mění jen nové bankovky nebo jen bankovky některých hodnot.
 • Výběr z bankomatů - u výběru z bankomatů je dobré mít na paměti, že peníze vydá jen bankomat, který je ATM. V zahraničí se požadovaná místní částka nejdříve převede kurzem kartové společnosti (VISA nebo MASTERCARD) na USD nebo EUR a z této měny pak domácí banka převádí částku na CZK kurzem Devizy-prodej (tzn. výhodnějším než Valuty-prodej). Při výběru z bankomatů se pak strhává poplatek, který se skládá z fixní a procentuální částky (např. 80CZK + 0.5% z výběru). Na cestách je vhodné mít u sebe více karet s vhodným denním limitem výběru a při výběru dbát bezpečnostních pravidel.

 

Co dělat, když dojde v zahraničí hotovost

 • Nechat si poslat peníze - v případě, že se cestovatel ocitne v zahraničí bez hotovosti i platební karty, dají se využít služby finanční společnosti Western Union, kterou v České republice zastupuje firma Intercash, s.r.o. Odesílatel v České republice vyplní formulář, složí hotovost včetně poplatku, obdrží potvrzení společně s kontrolním číslem převodu (MCTN) a údaje zatelefonuje příjemci. Ten se na přepážce provozovny Western Union prokáže dokladem totožnosti a vyplní formulář, do kterého uvede odesílatele, očekávanou částku a číslo MCTN. 

 

Co dělat a nedělat na cestách

 • Buď v kontaktu - člověk by měl být během cesty v kontaktu se svými blízkými doma, nebo minimálně někomu blízkému dát předpokládaný itinerář. Ministerstvo zahraničních věcí také nabízí registraci v systému DROZD, viz "Užitečné odkazy".
 • Buď na signálu - při výběru mobilní telefonní sítě v zahraničí je vhodné nenechat si v telefonu vyhledat síť automaticky, ale zvolit si roamingového partnera manuálně. Telefon totiž obvykle vyhledá síť s nejsilnějším signálem, a ta nemusí být zrovna roamingová. V některých destinacích však náš operátor nemusí mít smluvenou roamingovou dohodu s místním operátorem. V těchto případech je vhodné si koupit a aktivovat místní SIM kartu.
 • Dodržuj základní pravidla - dbát základních bezpečnostních pravidel by měl každý nejen doma, ale i na cestách. Je nesmyslné se například procházet v prázdných nočních ulicích, být pod vlivem alkoholu, platit velkými bankovkami nebo sdělovat název hotelu.
 • Neztrať se - je vhodné si před cestou stáhnout mapy do mapových offline aplikací jako je např. Maps.me a svůj pohyb si v některých situacích (např. lese nebo v husté městské zástavbě) zaznamenat např. v aplikaci SportsTracker.
 • Měj informace od místních - např. ohledně možného výskytu tropických nemocí, mezi které patří např. malárie. Pokud si to situace vyžaduje, je nutné si pak obstarat místní repelent na dezinsekci pokoje a osobní repelent, který je nutné mít neustále při sobě.

 

Jak si zajistit ubytování

 • Začátek cesty - ubytování je vhodné si zajistit alespoň na první dny po příletu. Člověk se tak vyhne zbytečnému stresu po únavném letu, dostane jistotu azylu a čas na aklimatizaci a rozkoukání se. K tomu slouží nejčastěji webové stránky (nebo aplikace) rezervačních agentur (viz článek "Ubytování").
 • Průběh cesty - ubytování na další dny je možné zajistit si až během cesty. Výhodou je využítí tipů a zkušeností jiných až na místě a také to, že itinerář není pevný a člověk může cestovat podle toho, jak se mu kde líbí. Během cesty se dá ubytování zarezervovat opět přes internet anebo na recepci zvoleného ubytování zavolat. Pokud není turistická špička nebo na zvolené úrovni ubytování cestovateli až tolik nezáleží, lze ubytování najít i bez předchozí rezervace až v daném místě. V tomto případě je možné si pokoj prohlédnout a navíc zkusit usmlouvat cenu. Pokud se však v této situaci setkáte s neodbytnými nabídkami dotěrných naháněčů, je dobré mít v záloze nějaký název hotelu a naháněče odbýt sdělením, že rezervaci již máte.

 

Jak se na cestách stravovat a nestravovat

 • Shodnoť kvalitu jídla a čistotu kuchyně - stravovat se na ulicích a na tržištích může být sice kulinářský zážitek, ale při nesprávném odhadu čistoty kuchyně a kvality potravin může způsobit nepříjemné zážitky, které se nemusí omezit jen na pár dní během cesty. Z některých destinací si cestovatel může domů přivézt bakterie a parazity, které ho následně donutí k častým a dlouhodobým návštěvám lékařů. Typickým příkladem může být Indie, kdy po návratu mohou následovat i několikaleté peripetie.
 • Kontroluj nápoje - podobná ostražitost platí i při konzumaci nápojů. Voda se pije jedině z balených lahví, u kterých je nutné kontrolovat neporušenost víčka i celého obalu a led do nápojů odmítat. 

 

V dopravních prostředcích

 • Buď vhodně oblečen - v tropických oblastech jsou zejména dálkové autobusy klimatizované a teplota uvnitř vozu často dosahuje nesmyslně nízkých hodnot. Je proto dobré mít u sebe teplejší oblečení, např. mikinu, která ochrání před nachladnutím.
 • Autobus - při cestování autobusem je výhodou mít s sebou pouze malý baťůžek. Člověk si jej může vzít dovnitř a nevkládat jej do společného zavazadlového prostoru. Odpadají tak starosti, zda se s batůžkem na konečné stanici shledá.
 • Místní doprava - dotěrné nabídky rikšů, tuktukářů, motorkářů, taxíkářů a prodejců jízdenek zpravidla stačí odbýt s tím, že odvoz má již člověk zajištěný, nebo že cestuje organizovaně s cestovkou a průvodcem. Při cestování těmito dopravními prostředky je naopak vždy nutné dohodnout si pevnou cenu dopředu.
 • Letadlo - Při vnitrostátních i mezinárodních přeletech je vhodné si letecký spoj ověřit nejpozději 24 hodin před samotným odletem buď na internetovém portálu letecké společnosti "Kontrola rezervace" nebo na Zákaznickém servisu přímo u letecké společnosti. Nebo se spolehnout na aplikaci CheckMyTrip.

 

 

 

facebook

Instagram 2

 

youtube