user_mobilelogo
HEAD USA ROADTRIP

 

 

 

Zájezdy do USA od CK Go2 - 

poznejte národní parky USA i města a podívejte se do méně známých míst.

Seznam článků

Start Your Journey Lifestyle EN v4 300x600 

 

  

CESTOPIS USA - Road trip po západních parcích

 

Než se začteš do tohto cestopisu projdi si Itinerář cesty do USA a Rady na cestu do USA...

 

 

SAN FRANCISCO

7.4. – 9.4. 2018, cestopis část I.

 

Proč do San Franciska jet

San Francisco (CA) je malebné, poklidné, multikulturní a kosmopolitní město. Rozkládá se na kopcích Sanfranciského poloostrova a je známé svými terasovými silnicemi, historickými lanovými tramvajemi, viktoriánskými domy, oranžovým mostem Golden Gate a bývalým vězením Alcatraz.

 

Jak cestovat do San Franciska

Do San Franciska jsme letěli ranním letem přes Londýn, už v pět ráno jsme stepovali na ruzyňském letišti. V Londýně jsme nastoupili na Airbus A380 s křídly jako fotbalové hřiště a ve stejný den odpoledne jsme přistáli na druhé straně světa. Díky devítihodinovému časovému posunu se mi den protáhl na výjimečných 33 hodin.

Na imigračním jsme si vystáli tradiční hodinovou frontu a pak jsme nastoupili na interní linku Blue line, která nás na konečné stanici vyhodila v autopůjčovně. Tam mne šikovný pracovník Alama ukecal na dražší auto, než jsem si původně přes Rentalcars.com zamluvil. No alespoň se svezu novým autem, tachometr ukazoval jen 206 mil. Doklady jsem si pak hodil do kufru, což byla začátečnická chyba… při případné kontrole by se asi americkému policistovi nelíbilo, kdybych vystoupil z auta a hrabal se v kufru.

Už se setmělo a já se vydal do víru dálnic hledat hotel. Vzpomněl jsem si na svou první návštěvu USA, kdy jsem v Los Angeles po výjezdu z letiště hledal hotel ve změti sedmiproudových dálnicích bez navigace a bez smartphonu. Tentokrát to bylo o dost snadnější.

 

Tip na ubytování v San Francisku

Ubytování jsem zvolil v samotném centru San Franciska v historickém hotelu Beresford Arms. Je jen kousek od Union square a na dosah slavných tramvajových linek.

 

Co jsem v San Francisku zažil

Ačkoliv jsme šli na české poměry spát hodně pozdě a v noci na ulicích nepřetržitě houkaly sirény, ráno jsme stejně nemohli dospat. A tak jsme si časový posun vyrovnali hned první den a už brzy ráno za krásného modrého dne vyrazili do ulic.

Po deseti minutách jsme došli na Union square, které je považováno za centrum města. Už tady na Powel street je zastávka tramvajových linek Powel&Mason a Powel&Hyde. Jenomže pokaždé, když tramvaj přijela, byla už plná k prasknutí. A tak jsme po Powel street sešli níž až na samotnou točnu a zařadili se na konec stometrové fronty… a to bylo teprve devět ráno. Při čekání jsme sledovali, jak stará dáma přijela, a dva průvodčí ji ručně otočili o 180 stupňů.

USA San Francisco Union Square

Union Square

Sláva, po půl hodině jsme do jedné ze stařičkých tramvají nastoupili a vyrazili do strmých kopců. Z původních 23 linek, které byly v provozu v letech 1873-1890, jsou dnes aktivní pouze tři – kromě dvou již zmíněných, které jezdí od Union square k Fisherman´s Warf, jezdí napříč ještě linka California street. Lístek se dá pořídit přímo ve voze za 7 USD na jednu jízdu nebo v prodejní budce celodenní jízdenku za 17 USD. Samotná tramvaj je rozdělená na dvě poloviny: první je otevřená pro sezení nebo stání na venkovním stupínku, druhá uzavřená polovina je jen pro sezení. A největší tlačenice je samozřejmě na venkovní stupínek, kde si každý chce užít jízdu vyhnutý z tramvaje. Já sledoval, jak se tramvaj dere do strmého kopce a přitom koukal do maps.me, abych věděl, kde vystoupit.

 Sanfranciské tramvaje

Vystoupili jsme ve čtvrti Russian Hill poblíž Lombard street. To je populární místo, kde je tak extrémní stoupání, že jej museli vyřešit osmi prudkými zatáčkami. Odtud je krásný výhled na Alcatraz na jedné straně a na Telegraph Hill s Coit Tower na druhé.

USA San Francisco Russian Hill – Lombard street

Russian Hill – Lombard street

Když jsme se slavné Lombard street nabažili, sešli jsme kopec k Fisherman's Wharf, což byl původně rybářský přístav a dnes turistické centrum s promenádou plnou obchodů a restaurací. Na Hyde street pier jsme koukli na historické lodě a zaparkovanou ponorku a pak pokračovali na Pier 39. Tady je přeplněno a není divu: na sluníčku se tu vyhřívá minimálně sto tuleňů a je odtud krásný výhled na město v kopcích a na slavný Alcatraz v moři.

USA San Francisco Pier 39

Pier 39

Z Fisherman's Wharf jede autobusová linka č.28 ke Golden Bridge, my jsme se však vrátili na konečnou Powel&Hyde a čekali na tramvaj. Tady jsem ve frontě uslyšel poprvé a naposledy češtinu. Z Hyde Pieru jsme tramvají pokračovali směrem k Čínské čtvrti a odtud šli pěšky přes vysoké budovy Financial District až k Ferry Building. Uvnitř historické budovy je mnoho restaurací a obchodů a je odtud pěkný výhled na dvoupatrový San Francisco - Oakland Bay Bridge.

USA San Francisco

Powel&Hyde linka

Nazpátek do hotelu jsme se nechali přiblížit tramvají California Street, takže jsme ve finále jeli všemi linkami, které v San Francisku dnes jezdí.

USA San Francisco Golden Gate Bridge

Golden Gate Bridge

Na večer jsme se jeli autem podívat ke slavnému mostu Golden Gate Bridge. Snažil jsem se dostat k Golden Gate Bridge Welcome Center, což se mi na druhý pokus nakonec podařilo, a my si mohli užít té zvláštní chvíle.

 

 

facebook

Novinky z webu, fotografie, videa, tipy, online příspěvky z cest i z výletů.

Instagram 2

Fotografie a instavidea z mých cest, ale i z výletů, které zde nejsou popsány.

 

youtube

Krátká videa nejen z mých cest, ale i z výletů, které zde nejsou popsány.