user_mobilelogo

goa

Při cestování po vlastní ose v cizí zemi se každý musí spolehnout především sám na sebe. Čím lépe se na cestu připravím, tím snadněji se v dané destinaci pohybuji – znáte to: těžko na cvičišti, lehko na bojišti. S přibývajícími zkušenostmi se cestuje lépe, proto pár rad na cestu uvádím v tomto článku.

 

 

Jak cestovat

Častokrát člověk až na cestách zjistí, že většinu věcí veze úplně zbytečně. S těžkým batohem se dá jen těžko procházet celý den po městě, pohybovat se v hromadné dopravě, stopnout si motorku nebo jet na kole. S objemným zavazadlem nenastoupíte do autobusu, na palubu letadla, nepoložíte si ho vedle sebe na lehátko ve vlaku. Pokud si člověk zabalí rozumně, bude se během cesty cítit svobodněji a cestu si více užije. Inspiraci, jak si na cesty zabalit, uvádím v článku "Co si vzít s sebou na cesty aneb jak si zabalit pod 6kg".

 

Jak si na cestách pomoci

Příprava před cestou je nutností - ne nadarmo platí pravidlo, že štěstí přeje připraveným. Během cesty je pak nedocenitelným pomocníkem knižní nebo elektronický průvodce, který pomůže v průběhu samotné cesty ladit následné kroky v daných zastávkách, viz článek "Průvodci na cesty - nepostradatelní pomocníci".

Chytré telefony dnes nahradí počítač a ve spojení s wifi mohou mobilní aplikace cestování často usnadnit. Které cestovní aplikace používám při svém cestování, uvádím v článku "Dvacet cestovních aplikací pro cestování po vlastní ose".

V turistických místech často pomohou zaměstnanci hotelových recepcí, kteří mohou poradit v angličtině nebo v místním jazyce někam zatelefonovat a provést rezervaci třeba ubytování v příští zastávce. Cestovní kanceláře pak mohou pomoci při rezervaci spojů nebo poradit s itinerářem. V neturistických místech nezbývá, než se spolehnout na dorozumívací prostředky místních lidí. V nejzazším případě k tomu může pomoci i překladač v chytrých telefonech.

 

Letuska letenky

 

 

Co dělat při ztrátě nebo odcizení

Při ztrátě, odcizení nebo poškození cestovního dokladu je nutné kontaktovat místní policii a místní české zastupitelství. Pro tyto případy je vhodné mít u sebe fotokopii cestovního dokladu a kontakty na české zastupitelství mít uložené v telefonu. Fotokopii pasu je nutné uschovat na jiném místě, popřípadě mít scan uložený v emailové schránce.

Při ztrátě, odcizení nebo poškození platební karty musí cestovatel neprodleně kontaktovat domácí banku. Z tohoto důvodu je vhodné mít u sebe kontakt do domácí banky.

V případě odcizení části vybavení, např. fotoaparátu, je nutné kontaktovat místní pobočku policie a nechat si vystavit protokol, a následně po příjezdu do České republiky kontaktovat svou pojišťovnu.

 

Jak postupovat při lékařském ošetření v zahraničí?

Cestovatel by se měl u lékaře prokázat kartou sjednaného cestovního pojištění a zároveň by měl kontaktovat asistenční službu domácí pojišťovny, u které má cestovní pojištění sjednané. Asistenční služba pracuje v českém jazyce 24 hodin denně 7 dní v týdnu a během hovoru by jí měl cestovatel sdělit nezbytné informace, jako jsou číslo pojistky, osobní údaje a údaje o incidentu. Po návratu do České republiky se dotyčná pojišťovna musí neprodleně kontaktovat a všechny doklady o úhradách lékařského ošetření se jí musí předložit k proplacení. Více ve článku "Pojištění".

 

Jak měnit peníze v zahraničí

Při přípravě cesty je vhodné stanovit si přibližně náklady během cesty a finanční prostředky rozčlenit na několik částí. Část pokrýt hotovostí, kterou by cestující měl mít během cesty uschovánu na více místech u sebe, a část pokrýt výběrem z ATM bankomatů. Je vhodné mít více debetních karet a jednu kreditní např. pro případ půjčení auta.

Hotovost se smění ve směnárnách, kde člověk vidí okamžitou směněnou částku a může si ji porovnat s aktuálním kurzem. Směnárny však nemusí nabízet vždy nejvýhodnější kurz, typickým příkladem jsou letiště. Směnárny v určitých destinacích některé valuty směňují s nevýhodným kurzem nebo je nesměňují vůbec, proto je nutné zvolit si na cestu správnou měnu. Pak také mohou nastat i ty situace, kdy směnárny mění jen nové bankovky nebo jen bankovky některých hodnot.

U výběru z bankomatů je dobré mít na paměti, že peníze vydá jen bankomat, který je ATM. V zahraničí se požadovaná místní částka nejdříve převede kurzem kartové společnosti (VISA nebo MASTERCARD) na USD nebo EUR a z této měny pak domácí banka převádí částku na CZK kurzem Devizy-prodej (tzn. výhodnějším než Valuty-prodej). Při výběru z bankomatů se pak strhává poplatek, který se skládá z fixní a procentuální částky (např. 80CZK + 0.5% z výběru). Na cestách je vhodné mít u sebe více karet s vhodným denním limitem výběru a při výběru dbát bezpečnostních pravidel.

