user_mobilelogo

Rim1

Hned na začátku musím podotknout, že má návštěva Říma byla plánovaná prvotně za jiným účelem, než se v klidu vžít do role korzujícího turisty. Měl jsem ale chvíli, kterou jsem chtěl ve městě maximálně využít. Poprosil jsem proto kamaráda, rodilého Římana, aby mi navrhl itinerář. Do mailu jsem dostal návrh pěší trasy a do kapsy jsem si strčil kapesního průvodce. Při čekání na letadlo na pražském letišti jsem se do průvodce začetl, google trasu prohlédl a do Maps.me stáhl mapu Říma.

 

 

Řím za víkend nebo i za pár hodin

Každý si teď určitě pomyslí, že světově známé památky nádherného Říma odbýt jen v pár hodinách je hřích nebo že se za pár hodin v žádném případě všechny krásy shlédnout nedají. Odpovědi jsou v obou případech ano. Já byl ale vděčný i za těch pár hodin času a do města imperátorů, renesančních i barokních geniů a centra všeho křesťanství, se těšil.

Navrhnutá trasa měřila cca 8 kilometrů, počítala s desíti zastávkami, a po jejím absolvování jsem nakonec usoudil, že je vhodná i pro ty, kteří mají na Řím třeba celý víkend, nemusí nikam spěchat, mohou si vystát fronty na prohlídku všech muzeí a paláců, nakukovat do obchůdků v úzkých uličkách a posedět v restauracích na romantických náměstích.

 

 

Jak se dostat z letiště do centra

Do Říma jsem letěl v polovině října, kdy u nás nastupovala vlezlá zima, teploměr klesal k sedmi stupňům a nekonečně pršelo. Takže jsem si ani nedokázal představit, že by Římané mohli mít stále ještě léto s 25 stupni a když jsem pak udělal v Římě prvních pár kroků, užasle jsem pozoroval kolemjdoucí v tričku a v kraťasech.

Po přistání jsem prošel příletovou halou a sledoval nápis ukazující směr k vlakovému nádraží. Lístek za 8 Euro jsem si koupil v kanceláři přímo na nástupišti a nastoupil do vlaku. Po třiceti minutách jsem vystoupil v zastávce Ostiense a tunelem jsem přešel na zastávku metra Piramide. Římské metro má jen dvě linky, jízdenka stojí 1.5 eura, platí 100min a dá se jednoduše koupit v automatu. Po dvou zastávkách se ohlásila stanice Colosseo a já se vydal na svůj průzkum města.

P.S 1. Pro víkendový pobyt může být výhodný 48h/72h Roma pass, který zahrnuje jízdné v MHD a vstupné do dvou muzeí.

P.S 2: Tip na ubytování - Palazzo De Cupis na Piazza Navona nebo levnější Ottaviano Guest House u Svatopetrského náměstí.

 

 

Deset zastávek na procházce Římem - co vidět a navštívit

1. zastávka - Koloseum, Konstantinův oblouk, Forum Romanum, Palatinský pahorek, Circus Maximus, Caracallovy Lázně

Jen co jsem vyšel ze stanice, Koloseum mne ohromilo v celé své kráse a mohutnosti, doposud jsem ho viděl jen na obrázcích nebo ve filmu. A samozřejmě jsem si hned vzpomněl na Gladiátora s Russelem Crowem. Tak tady se nachází starověký Řím. Koloseum s hledištěm pro padesát tisíc diváků bylo postaveno v roce 80 př. n. l. a po úpadku Říma bylo postupně a úspěšně rozebíráno na stavby jiných budov.

Stejně dopadlo i Forum Romanum, které ještě v minulém století bylo porostlé loukou, a pásly se na něm kozy. Nad Forem Romanem se tyčí Palatinský pahorek, místo, kde byl podle legendy Řím založen. Odtud je vidět Circus Maximus, které v dobách největšího rozkvětu sloužilo k dostihovým závodům a dění zde mohlo sledovat až dvě stě tisíc diváků.

Hned vedle Kolosea stojí Konstantinův oblouk oslavující přestup vladaře Konstantina na křesťanskou víru.

Caracallovy Lázně se nacházejí asi kilometr od Kolosea, byly postaveny ve 3. století n. l. a sloužily jako veřejné lázně až pro 1 600 návštěvníků.

Napříč těmito antickými vykopávkami nechal Mussolini ve 30. letech minulého století vybudovat monumentální třídu Via dei Fori Imperiali, po které se od Kolosea dojde na náměstí Piazza Venezia.

Rim 1 Rim 2

Koloseum, Forum Romanum

 

2. zastávka - Piazza Venezia, pomník Vittoria Emanuela II, Kapitolský pahorek, Campidoglio

Náměstí Venezia dominuje neoklasický pomník Vittoria Emanuela II, prvního krále sjednocené Itálie. Jedná se o velkolepou stavbu, domácím však prý spíš připomíná psací stroj. Pomník stojí na svahu Kapitolského pahorku, kde se v antických dobách konaly oběti Jupiterovi a Junoně. Dnes je zde krásné náměstí Campidoglio navržené samotným Michelangelem.

 

3. zastávka - Fontána di Trevi

Po deseti minutách chůze se dá z náměstí Venezia dojít ke slavné Fontáně di Trevi. Když jsem se z úzkých uliček vymotal, zůstal jsem s údivem stát a ohromeně zíral na tu nádheru génia Nicola Salviho. Je prostě geniální nahradit fasádu budovy mýtickými tvory a půl náměstí zalít vodou.

Rim 3 Rim 4

Náměstí Venezia a pomník Vittoria Emanuela II, Fontána di Trevi

 

4. zastávka - Pantheon

Půl kilometru od Fontány di Trevi se nachází antický Pantheon. A tady jsem si poprvé vzpomněl na Dana Browna a Roberta Langdona. Opět jsem s úžasem obdivoval stavitelský zázrak císaře Hadriána, který postavil Chrám bohů v roce 125 př. n. l. a do dnešních dnů stojí v neporušeném stavu. Dnes slouží jako poslední místo odpočinku stavitelským velikánům jako je Raffael a Peruzzi nebo králům Vittoriovi Emanuellovi II. a Umbertovi I.

 

5. zastávka - Piazza Navona a Berniniho fontána Čtyř řek

Mé putování po stránkách Andělů a Démonů pokračovalo na náměstí Piazza Navona. Uprostřed tohoto rozlehlého náměstí, které bylo postaveno za císaře Domiciána v roce 79 n. l., stojí slavná Berniniho fontána Čtyř řek oslavující veletoky Rio de Plata, Dunaj, Ganga a Nil.

Rim 5 Rim 6

Pantheon, Piazza Navona

  

6. zastávka - Andělský hrad

Po dalších deseti minutách jsem překročil řeku Tiberu a došel k Andělskému hradu. Původně hrad Castello Sant´Angelo sloužil jako mauzoleum císaře Hadriána, a protože byl později propojený s Vatikánem chodbou z tlustých zdí, mohutná kulatá věž sloužila i jako úkryt papežům v dobách nebezpečí.

 

7. zastávka - Vatikán, Vatikánský palác, Svatopetrské náměstí, Bazilika svatého Petra, Sixtinská kaple

Z Andělského hradu je spirituální Vatikán už na dohled. Ve Vatikánu se dá strávit jeden nebo i dva dny a člověk stále nebude vycházet z údivu. Už jen příchod na náměstí Svatého Petra je zážitkem – Bernini zde vytvořil velkolepé architektonické barokní dílo. Mezi léty 1656 - 1667 postavil 284 sloupů, 88 pilířů a 140 soch. Na náměstí jsou také dvě fontány a uprostřed se tyčí egyptský obelisk.

Bazilika svatého Petra je největším katolickým chrámem, na jehož výstavbě se podíleli mistři v čele s Bramantem, Raffaelem, Michalengelem, Peruzzim a Madernem. Její rozměry jsou ohromné – na délku měří 212 metrů a na výšku 132,5 metrů.

Vatikán soustřeďuje jednu z největších uměleckých sbírek na světě. Ve Vatikánském paláci se nachází 8 muzeí, 5 galérií, Apoštolská knihovna, apartmány Borgiů, Raffaelovy síně a slavná Sixtinská kaple. V této soukromé papežské kapli se konají konkláve kardinálů při volbě nového papeže.

A protože byla středa dopoledne, uviděl jsem i papeže. Papež totiž každou středu v 11 hodin uděluje na náměstí svatého Petra veřejnou audienci a náměstí se při této příležitosti zalije poutníky z celého světa.

Rim 7 Rim 8

Andělský hrad, náměstí svatého Petra

 

8. zastávka - Ottaviano

Kdo Řím zná, tak se teď určitě ptá, proč zastávka č. 8 je Ottaviano. No jen proto, že je tu metro, které je nejblíže Vatikánu. Kdo chce pokračovat podle této trasy na zastávku č. 9 Piazza del Popolo, tak může buď dvě stanice metrem na stanici Flaminio nebo jako já pěšky… Ale je to nejméně záživná půlhodina.

 

9. zastávka - Piazza del Popolo

Piazza del Popolo je krásné oválné náměstí, které navrhl Napoleonův architekt Giuseppe Valadier v roce 1816. Když jsem na něj prošel mohutným průchodem z 16. století, přede mnou se objevila jeho starověká dominanta - egyptský obelisk z dob Ramsese II. Atmosféru náměstí dokreslují kostely a zelené zahrady Pincio, ze kterých je nádherný výhled na město.

Rim 9 Rim 10

Piazza del Popolo, Piazza di Spagna

 

10. zastávka - Piazza di Spagna, Španělské schody

Poslední desetiminutovka mé římské túry vedla starými ulicemi lemovanými luxusními obchody až ke Španělským schodům na Piazza di Spagna. Byl teplý podvečer a schody byly obsypány davy turistů, kteří si v klidu užívali romantickou atmosféru města. Při úpatí schodů se nachází mramorová fontána ve tvaru člunu Fontana della Barcaccia, kterou v 17. století vytvořil otec Berniniho. P.S. Dnes je pod vysokou pokutou zakázáno na schodech sedět...

Na Piazza di Spagna má prohlídka dle navrženého itineráře skončila a já zapadl do jedné z mnoha romantických restaurací.

 

A dnes už na Věčné město jen krásně vzpomínám…

 

 

Chcete vědět, co vidět a navštívit v Neapoli? Jak na výlet do Pompejí a na ostrov Procida?

Chcete vědět, co vidět a navštívit na pobřeží Amalfi?

 

 

Chcete také navštívit Řím po vlastní ose, ale s itinerářem "na míru"? Kontaktujte Alias Tour.

 

 

 

facebook

Novinky z webu, fotografie, videa, tipy, online příspěvky z cest i z výletů.

Instagram 2

Fotografie a instavidea z mých cest, ale i z výletů, které zde nejsou popsány.

 

youtube

Krátká videa nejen z mých cest, ale i z výletů, které zde nejsou popsány.