 

Co dělat, když dojde v zahraničí hotovost

V případě, že se cestovatel ocitne v zahraničí bez hotovosti i platební karty, dají se využít služby finančního institutu Western Union. Tato obchodní společnost má zastoupení ve 200 státech světa a hotovostní převod lze provést na 500 tisících zastoupeních. V České republice společnost zastupuje firma Intercash, s.r.o a mezi jejími smluvními partnery patří například sázková kancelář Tipsport nebo cestovní kancelář Čedok. V zahraničí lze peníze vyzvednout na přepážkách společností, které Western Union uvádí na svých stránkách. Odesílatel v České republice vyplní formulář, složí hotovost včetně poplatku, obdrží potvrzení společně s kontrolním číslem převodu (MCTN) a údaje zatelefonuje příjemci. Ten se na přepážce provozovny Western Union prokáže dokladem totožnosti a vyplní formulář, do kterého uvede odesílatele, očekávanou částku a číslo MCTN.

 

Co dělat a nedělat na cestách

Člověk by měl být během cesty v kontaktu se svými blízkými doma, nebo minimálně někomu blízkému dát předpokládaný itinerář. Ministerstvo zahraničních věcí také nabízí registraci v systému DROZD, viz "Užitečné odkazy".

Dbát základních bezpečnostních pravidel by měl každý nejen doma, ale i na cestách. Je nesmyslné se například procházet v prázdných nočních ulicích, být pod vlivem alkoholu, platit velkými bankovkami nebo sdělovat název hotelu.

V některých destinacích s možným výskytem tropických nemocí, mezi které patří např. malárie, je nutné obstarat si místní repelent na dezinsekci pokoje a osobní repelent, který je nutné mít neustále při sobě.

Při výběru mobilní telefonní sítě v zahraničí je vhodné nenechat si v telefonu vyhledat síť automaticky, ale zvolit si roamingového partnera manuálně. Telefon totiž obvykle vyhledá síť s nejsilnějším signálem, a ta nemusí být zrovna roamingová. V některých destinacích však domácí operátor nemusí mít smluvenou roamingovou dohodu s místním operátorem. V těchto případech je vhodné si koupit a aktivovat místní SIM kartu.

Často na cestách využívám aplikaci s offline mapami Maps.me a pokud se nechci ztratit, zaznamenávám si svůj pohyb i na aplikaci SportsTracker.

 

Jak si zajistit ubytování

Ubytování je vhodné si zajistit alespoň na první dny po příletu. Člověk se tak vyhne zbytečnému stresu po únavném letu, dostane jistotu azylu a čas na aklimatizaci a rozkoukání se. K tomu slouží webové stránky rezervačních agentur nebo porovnávačů stránek rezervačních agentur (viz článek "Ubytování"). Ubytování na další dny je možné si zajistit až na místě a využít tipů a referencí dalších cestovatelů. Výhodou je i to, že itinerář není pevný a člověk může cestovat podle toho, jak se mu kde líbí. Během cesty se dá ubytování zajistit opět přes internet - WiFi je dnes prakticky všude - anebo si na recepci zvoleného ubytování zavolat (nebo nechat si zavolat) telefonem.

Ubytování je možné najít i bez předchozí rezervace až v daném místě, pokud není turistická špička nebo na zvolené úrovni ubytování cestovateli až tolik nezáleží. V tomto případě je možné si pokoj prohlédnout a navíc zkusit usmlouvat cenu.

Na cestách se cestovatel často může setkat s neodbytnými nabídkami dotěrných naháněčů. Pro tyto případy stačí vyčíst si nějaký název hotelu z průvodce a naháněče odbýt sdělením, že rezervaci ubytování má v daném hotelu cestovatel již zajištěnou.

 

Jak se na cestách stravovat a nestravovat

Stravovat se na ulicích a na tržištích může být sice kulinářský zážitek, ale při nesprávném odhadu čistoty kuchyně a kvality potravin může způsobit nepříjemné zážitky, které se nemusí omezit jen na pár dní během cesty. Z některých destinací si cestovatel může domů přivézt bakterie a parazity, které ho následně donutí k častým a dlouhodobým návštěvám lékařů. Typickým příkladem může být Indie, kdy po návratu mohou následovat i několikaleté peripetie.

Podobná ostražitost platí i při konzumaci nápojů. Voda se pije jedině z balených lahví, u kterých je nutné kontrolovat neporušenost víčka a led do nápojů odmítat. Rovněž ovoce by mělo být umyté a oloupané.

 

V dopravních prostředcích

V tropických oblastech jsou zejména dálkové autobusy klimatizované a teplota uvnitř vozu často dosahuje nesmyslně nízkých hodnot. Je proto dobré mít u sebe teplejší oblečení, např. mikinu, která ochrání před nachladnutím.

Při cestování autobusem je výhodou mít s sebou pouze malý baťůžek. Člověk si jej může vzít dovnitř a nevkládat jej do společného zavazadlového prostoru. Odpadají tak starosti, zda se s batůžkem na konečné stanici shledá.

Dotěrné nabídky rikšů, tuktukářů, motorkářů, taxíkářů a prodejců jízdenek zpravidla stačí odbýt s tím, že odvoz má již člověk zajištěný, nebo že cestuje organizovaně s cestovkou a průvodcem. Při cestování těmito dopravními prostředky je naopak vždy nutné dohodnout si pevnou cenu dopředu.

Při cestování nočním vlakem je nepostradatelný malý visací zámek na uzamčení zipu batůžku a lehký zámek na kolo, kterým se batůžek připevní k lehátku.

Při vnitrostátních i mezinárodních přeletech je vhodné si letecký spoj ověřit nejpozději 24 hodin před samotným odletem buď na internetovém portálu letecké společnosti "Kontrola rezervace" nebo na Zákaznickém servisu přímo u letecké společnosti. Nebo se spolehnout na aplikaci CheckMyTrip, viz "Dvacet cestovních aplikací pro cestování po vlastní ose".

 

 

 

facebook

Instagram 2

 

youtube